CO NAM GROZI W CYBERPRZESTRZENI – CZYLI CYBERZAGROŻENIA W PRACY NAUCZYCIELA.  

Wykład. Artur Markiewicz, www.cyberkurs.online.

Szkolenie  w zakresie cyberzagrożeń poprowadził pan Artur Markiewicz. Swoją prezentację rozpoczął od zwrócenia uwagę na problem coraz częściej pojawiających się ataków, na które bronią jest tylko rozwaga i wiedza. Warto szkolić się z zagrożeń w sieci, gdyż wcześniej ta wiedza nie była przekazywana, informacje są w Internecie, ale trzeba wiedzieć czego szukać. Cyberbezpieczeństwo to sfera ochrony zasobów elektronicznych. Zagrożenia w sieci są niewidoczne, chyba że zdobędzie się wiedzę, jak je zobaczyć.

Prowadzący przekonywał, że nie istnieje coś takiego, jak stuprocentowa ochrona danych osobowych, jeśli komputery, które je gromadzą, są połączone z siecią. Pokazywał zgromadzonym jak działa intruz, jakie są jego motywacje i cele. Przestrzegał zgromadzonych przed otwieraniem maili z nieznanych źródeł, instalowaniem podejrzanych programów oraz naciskaniem niezaufanych linków.

Prelegent pokazywał przykłady zawirusowanych maili, uczulił zgromadzonych na uważne czytanie adresów i zawartości korespondencji. Poruszył również problem bezpieczeństwa urządzeń mobilnych, silnych haseł oraz bezpiecznego konfigurowania sieci bezprzewodowych.

Pan Markiewicz podkreślił, że w walce z intruzem najważniejsze jest przeciwdziałanie, intuicja, świadomość zagrożeń, ograniczone zaufanie oraz techniczne procedury. Zwrócił szczególną uwagę na zgłaszanie zauważonych cyberataków i powiadamianie innych użytkowników o zagrożeniach.

Prowadzący zaprosił zgromadzonych na swoją stronę www.cyberkurs.online, na której znajdują się wszelkie informacje dotyczące jego działalności oraz możliwość zamówienia warsztatów.