Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje a awans
strony: [ 1 ]
florek26-02-2005 10:23:54   [#01]

na jakowymś szkoleniu dostarczyli mi informacji, że obecnie stażysta nie może rozpocząć stażujeśli nie ma pełnych kwalifikacji do szkoły, wyjatek stanowią absolwenci np. politechniki, którzy posiadaja wykształcenie kierunkowe i jest nadzieje, ze w ciągu roku uzupełnią pedagogiczne - ci mogą

nie dosłyszałam od kiedy obowiazuje ten zapis, może ktos poda mi podstawę prawną...

czy w 2002 roku, nauczyciel z kwalifikacjami do historii, majacy 7 godzin historii i 4 wos-u mógł rozpocząć staż?

beera26-02-2005 10:57:06   [#02]

więc

takie bylo stanowisko nasze- wynikajace z róznych rozmow, a także swego czasu takie były ministerialne tendencje, by uznać możliwośc rozpoczęcia stażu przez n-la wtedy gdy choć jedną godzinę naucza zgodnie z kwalifikacjami

Moim zdaniem spokojnie mógł ten staż rozpocząć.

Cos jednak jest na rzeczy, bo jakby poglądy i stanowiska w tej kwestii się zmieniają, dlatego 11 marca zadamy  dyrektorowi departamentu pragmatyki zawodowej Pani Igielskiej pytania:

 

Ile godzin zajęć nauczyciel posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danej szkole musi realizować zgodnie z kwalifikacjami by mieć uznany staż?

Czy zatrudnienie nauczyciela na nauczanie dwóch (lub więcej) przedmiotów w sytuacji, gdy ma on pełne kwalifikacje do nauczania tylko jednego z tych przedmiotów wymaga zgody kuratora?

Ponieważ pytania mamy przedlożyć na pismie w najbliższym czasie, to i odpowiedzi możemy się spodziewać na piśmie- a jeśli nie, to podczas konferencji.

jeannette26-02-2005 11:06:35   [#03]

Florku, skoro chodzi o stażystę,a nie chodziło ci przypadkiem o ten zapis?

3. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.- art.10 KN

Grzegorz G26-02-2005 11:12:40   [#04]

Mam kolejne pytania...

ze spotkań z nauczycielami. Pewnie na większość z nich znacie odpowiedz, więc tylko proszę o podpowiedzi:

1.Czy zwolnienia lekarski w trakcie stażu trwające nie dłużej niż miesiąc, lecz łącznie dużo powyżej 3 miesięcy, sumują się i należy staż przerwać i powtórzyć?

2. Czy nauczyciele z: Białorusi; Litwy; Rosji; Słowacji - mogą ubiegać się o status nauczyciela mianowanego/dyplomowanego (nie mają obywatelstwa polskiego)?

3. Czy zapis: par.8,ust.4, lit. d) (uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie zaawansowanym, a w przypadku nauczycieli języków obcych - uzyskanie umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie zaawansowanym),  - będzie (a może już jest???) warunkiem niezbędenym do uzyskania statusu n-la dyplomowanego? U nas już tego chcą :-)

4. Zatrudnienie n-la w internacie/bursie szkolnej - który ma ukończony licencjat i jest na studiach z zakresu (w zasadzie dowolnego) przedmiotów marketing, zarządzanie, przedsiębiorczość, jestw zgodzie z prawem czy też wymaga zgody KO?

Ogromnie będę wdzięczny za pomoc i odpowiedzi.

Pozdrawiam

beera26-02-2005 11:12:59   [#05]

jeanette

jesli osoba, o jaka pyta florek MIAŁA kwalifikacje do histotrii, to nie może chodzić o ten zapis...
beera26-02-2005 11:15:16   [#06]

o Grzegorz :-)

jak to " niezbędnym"- przeciez to jeden Z warunków??

Można go spełnić, można nie spełniać...

a o resztę zapytamy

rzewa26-02-2005 11:17:18   [#07]

1. od 1 września 2004 - NIE

3. NIE - jest to jeden z punktów do wybowru, a więc nie jest to niezbędne - jak się ma 4 inne punkty

4. NIE, o ile ma dyplom ukończenia jakichkolwiek studiów wyzszych lub zakładu kształcenia nauczycieli i przygotowanie pedagogiczne.

Grzegorz G26-02-2005 11:21:19   [#08]

SUPER BABKI

z Was serio. Normalnie lepiej niż w biurze radcy prawnego czy (tym bardziej) w KO.

Bardzo wielkie dziękuję.

Do zobaczenia - mam nadzieję - w Miętnem.

jeannette26-02-2005 11:23:27   [#09]

asiu

Oczywiście, ja odniosłam się do pierwszej części pytania, gdzie była mowa o przygotowaniu pedagogicznym, ostatnie zdanie florka to chyba drugie pytanie ;)
Grzegorz G26-02-2005 11:27:00   [#10]

Tym niemniej

jestem wdzięczny za tak szybką odpowiedz.

Ciekawi mnie tylko Wasze zdanie na temat zatrudnienia obcokrajowców? :-)))

Bardzo serdecznie dziękuję raz jeszcze.

florek26-02-2005 12:41:45   [#11]

oczywiście Joasiu, to dwa różne problemy, w pierwszy chodziło mi własnie o ten zapis podany przez ciebie a odpowiedzi na  drugie pytanie dalej dla mnie są niejasne, pliiiiiiiiiiis, niech ktos się temu przyjrzy dokładnie: mogła czy nie mogła?

mam w szkole w spadku po poprzedniej władzy pozaczynane staże na dyplomowanego i boje się czy zostana uznane: jęśli zaczęły się w 2002 i 2003 roku a nie było tych kwalifikacji do pół etatu to co z nimi

 

teraz wiem,że nie mozna podpisac zgody na rozpoczęcie stażu ale jak to było wcześniej

bardzo prosze o ten konkretny pierwszy przykład z 2002 roku: 7 godzin historii i 4 wosu z kwalifikacjami do historiii

florek26-02-2005 12:47:09   [#12]

Asiu, podniosłaś mnie na duchu, ale gdzie szukać potwierdzenia o tej jednej godzinie..? W jakim okresie to było?

Myślę, że do pierwszego pytania warto byłoby dopisać podział na nauczycieli, którzy są w trakcie lub już odbylistaż i tych , ktorzy mają go dopiero rozpocząć...

Leszek26-02-2005 12:47:12   [#13]

pojawiająca się interpretacja o konieczności realizacji w czasie stażu co najmniej 1/2 etatu zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami wiąże się ze zmianą KN obowiązującą od 31.08.04,

zatem przed tą datą wystarczy realizacja co najmniej 1 godziny zgodnie z kwalifikacjami...

pozdrawiam

florek26-02-2005 12:58:43   [#14]
Leszek, mam nadzieję, że wiesz co piszesz...., nie spię druga noc...mam nadzieję, że nie bedzie znowu przepisów wstecz..
beera26-02-2005 14:05:30   [#15]

to wszystko to paranoja, bo:

czy w 2002 roku, nauczyciel z kwalifikacjami do historii, majacy 7 godzin historii i 4 wos-u mógł rozpocząć staż?

mogł

ale...

czy może kontynuować staż przy takim zatrudnieniu, jeśli jest tak jak piszesz- Leszku? Przecież w dniu zakończenia stażu, a więc w dniu podjęcia postępowania nie będzie spełniał warunkow...

No i moje pytanie do Ciebie- możesz mi dokladnie wyjaśnić skąd ten wymóg 9 godzin zgodnych z kwalifikacjami?

widzę tylko wymog zatrudnienia na 1/2 etatu, dla mnie jasna jest ta 1 godzina- minimum, ale pół etatu? możesz mi wskazać właściwe fragmenty KN?

 

rzewa26-02-2005 14:34:56   [#16]

właśnie!

Hę?
florek26-02-2005 15:11:05   [#17]

dalej będe nudzić : jak piszecie zaświadczenia o wymiarze zatrudnienia w okresie stażu dla dyplomowanego?

rzewa - wypowiedz się na temat tego historyka

Leszek26-02-2005 15:39:00   [#18]

napisałem o pojawiającej się interpretacji MENiSu związanej z brzmieniem art. 3 pkt 3 KN w związku ze zmianami w rozdziale o awansie zawodowym...

pytać tam trzeba, będzie w Miętnem reprezentacja...

pozdrawiam

Leszek26-02-2005 15:41:13   [#19]

Florek, rzadko piszę ale zawsze wiem co piszę (zaznaczając czy coś jest wg mnie, czy też przytaczam czyjeś pomysły)...

:-)

pozdrawiam

beera26-02-2005 17:11:23   [#20]

ufff

Bo już zgłupialam Leszku, czy czegoś nie widzę...

Napisaleś:
pojawiająca się interpretacja o konieczności realizacji w czasie stażu co najmniej 1/2 etatu zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami wiąże się ze zmianą KN obowiązującą od 31.08.04,

jak rozumiem ta zmiana pozwala tylko na kolejne interpretacje- nie daje jednoznacznej odpowiedzi...

Florku- w kwestii historyka nic nie jest jasne- dla mnie mógł zacząć staż i może go kontynuować, jeśli jednak interpretacja MENIS jest taka, ze kwalifikacje ma mieć do 1/2 etatu, to z finalizacją procesu awansowego może być problem, bo komisja odrzuci wniosek ze wzgledu na niespełnianie wymagan formalnych.

jednak- moim zdaniem- będzie mozna od tego ( ewentualnego) odrzucenia się odwolac ze względu na brak jednozacznego zapisu w KN.

Jakie jest w tej sprawe stanowisko  MENIS dowiemy się 11 marca- jeśli będzie niezgodne z naszym pojmowaniem przepisu będziemy mieli dwa wyjścia- albo sie pogodzić z interpretacją, albo pisać pisma do kolejnych instancji...

florek26-02-2005 18:44:09   [#21]
jest nadzieja, że będzie dobrze, bo ten historyk miał tak tylko w pierwszym roku stażu czyli 2002/3 , potem już miał kwalifikacje do drugiego przedmiotu...i tak do konca stazu czyli maj 2005, gdyby nowe przepisy miały go obowiazywac tylko od września 2004 (czyli w ostatnim roku stażu)to nie bedzie problemu,bo wtedy miał odpowiedni przyział, gorzej z tym pierwszym rokiem...
florek27-02-2005 09:19:33   [#22]
Dalej nudzę : w jakiej formie piszecie zaświadczenia o wymiarz zatrudnienia w okresie stażu? Czy wyszczególniaćie kazdą godzinkę?
Gaba27-02-2005 09:40:29   [#23]
tak, nam nakazano... bardzo szczegłówo, jeżeli dwuprzedmiotowiec, to ile tego, a ile tamtego...
florek27-02-2005 16:59:57   [#24]
dzięki serdeczne wszystkim, więcej nie będe nudzić, poczekam na wypowiedź pani Igielskiej
Iwona116-03-2005 20:30:34   [#25]

asia napisała

Jakie jest w tej sprawe stanowisko  MENIS dowiemy się 11 marca- jeśli będzie niezgodne z naszym pojmowaniem przepisu będziemy mieli dwa wyjścia- albo sie pogodzić z interpretacją, albo pisać pisma do kolejnych instancji...

szukam w różnych wątkach i nie widzę to pytam

nauczyciel na stażu na kontraktowego kwalifikacje do nauczania chemii i uznane przez dyrektora do nauczania matematyki. Pytanie czy może realizować staż jeśli uczy tylko sześciu godzin chemii?

I jeszcze czy "prawdziwe kwalifikacje" są w myśl jakiegokolwiek przepisu prawa "lepsze' od takich uznanych przez dyrektora?

bogna16-03-2005 22:40:34   [#26]

Iwona

jakie jest stanowisko MENiS - dowiemy się, jak przyślą odpowiedzi na pytania :-)

prawdziwe kwalifikacje są - moim zdaniem - niewątpliwie lepsze od tych uznanych (w aktualnym stanie prawnym) przez dyrektora;

bo te prawdziwe - to faktycznie są kwalifikacje,

a te "uznane" to takie troszkę, że no ewentualnie może uczyć czegoś tam...

Iwona116-03-2005 22:47:14   [#27]

dobrze to poczekam

a co do lepszych i gorszych kwalifikacji to pewnie moze byc i tak, że zmieni się dyrektor to podważy uznanie poprzednika, prawda?
zuza16-03-2005 22:52:54   [#28]

A co Wy na to? nauczyciel ma kwalifikacje do j.polskiego, ukonczył podyplomowo resosjalizację, przez cały staż pracował  w pełnym wymiarze  tylko jako wychowawca świetlicy szkolnej- wg mnie niezgodnie z kwalifikacjami.

Komisja nie wniosła żadnych zastrzeżeń do jego stażu i kwalifikacji  - tytuł uzyskał. Czy to jest wg jakiegoś "widzimisię" oceniane?

Uśka16-03-2005 22:58:22   [#29]

Zuza

poczytaj : http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=7135&st=1
bogna16-03-2005 22:58:32   [#30]

zuza

a twoim zdaniem - jakie kwalifikacje byłyby odpowiednie do pracy w świetlicy?
Uśka16-03-2005 22:59:35   [#31]

Zuza

no wlaśnie jakie ?
zuza16-03-2005 23:10:31   [#32]

wg mnie w "zwykłej" szkole pedagogika opiekuńczo-wychowawcza- tak też twierdzi mój KO sprawdzając mi arkusz organizacyjny. Z czasów stażu, o którym pisałam kwalifikacje uznawał dyrektor, ale musiał to dać na piśmie, takiego pisma nie ma. 

Podobno resocjalizacja tylko w ośrodkach wychowawczych- to też opinia mojego KO.

Dzieki za podrzucenie wątku, ale i tak mam watpliwości -  jak to jest-do stażu takie kwalifikacje były OK, a do nowego arkusza juz nie? a może to wizytator sie zmienił?:)

rzewa18-03-2005 12:35:57   [#33]

bo...

jakiekolwiek wymogi kwalifikacyjne do świetlicy ponad wykształcenie wyższe z p.p. (ew. zakład kształcenia n-li) - wymóg art 9 ust 1 KN - to jedynie widzimiś wizytatora lub KO.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]