Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Posdzukuję informacji
strony: [ 1 ]
mycha05-01-2005 23:22:10   [#01]

na temat - jak powinna wygladać opinia metodyczna programu autorskiego, co powinna zawiera? Poszukuję chętnych nauczycieli  do napisania  takiej opinii.

Pozdrawiam. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

Gaba06-01-2005 04:27:07   [#02]

odgórnego wzoru nie ma, ale - są nt. materiały, osobiście korzystam z zasugerowanego podejścia do analizy programu nauczania przez prof. Dylaka ze "Wprowadzenia do konstruowania szkolnych programów nauczania". Są i inne materiały - ale mnie bardzo odpowiada katalog programowy opracowany przez tego badacza.

Wiele opinii, które widziałam, było bezwartościowych, gdyż ludzie, którzy je piszą, nie widzą, o czym piszą. Sformułowania pt. - podoba mi sie, zachęca do... (bez analizy naukowej) jest gdybologia stosowaną.

Boleśnie odciska się brak instytu ds. programów nauczania i podręczników. Brak takiej instytucji badawczej uważam za skandal.

Obowiązująca formuła prawna dopuszczająca tzw. nauczycielskie programy nauczania jest sankcjonowaniem radosnej twórczości.

Przepraszam za gorzkie slowa - ale nauczyciele nie są uczeni pracy związanej z programowaniem, nie sądze także, by musieli to umieć - tak samo jak bladego pojęcia o materii nie posiadają metodycy. (to taka generalizacja, ukazująca sytuację). Wielu recenzentów ministerialnych... także... - i tu zmilczę!

 

Ze zgrozą przyjmuję - w mojej opinii - nieodpowiedzialne nawoływanie różnych czynników do pisania programów nauczania przez nauczyciela.

Wiele programów ministerialnych wymaga przepracowania i poprawy. Znam także takie, które zostały zgłoszone do akcpeptacji w roku 1999, a w roku np. 2003 przybrały inną formę, bez zgłaszania tego faktu w ministerstwie.

Klemens Stróżyński06-01-2005 10:05:00   [#03]

najlepszy przewodnik dla recenzenta

opiniującego program nauczania jest, moim zdaniem, w książce Hunkinsa i Ornsteina "Program szkolny", wydanej przez WSiP - chodzi mi nie o tłumaczenie amerykańskiego oryginału, ale o umieszczony na końcu "Inwentarz" Bolesława Niemierki, prowadzacy "za ręką" opiniującego i wypróbowany praktycznie przez opublikowaniem. Korzystalem z niego i jestem zadowolony.

Zresztą całą książkę też warto przeczytać, to dobry, syntetyczny podręcznik pedagogiki.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]