Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Fundusz zdrowotny
strony: [ 1 ]
Akuch06-12-2004 23:53:41   [#01]

Proszę pomóżcie mi znaleźć podstawę prawną do naliczania funduszu zdrowotnego. U nas księgowa stwierdziła, że nie ma takiego obowiązku i wykreśliła z projektu budżetu, w ramach oszczędności, zaplanowane przez dyrektorów środku na ten fundusz.

To czyste wariactwo, ale teraz musimy jej udowodnić, że nie ma racji.

panda07-12-2004 05:44:32   [#02]

KN: Art. 72. 1. Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej.

Rzeczywiście nie ma wykładni w jakiej wysokości tworzy się odpis na FZ. Określa to regulaminem OP. Ale być musi!!!

małgorzatad07-12-2004 13:16:49   [#03]
Czy OP może przekazać FZ szkole, dyrektor powołuje komisję i komisja ma przyznawać świadczenia- taką informacja dotarła do nas dziasiaj, w ubiegłym roku działała komisja przy OP ?
Jolanta Szuchta07-12-2004 13:31:48   [#04]

I co z tego

ze na stosownym paragrafie mam 4300 złotych jak od początku roku budzetowego slysze ze tych pieniędzy nie ma.Czyli są tylko dla kontrolujących np.?

A nie ukrywam ze bardzo by sie przydaly bo nauczyciele chorują i lecza sie.

Ale z księgową nie wygrasz.

janzg07-12-2004 14:47:22   [#05]
w przeszłości było to zwyczajowo 0,3% wynagrodzeń i tak przeważnie zostało w OP "przez zasiedzenie", więc skoro nie ma to trzeba uaktywnić zz
janzg07-12-2004 14:59:32   [#06]

nowa pp nie jest mi znana, bo

wzorem Zgredka:

 

M.P. 1996 nr 10 poz. 108

  Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 stycznia 1996 r. w sprawie form profilaktyki i leczniczej pomocy specjalistycznej dla nauczycieli.

Status aktu prawnego: 

  nieobowiązujący

Data wydania: 

  1996-01-12

Data wejścia w życie: 

  1996-02-24

Data obowiązywania: 

  1996-02-24

Data uchylenia: 

  2000-10-06

Organ wydający: 

  MIN. ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

M.P. 1996 nr 10 poz. 108
Uchylenia wynikające z

Adres publikacyjny Status Tekst Tytuł
Dz.U. 2000 nr 19 poz. 239 2000.10.06 obowiązujący Ustawa z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

nowinka14-12-2004 19:19:31   [#07]

FUNDUSZ ZDROWOTNY

z uwagą przeczytałam informacje dotyczące środków finansowych na pomoc zdrowotna dla nauczycieli i nasuwa się wprost jeden wnisek:JEST USTAWA  ART.72. UST1 KN, ŻE ŚRODKI NA POMOC ZDROWOTNĄ DLA N-LI MUSZĄ BYĆ ALE,

NIE MA PRZEPISÓW WYKONAWCZYCH JAK JE NALICZAĆ I JAK Z NICH KORZYSTAĆ BOWIEM ROZPORZĄDZENIA STRACIŁY MOC PRAWNĄ I SĄ NIEOBOWIĄZUJĄCE!!!!!!

Ajcila14-12-2004 21:23:04   [#08]

U mnie wygląda to tak kwotę na fundusz zdrowotny otrzymuję od OP w ubiegłym roku powołałam Komisję i po złożeniu wniosku wraz z zaświadczeniem lekarskim przydzielamy środki

PawełR15-12-2004 15:31:22   [#09]

Jeden Pan z MENiSu, co to mdziś z nim gadałem, rzekł, iż aktów wykonawczych być nie musi, tylko musi uchwała Rady byc i już..., Rady Gminy się wie, i już... a czyli taki paragraf powinien być? który? wie ktoś?

bo w moim budżecie nie ma takiego

pozdrawiam

Antoni Jeżowski15-12-2004 19:31:21   [#10]

Kochani

Cały artykuł 72 KN brzmi:

Art. 72. 1. Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających

z opieki zdrowotnej.

2. (uchylony).

3. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z właściwymi ministrami, określi, w drodze rozporządzenia, formy profilaktyki i leczniczej pomocy specjalistycznej dla nauczycieli, uwzględniając w szczególn

ości wczesne wykrywanie chorób zawodowych i dostęp do środków pomocniczych.

4. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, zachowują nauczyciele po przejściu na emeryturę lub rentę bez względu na datę przejścia na emeryturę lub rentę.

I teraz ważne uwagi:

1) Nie ma żadnej delegacji dla ministra, aby w zakresie tworzenia i gospodarowania funduszem wydał jakiekolwiek rozporządzenie. Zresztą nigdy go nie było. Były wytyczne MOiW bodaj z 1987 roku, ale to już zamierzchła historia. W Konstytucji RP wytyczne jako sybstytut aktu prawnego nie istnieją. Nie ma więc na co czekać, choć takie poglądy głosi choćby śląska RIO.

2) Rada jst ma ustawowy obowiązek zaplanowania odpowiednich środków finansowych na... itd. Nie ma żadnych wskaźników ani ułamków. Odpowiednich, czyli potrzebnych w danej jst. Ile to jest? Nie wiem. A ile to jest "odpowiednie środki na energię"? Tu mogłyby swoją determinacją i bezkompromisowością objawić się wreszcie ZZ!

3) Środki (nie fundusz, tak tego nie nazywa ustawa!) mają być w budżetach jst. O sposobie wykonania budżetu decyduje rada jst w swej uchwale budżetowej lub jej organ wykonawczy: wójt albo zarząd w układzie wykonawczym budżetu. I tu są też dwa rozwiązania:

a) środki mogą być zcentralizowane i to wójt, określając sposób wykonania budżetu, ustala kryteria przyznawania owych środków (np. regulamin wprowadzony jego zarządzeniem) i sam rozpatruje podania;

b) wykonując budżet przekazuje, w ramach decentralizacji, i te środki do dyrektorów szkół (jak na wynagrodzenia, fundusz socjalny itp) czyniąc dyrektorów odpowiedzialnymi za wykonanie tego fragmentu budżetu jst, co mogą uczynić ustalając kryteria ich rozdysponowania (np. regulamin szkolny) i udzielając samodzielnie pomocy.

W tym punkcie w żadnym wypadku nie widzę przesłanek do mieszania do tego tak ZZ jak i rady pedagogicznej - za wykonanie planu finansowego odpowiedzialny jest jednoosobowo dyrektor (wyjątek wynikający z ustawy: zfśs).

Pan z ministerstwa miał więc po części rację (rzadko to przyznaję, to prawda :). Natomiast niezaplanowanie w budżecie jst choćby złotówki na pomoc zdrowotną jest łamaniem ustawy.

I to by było na tyle...

krystyna15-12-2004 19:53:29   [#11]

a my, ponieważ mamy 0 zł tych "odpowiednich środków finansowych", wspomagamy zdrowotnie każdego, kto się o to zwróci i to udokumentuje ze środków ZFŚS - co też mamy w regulaminie opisane...

Znaczy, my ustawy (chyba...) nie łamiemy, a organ ???

Antoni Jeżowski16-12-2004 09:27:39   [#12]
Macie, macie, wspomagacie... organ łamie prawo... a Wy uszczuplacie fundusz, który mógłby iść na inne wydatki... :)
Akuch16-12-2004 23:54:09   [#13]

Po konsultacjach

dopisałam do budżetu na bazie starych przepisów 0,3%. Ponoć ma to znaleźć się w nowym regulaminie wynagradzania. Oby. Dzięki wielkie wszystkim.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]