Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ocena z w-f. Klasyfikowanie ucznia.
strony: [ 1 ]
Piotr Szulc Giżycko07-06-2004 11:30:51   [#01]

Uczeń w I sem. r. szk. 03/04 miał ocenę dobrą z w-f. W II sem. miał zwolnienie z w-f. Co wpisać na świadectwie? Ocenę z I sem. czy słowo "zwolniony"?

Czy uczniowi nieklasyfikowanemu z wszystkich przedmiotów ( wagary) wystawia sie ocenę zachowania? W I sem . był klasyfikowany.

beera07-06-2004 11:33:37   [#02]

Ad 1- dobry

Ad 2- zajrzyj do swojego regulaminu oceniania zachowania ( w moim jest tak, ze za określoną ilośc godzin nieobecnych jest taka to a taka ocena)

Piotr Szulc Giżycko07-06-2004 11:39:03   [#03]
W regulaminie oceniania zachowania takie kryterium jest. Jednak mam wątpliwość - jak mozna ocenic zachowanie jeśli nie było kogo oceniać?
beera07-06-2004 11:48:46   [#04]

§ 14. 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania

W rozporządzeniu jest określone z czego uczeń może nie być klasyfikowany. Nie ma w tym paragrafie zachowania- więc klasyfikujemy...

Piotr Szulc Giżycko07-06-2004 12:26:25   [#05]

Dziękuję za intrpretację

Idąc tym tokiem myślenia należy wystawic ocenę zachowania osobie , która nie pojawi sie nawet jednego dnia w szkole. To nie jest polemika, to tylko watpliwości.
Jacek07-06-2004 12:54:23   [#06]

Skłaniałbym się do myślenia Asi:

Spójrzcie również na

§ 9. 1. Klasyfikowanie śródroczne polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych, według skali określonej w statucie szkoły, oraz oceny zachowania, z zastrzeżeniem ust. 1a i 6.

Skoro klasyfikowanie polega na "ustaleniu ocen klasyfikacyjnych, według skali określonej w statucie szkoły, oraz oceny zachowania" a do ustalenia tej oceny posługujemy sie Statutem w oparciu o

§ 12. 1. Ocena zachowania powinna uwzględniać w szczególności:

1) funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym,

2) respektowanie zasad współżycia społecznego i norm etycznych.

3. Ocenę zachowania końcoworoczną, począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, ustala się według następującej skali: wzorowe, dobre, poprawne, nieodpowiednie

więc powinien mieć ocenę nieodpowiednią

U mnie uczeń, który od poczatku roku nie chodzi do szkoły będzie miał ocenę zachowania nieodpowiednią a ze wszystkich przedmiotów będzie nieklasyfikowany.

beera07-06-2004 13:35:02   [#07]

jest tu taki problem jeszcze

bo ocena zachowania nie jest (póki co) oceną klasyfikacyjną, więc w zasadzie nie ma problemu ;-)
AnJa07-06-2004 16:20:35   [#08]

Dlaczego ad1 - dobry ( ocena z wf przy zwolnieniu w semestrze wiosennym).

Dla mnie w momencie klasyfikacji jest zwolniony, więc oceny nie otrzymuje.

Oczywiście szczegóły powinny byc w WSO. U mnie nie ma ich.

Grzegorz G07-06-2004 16:36:24   [#09]

Ja się zastanawiam i najczęściej...

stawiam ocenę z I semestru, zwłaszcza jeśli jest to klasa końcowa. Mam to w PSO i się sprawdza - dzieciaki często mają jakieś wypadki i co wtedy? Natomiast, jeśli mam je skrzywdzić - to odpuszczam i nie stawiam poniżej 3. Zwyczajowo rozmawiam też z wychowawcą i rodzicami, że o samym uczniu nie wspomnę.
beera07-06-2004 19:29:53   [#10]

AnJa

bo przepis stanowi tak:

§ 14. 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania

Więc żeby nieklasyfikować musi zajść jeden warunek:
Brak podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej.

I znowu przepis:

4. Klasyfikowanie końcoworoczne, począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych

Jesli klasyfikujemy końcoworocznie, a dziecko nie było w szkole przez pól roku, mamy podstawy do dokonania oceny końcoworocznej ( ta podstawa uwidocznia się choćby oceną ze śródrocznego klasyfikowania)- czyli nie zaszedł warunek podstawowy, o ktorym wyżej.

Moim zdaneim nie ma tu nawet dowolności- jeżeli są podstawy do klasyfikowania- nalezy go dokonać.

.....

( nie mówiac już o marginalnej, bo moim zdaniem nieistotnej w tym dowodzeniu, sprawie, ze drugi semestr bywa na tyle krotszy od pierwszego, ze może w nim być  mniej niż polowa określonych zajęć)

Jacek08-06-2004 09:01:34   [#11]
Zgadzam się z Asią zauważcie, że w szkołach podstawowych i gimnazjach i szkołach "normalnych" ponadgimnazjalnych nie ma żadnych semestrów. To chyba takie nasze przyzwyczajenie, że potocznie mówiąc dzielimy rok na semestry podczas gdy wystepuje w przepisach śródroczne klasyfikowanie, które można porównać do informacji o sytuacji ucznia na dany dzień w ciągu roku szkolnego ale to nie semestr. Ocena jest ważna, że tak powiem jedynie końcoworoczna. Przecież nawet w arkuszach ocen nie wpisujemy ocen z klasyfikacji śródrocznej. Klasyfikując zatem ucznia na koniec roku bierzemy pod uwagę cały rok szkolny a nie tylko to co działo się po klasyfikacji śródrocznej (nie semestrze - podkreślam)
janzg08-06-2004 12:44:02   [#12]

w tę zgodność poglądów "wbiję" drzazgę

- po pierwsze - kto zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego?

- po drugie - jeżeli dyrektor taką decyzję administracyjną podjął, to co zrobić z ust 2 par 7 "rozporządzenia o ocenianiu"?

 

Z waszym stanowiskiem zgadzam się w przypadku gdyby dyrektor zastosował milczenie odnośnie par. 7 ust. 1

:)

Jacek08-06-2004 13:02:15   [#13]

Nie ma w tym nic niezgodnego i drzazga niepotrzebna :))

Jeśli uczeń jest zwolniony z wf wogóle to wpisuje mu sie zwolniony w wyniku klasyfikacji końcoworocznej (czyli zgodnie z § 7 ust 2), a jesli to zwolnienie jest okresowe to może skorzystać z § 7 ust 2 i zwolnić ucznia na pewien okres w lecz pozostały czas uczestnictwa ucznia w zajęciach może pozwolić na sklasyfikowanie.

Jacek08-06-2004 13:04:02   [#14]
ups, powinno być "to może skorzystać z § 7 ust 1"
Jacek08-06-2004 13:09:39   [#15]

a żeby było jaśniej dopiszę

Dyrektor korzysta z  § 7 ust 1 zwalniając ucznia na pewien okres, który jest w zaświadczeniu lekarskim, natomiast jeśli okres tego zwolnienia nie da możliwości wystawienia oceny klasyfikacyjnej to po konsultacji z nauczycielem wf powołuje sie na jednocześnie na § 7ust 2 i zwalnia go z całego roku, co skutkuje wpisem "zwolniony" w dokumentacji przebiegu nauczania

:-)))

beera08-06-2004 19:40:40   [#16]

yhm

zgadzam się z jackiem :-)

i zauważcie, ze mniejsze watpliwosci stwarza nam sytuacja, gdy zwalniamy ucznia w pierwszym semestrze niż gdy w drugim.

Tj- uczeń nieklasyfikowany w pierwszym semestrze uczęszczający na zajęcia w drugim, dostaje ocenę klasyfikacyjną bez  problemu.
Zaczynamy mieć watpliwosciw sytuacji w zasadzie takiej samej - tylko czasowo odwróconej

Ewa z Rz09-06-2004 09:02:35   [#17]

bo...

Pokutuje w świadomości dawne przyzwyczajenie - wg starych przepisów ocena na II semestr była oceną na koniec roku. Nie było równwagi między semestrami, a co za tym idzie mamy problem gdy uczneń własnie w drugim okresie został zwolniony z wf.

Obecne przepisy każą nam ocenę końcową wystawiać za cały rok szkolny, zatem istotne jest czy uczeń ćwiczył na ponad połowie zajęc w roku czy nie. Jeśli tak musi zostac sklasyfikowany, jeśli nie, może być (ale nie musi) nieklasyfikowany. Ponieważ nie można zdawać egz. klasyfikacyjnego z wf, wpisuje mu się na świadectwie "zwolniony". Wpisanie nkl powodowałoby brak promocji do następneju klasy.

janzg09-06-2004 09:06:16   [#18]

tak to jest z naszym prawem oświatowym

można ustępy w paragrafach czytać łącznie i rozłącznie z zupełnie różnym skutkiem

zwróćcie uwagę, że problem się rozszerzy, gdyż w dyskutowanym już przez nas projekcie nowego rozporządzenia ten paragraf  został rozwinięty:

§ 7. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.

2. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.

OSKKO w swoich propozycjach nie wniosło do tego paragrafu uwag.

beera09-06-2004 09:48:12   [#19]

Ewa-

Nie jest istotne, czy uczeń ćwiczył w takiej, czy takiej częsci roku szkolnego.

Istotne jest, czy jest podstawa do wystawienia oceny klasyfikacyjnej.

Jest to niby niewielka róznica, ale  istotna, bowiem ważniejszy dla sytuacji nieklasyfikowania jest brak podstaw do klasyfikowania od ilości nieobecnosci. Ale to spór typu: co bylo pierwsze- jajko, czy kura ;-)

...

Natomiast- Janie , masz rację, w rozporządzeniu dośc jasno jest napisane- jeśli zwalniamy- wpisujemy "zwolniony".
Czas, okreslony w opinii to może być dwa lata, rok- czy może być pół roku? Jesli może być pól roku, co wpisujemy- zwolniony, czy klasyfikujemy?

zaś, co do tego, czy OSKKO zajęło stanowisko- nie zajęło, ale oskko to my- więc to myśmy stanowiska nie zajęli, ten problem nam umknął.

janzg09-06-2004 10:44:13   [#20]

ależ Asiu, ja nie czynię nikomu żadnych wyrzutów, zwracam tylko uwagę na to, że podejście do określonych takich samych "przypadków" dotyczących klasyfikacji może być zupełnie różne. Też jestem za zdroworozsądkowym załawianiem tego typu spraw.

W przypadku podstawówek i gimnazjum nie jest to aż tak istotne ale w przypadku szkół ponadgimnazjalnych, to może być problemem.

Weźmy tegorocznego absolwenta maturzystę pod uwagę:

- przez trzy lata w kl I, II, III miał oceny z w-fu najwyższe

- w czwartej klasie był "zwolniony" (skomplikowane połamanie nogi)

co ma mieć na świadectwie dojrzałości??

przy rekrutacji na studia czy szkołę  policealną (ratownik medyczny czy inny) taka ocena ma znaczenie i co wówczas?

Ja mam ciągle poważną wątpliwość - czy to dyrektor "musi" zwalniać???

Ewa z Rz09-06-2004 11:23:20   [#21]

asiu,

toż jak uważm dokładnie tak samo.

Natomiast wyjaśniam skąd, moim zdaniem, bierze się to "nierówne" traktowanie obu okresów przez sporą liczbę dyrektorów i nauczycieli.

beera09-06-2004 11:49:07   [#22]

się tłumaczę :-)

 zrozumialam Cię odwrotnie, bo napisałaś :zatem istotne jest czy uczeń ćwiczył na ponad połowie zajęc w roku czy nie. a dla mnie to odwrotnie :-) czyli, to co wyżej. Ale to spór o to jajko ;-)

Natomiast janie, kurcze- zaatakowałam obronnie- przepraszam. Typowa reakcja czerwcowo-koncoworoczna.

W trakcie tej dyskusji unaocznilam sobie problem, o ktorym piszesz. Literalne stosowanie cytowanego przepisu doprowadzi do absurdu.

Ewa z Rz09-06-2004 12:16:10   [#23]

właśnie!

Też nie wiem dlaczego umknęło to nam przy okazji konsultacji rozporządzenia.

w ust 2 § 7 powinien brzmieć : W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego uniemożliwiającego wystawienie końcoworocznej oceny klasyfikacyjnej w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony".

Jacek09-06-2004 12:29:03   [#24]

Spokojnie dziewczyny niedługo wybory trzeba startować i zmieniać prawo :-))

Choć to kurka akurat rozporządzenie więc Sejm i Senat do tego nie ma nic :-((

janzg09-06-2004 13:34:02   [#25]

Ewo, czyżbym coś przeoczył, czy naprawdę -

"Ponieważ nie można zdawać egz. klasyfikacyjnego z wf, ........".  ??

U mnie zdarzały się przypadki takich egzaminów, szczególnie "lawirantom" takie egzaminy fundowaliśmy lub brak klasyfikacji (z wszelkimi tego konsekwencjami) - do wyboru.

Skoro mogą być egzaminy poprawkowe

Par.16. 3. Egzamin poprawkowy składa się  z  części  pisemnej  oraz  ustnej,  z wyjątkiem  egzaminu  z  plastyki,  muzyki,  informatyki,  techniki  oraz wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć przede  wszystkim formę zadań praktycznych.

aha, mamy odpowiednie zapisy w statucie

Ewa z Rz09-06-2004 21:47:52   [#26]

janiezg,

przepraszam, literówka...

Miało byc, że nie może, czyli ten uczeń nie może zdawać takiego egzaminu, bo mu lekarz zabronił - ma opinię lekarską o zwolnieniu z wf.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]