Forum OSKKO - wątek

TEMAT: CODN, NIK, OSKKO, JST- badamy wykonanie Art 70a KN
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar25-04-2004 17:26:18   [#01]

dn. 4 i 5 maja 2004 odbędzie się spotkanie w CODN "Konferencja nt. Finansowania Doskonalenia nauczycieli" Jest to spotkanie zamknięte.

Program konferencji
FINANSOWANIE DOSKONALENIA NAUCZYCIELI

 

Wtorek, 4 maja 2004

 

11.30 – 13.00 – Otwarcie Konferencji – V-ce Dyrektor CODN, p. Katarzyna Koszewska.
Prezentacja wyników kontroli systemu doskonalenia przez NIK.

Wystąpienie Dyrektora Departamentu Kształcenia
i Doskonalenia Nauczycieli p. Anny Dakowicz o zarządzaniu środkami na doskonalenie przez MENiS w latach 2002-03.

 

14.00 – 15.00 – wystąpienia przedstawicieli Urzędów Marszałkowskich –

 prezentacja przykładów wykorzystania środków na wspieranie doskonalenia.

         

15.15 – 16.45 – wystąpienie przedstawicieli samorządów szczebla powiatowego –

                   Przykłady dobrej praktyki.

 

17.15 – 18.30 – wystąpienie przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty oraz samorządów gmin i szkół  Przykłady dobrej praktyki w gminach i szkołach.

 

Środa, 5 maja 2004

 

8.30 – 10.30 – zajęcia warsztatowe w grupach „Jak zwiększyć efektywność realizacji art. 70a KN ?”

11.00 – 12.30 – podsumowanie pracy warsztatowej, dyskusja. Zamknięcie konferencji.

-------------------------------------

Zostałem poproszony przez panią Elżbietę Tołwińską-Królikowskąz CODN o wytypowanie przedstawicieli OP oraz dyrektorów do opisu przykładów "dobrej praktyki" w wykonaniu zapisów ww. artykułu Karty - czyli przeznaczania środków na doskonalenie nauczycieli. Oczywiście drogą oficjalną powiadomiono o tej prośbie prezesa OSKKO. CODN zapewnił nam miejsca w swym ośrodku i sfinansował pobyt.

Z bazy OSKKO wybrałem "pary" - szef edukacji - dyrektor z jego terenu:

Kazimierz Rakowski
Wójt Gminy Klembów
woj. mazowieckie
 
Dyrektor Iwona Sobka - z terenu ww. wójta
Szkoła Podstawowa w Dobczynie
Klembów
woj. mazowieckie
 
 
II.
Dyrektor Jarosław Więckowski
(z-ca dyrektora wydziału)
Urząd Miasta Torunia, Wydział Edukacji i Sportu
 
Dyrektor Jerzy Karpiński
CKU Toruń
 
Dyrektor Biura OSKKO
 
zostałem poproszony o stanowisko natury ogólniejszej - opowiedzenie jak widzą to przedstawiciele kadry z kraju. Stworzę więc kilkunastominutową prezentację na ten temat.
 
Mamy tydzień na przygotowanie tego.
 
Moja prośba do Forum (nie ograniczam jej do OSKKO - bo szkoda opinii dyrektrów i innych osób) jest taka:
Potrzebuję uwag Waszych na ten - doskonaleniowy temat. W kolejnym poscie - szczegóły

Marek Pleśniar25-04-2004 17:29:37   [#02]

przygotujemy się tak:

do uczestników z OSKKO:

 

Opis przypadku
„Wykorzystanie środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli”

 

Tekst ma być materiałem pokonferencyjnym dla uczestników konferencji, a potem dla innych przedstawicieli zainteresowanych środowisk. Materiały zostaną powielone
i oprawione w CODN. Chcielibyśmy, aby zawierał treści podobne do prezentowanych
w Power Pointcie podczas konferencji ale rozwinięte (ma stanowić samodzielny tekst).

Prosimy o przygotowanie według podobnego schematu opisu planowania wykorzystania środków na terenie szkoły.

 

 

Autor/autorzy: ...................................................

 

1.      Krótka charakterystyka obszaru działania JST

(charakter np. wiejskie, miejskie itp., liczba mieszkańców, liczba szkół i placówek, ich wielkość, liczba zatrudnionych w nich nauczycieli)

 

 

  1. Środki na wspieranie doskonalenia:

-         kwota wynikająca  z 70a w danej JST

-         wykorzystanie tej kwoty

 

 

  1. Sposób wykorzystania środków – procedura

-         jak ustalane są priorytety (np. program rozwoju edukacji, cele strategiczne rozwoju gminy, wyniki nadzoru, wyniki badań, egzaminów zewn. i in., wykonana diagnoza potrzeb itp.)

-         jak podzielono środki przy uwzględnieniu priorytetów: procedura i przydział środków na poszczególne cele

 

  1. Refleksje

-         jak zmieniał się sposób wykorzystania w ciągu dwóch lat funkcjonowania art. 70a KN

-         sukcesy

-         trudności

-         wnioski, kierunki zmian

 

 

Marek Pleśniar25-04-2004 17:34:11   [#03]

szczegóły cd

Cele:

·        informacja o realizacji art. 70a KN

·        upowszechnienie przykładów dobrej praktyki przeznaczenia środków na doskonalenie n-li

·        wypracowanie pomysłów działań usprawniających realizację art. 70a KN

 

 

Uczestnicy:

·        Wydziały edukacji Urzędów  Marszałkowskie                                                          

·        Przedstawiciele KO odpowiedzialni za doskonalenie n-li                               

·        dyrektorzy wybranych WOM-ów                                                                

·        dyrektorzy POD-ów (Stowarzyszenie Gminnych
i Powiatowych Ośrodków Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli)                       

·        Przedstawiciele JST - powiaty (wybrane przez  dyrektorów WOM-ów)     

·        Przedstawiciele JST - gminy (wybrane przez OSKKO)                                

·        dyrektorzy szkół – wybrani przez Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty + przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia                       

------------------------------------------------------------------------------

 

 

Wstępny program:  4 maja 2004 godz. 11.30 – 5 maja 2004 godz. 13.00

 

·        dystrybucja przez MENiS - naczelnik E.Arciszewska,

·        realizacja art. 70a KN w kraju przedstawiciele KO,  raport NIK (?)

·        dane z badania realizacji art. 70a KN w gminach (OSKKO)

·        przykłady dobrej praktyki – JST - gminy, powiaty, województwa

·        przykłady dobrej praktyki – szkoły, dyrektorzy, OSKKO

·        zajęcia warsztatowe – co zrobić, aby zwiększyć efektywność realizacji art. 70a KN

 

 

 

Materiały:

·        Dane  dot. realizacji art. 70a KN w kraju

·        Opracowane przykłady dobrej praktyki realizacji art. 70a KN (szkoły, gminy, powiaty, województwa)

Marek Pleśniar25-04-2004 17:42:16   [#04]

Prośba do Forum

dobra praktyka warta jest przedstawienia. Ponadto jednak Forum OSKKO powinno wypracować krytykę ww. zagadnień

Napiszcie proszę jak z tym u Was.

Odpowiedzcie na pytania:

1. Czy otrzymujecie srodki (i w jakim stopniu) na doskonalenie

2. Czy gmina traktowałą Was partnersko, czy siedliście razem by przyjrzeć się dyrektorzy i gmina problemowi, zdecydować.

3. Czy - jesli cześc środków przeznaczyła gmina na samorządowe ośrodki doskonalenia n-li - dyrektorzy moga mieć swoje zdanie i np rezygnowaćz usług tych ośrodków jesli chcą - czyli dysponują pieniędzmi na ten cel. A może jest inaczej?

4. Napiszcie więcej na ten temat, zadajcie może inne, wazne pytanie.

5. Jakie macie pomysły usprawniające w omawianej kwestii?

Przygotujmy stanowisko do przedłożenia CODN i MENIS na temat jakości stosowania Art 70a w kraju. Chciałbym je zawieźć do nich.

Zostaliśmy potraktowani jako strona - koło niezłych partnerów. Warto skorzystać.

Marek Pleśniar26-04-2004 16:58:13   [#05]

:-)

A czemu nic nie piszecie nam, hę?
bogna26-04-2004 17:07:22   [#06]

ja nie piszę, bo szczelam sobie w łeb (na innym wątku)

powalona MENiSowymi inertpretacjami prawa :-(

AnJa26-04-2004 17:45:07   [#07]

Na kolanie, bo arkusz;-)

1. Dostajemy: w poprzednich latach 100%. W bieżącym ok.80%, reszta w budżecie powiatu na organizacje np. szkoleń wspólnych dla kilku szkół.

2. Siadać to może żesmy nie siadali, ale przy ustalaniu regulaminu proszeni bylismy o propozycje. W ub. roku uwzględniono tez część naszych uwag, co do sformułowań w regulaminie i limitów kwot dofinansowania (mamy b. ostre: podyplomówka max.500 zł/semestr).Mamy pewną swoboodę w dysponowaniu w ramach budżetu (formalnie oczywiście prośba o przesuniecia w paragrafach i opinia organu o planie oraz sprawozdanie z wykonania)

3.Pomysł ośrodka co jakiś czas się pojawia, ze wzgledów finansowych nie ma raczej szans na jego utworzenie. A i entuzjazmu u dyrektorów nie widziałem.

4,5.Jakoś nic mi do głowy nie przychodzi, w poprzedniej szkole upchnałem w regulaminie wydatki na czasopisma metodyczne i multimedia - j do dzisiaj nie wiem, czy np. łącze internetowe+komputer do pokoju nauczycielskiego to mozna z tego sfinansować ( w obecnym organie nie można z tego rozdziału wydatkować na materiałówkę, więc problemu nie ma).

7. A jednak: co z kasą niewydaną w roku - u nas przepada (teoretycznie, bo praktycznie jakos sie ją wydaje)

AnJa26-04-2004 17:48:42   [#08]

Errata

Nie "pewną swobodę" a "pełną swobodę":-)

Wprawdzie przy naszym regulaminie to i tak "wolna rączka, ale w trybach", tym niemniej nikt mi nie narzuca, kogo i w jakiej kwocie w ramach regulaminu dofinansuję.

Marek Pleśniar26-04-2004 17:52:49   [#09]

no, od razu się wzięli:-)

A ja u Jerzyka

Basik27-04-2004 07:56:28   [#10]

u mnie środki są od początku zaistnienia przepisu. Lapidarna informacja z org.prow. na co można przeznaczyć, szczegółowy plan dyrektorów uzgodniony z radą pedagogiczną. Dofinansowyjemy czesne, płacimy szkolącym całą radę , opłacamy potrzebne kursy / w części/ dla pojedynczych nauczycieli.

Obecnie ze środków nie korzystamy bo poszły wszystkie na doskonalenie zaplanowane Programem Akrywizacji Obszarów Wiejskich, gdzie warunkiem jest pewien procent własnych wkładów. Jeszcze nie ma tych kursów, nauczyciele trochę się bulwersują, bo na nic innego nie dopłacamy.

ewa bergtraum27-04-2004 10:33:16   [#11]

dofinansowanie planu doskonalenia zawodowego nauczycieli

Ze środków w budżecie powiatu dofianasowuje się zadania realizowane przez ośrodek doradztwa metodycznego ( nie więcej niż 50% środków planowanych w budżecie powiatu na doskonalenie zawodowe nauczycieli) oraz opłaty za kształcenie w szkołach wyższych, zakładach kształcenia nauczycieli, kursy kwalifikacyjne i doskonalące oraz inne formy. Także koszty przejazdów, zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli uczestniczących w wyżej wymienionych formach (w szczególności uzupełniających lub podnoszących kwalifikacje).

Świadczenia przyznaje się w części (jednemu nauczycielowi w roku budżetowym można dofinansować studia podyplomowe, uzupełniające lub kurs kwalifikacyjny w wysokości nie wyższej niż 50% opłaty pobieranej przez jednostkę organizującą takie kształcenie) lub w całości (pozostałe formy).

Świadczenie można przyznać wyłącznie nauczycielowi, który uczestniczy w formach dosk. zaw. na podstawie skierowania dyrektora szkoły.

Dyrektor ma całkowitą samodzielność w dysponowaniu środkami. Problemów z przekazywaniem pieniędzy dotychczas nie było. Korzystamy także z usług ośrodka doradztwa metodycznego. Mam możliwość decydowania o tym, kto dany kurs lub szkolenie (dla całej rady pedagogicznej) będzie prowadził. Często decyduję się na osoby z innych ośrodków doskonalenia nauczycieli. Porozumienie starostwa z o.d.m. umożliwia nam organizowanie różnych form za np. 2,3,4 zł za godzinę.

nn27-04-2004 11:34:16   [#12]

Witam. Mogę podać dane dot. Planu dofinansowania z Gminy Gryfice.

5 szkół podstawowych (2 miejskie duże, 3 wiejskie), 2 gimnazja, 2 przedszkola. Wszystkie środki wykorzystywane są przez placówki tzn, ich dyrektorów stosownie do wniosków złożonych z początkiem roku budżetowego. W każdej chwili na wniosek dyrektora dokonuje się przesunięcia posiadanych środków w poszczególnych paragrafach tj. zadaniach wynikających z rozporządzenia Menis. Gdyby byo tego mało proszę o pytania dodatkowe. Pozdrawiam. Roman.

Marek Pleśniar03-05-2004 13:41:18   [#13]

Ostatecznie jutro do CODN jadą z OSKKO:

  1. Kazimierz Rakowski, Wójt Gminy Klembów, woj. mazowieckie
  2. Dyrektor Iwona Sobka - z terenu ww. wójta,
Szkoła Podstawowa w Dobczynie Klembów woj. mazowieckie Dyrektor Jarosław Więckowski (z-ca dyrektora wydziału), Urząd Miasta Torunia, Wydział Edukacji i Sportu Dyrektor Jerzy Karpiński CKU Toruń Dyrektor Piotr Lech, SP 2 i Szkoła Muzyczna w Miliczu Ewa Halska - zarząd OSKKO, księgowość Dyrektor Biura OSKKO, Marek Pleśniar
Marek Pleśniar03-05-2004 13:45:30   [#14]

coś zawiodło formatowanie:

Ostatecznie jutro do CODN jadą z OSKKO:

Kazimierz Rakowski, Wójt Gminy Klembów, woj. mazowieckie

Iwona Sobka - dyrektor - z terenu ww. wójta,

Szkoła Podstawowa w Dobczynie Klembów woj. mazowieckie

Jarosław Więckowski z-ca dyrektora wydziału, Urząd Miasta Torunia, Wydział Edukacji i Sportu

Jerzy Karpiński  - dyrektor  CKU Toruń

Piotr Lech - dyrektor SP 2 i Szkoła Muzyczna w Miliczu

Ewa Halska - zarząd OSKKO, księgowość

Marek Pleśniar, dyrektor Biura OSKKO

Marek Pleśniar03-05-2004 13:49:41   [#15]

Dziękuję 160 uczestnikom seminarium OSKKO we Wrocławiu, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej Art 70a. Wraz z naszą sekretarką - Martą Szwonder przepracowujemy to teraz. Efekty przedstawię w CODN jutro, podobnie jak wszyscy uczestnicy.

Naszym zadaniem było przygotowanie opisów sposobu realizacji Art 70a oraz przykładów "dobrej praktyki" w gminie/szkole/kraju, przygotowanie prezentacji komputerowych i wystapienie w Sulejówku.

Marek Pleśniar03-05-2004 20:02:43   [#16]

no i dziękuję dyskutantom tu:-)

Potem opowiem co nam wyszło w sumie.

Gdy skończę do CODNu pokazę co mi wyszło z rozporządzenia o ocenianiu na innym wątku.

Marek Pleśniar26-05-2004 03:35:08   [#17]

Sprawozdanie z Konferencji CODN, z udziałem OSKKO

Zapraszam do zapoznania z relacją z CODN oraz pobierania materiałów informacyjnych.

Uczestniczyło 7 naszych przedstawicieli.

W sprawozdaniu zamieszczamy materiały przez nich opracowane oraz raport NIK na temat działania systemu doskonalenia.

Marek Pleśniar26-05-2004 03:37:20   [#18]
no i jest trochę fotek:-)
bogna26-05-2004 22:23:31   [#19]
fotki już zaliczyłam, teraz biorę się za lekturę :-)
Marek Pleśniar26-05-2004 22:29:51   [#20]
no, nareszcie ktoś poczyta:-)
AnJa26-05-2004 23:27:26   [#21]

Poczytałem.Raport NIK tylko przejrzałem.

Właściwie nie jest tak źle.

Tak prywatnie i nieśmiało to ciekaw jestem: ci samorządowi doradcy i ośrodki metodyczne to synekurki (swoi do  szkolnego etatu dorobią), tratwa ratunkowa (emeryt albo szkołę rozwiązali to niech se jeszcze trochę dorobi) czy recepta na leżące doradztwo?

Marek Pleśniar26-05-2004 23:51:49   [#22]

to nie reklama ale wyjeżdząm za 4 godziny i nie mam czasu pogadać;-) Co myęlę o tym napisałem w DS 06-2004.

Chciałbym trochę zamieszać w tym światku "alei zasłużonych" i nie znających słowa "rynek" instytucji od "zaspokajania potrzeb dokształceniowych". Najwyższy na to czas. Muszę powiedzieć że generalnie  lepsze zdanie o wykorzystaniu środków mają pytani ludzie o ośrodkach gminnych niż tych wojewódzkich

AnJa27-05-2004 00:01:30   [#23]

Pytanie nie jest tendencyjne, jakiś czas temu proponowałem coś takiego u nas, atmosfera była jednak mocno niesprzyjająca.

Teraz nie wiem, czy do tematu wracać.

Temat jest zresztą gdzies na wrzesień, przy przymiarkach do nowego budżetu.

Marek Pleśniar27-05-2004 00:04:55   [#24]
będziemy o tym rozmawiać na KKDS. I tu:-) Sprawa JEST - i owszem.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]