Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rozmowa przedhospitacyjna
strony: [ 1 ]
rena12-10-2003 20:56:25   [#01]

Bardzo prosze, wypowiedźcie się na ten temat. Jak ona ma wygladać ? Kiedy ja przeprowadzać  - dzień wcześniej czy w tym samym dniu ? Prosze o wskazówki ?

Małgoś12-10-2003 21:07:24   [#02]

Mam cos takiego, ale ...nie wiem skąd i czyje:

Podczas rozmowy przedhospitacyjnej dyrektor:

·         zapoznaje się z charakterystyką klasy, do której się udaje.

·         sprawdza przestrzeganie przez nauczyciela ustaleń zawartych w wewnątrzszkolnym systemie oceniania

·         zostaje poinformowany o temacie lekcji

·         ma możliwość zorientowania się, czy nauczyciel poprawnie (mierzalnie) formułuje operacyjne cele lekcji w powiązaniu z tematem i celami kształcenia i wychowania

·          zostaje przez nauczyciela zapoznany z planowanym przebiegiem lekcji

 

U mnie:

- Rozmowa przedhospit. zazwyczaj jest na kilka dni przed hosp. (zgodnie z planem)

- Informuję, co szczególnie mnie będzie interesowało (szczegółowe cele hospitacji)

- Przedstawiam arkusz hospitacyjny

- Pytam o specyficzne problemy wystepujące w danej klasie oraz o to, co "wychodzi" zdaniem n-la najlepiej.

rena13-10-2003 20:02:52   [#03]
Dzięki Małgoś, że chociaż ty odpowiedziałaś. Czyżby inni nie prowadzili rozmowy przedhospitacyjnej ?
migotka13-10-2003 20:48:56   [#04]
U mnie nie ma wogóle rozmowy przedhospitacyjnej. Ostatnio dyrka powiedziała mi równo z dzwonkiem na lekcje, że za 5 minut przyjdzie (wcześniej nic mi o tym nie mówiła). Przyszła po trzech minutach. Było wesoło, ponieważ nic nie rozumiała. Po lekcji pokazała mi (do zaakceptowania) arkusz hospitacji z max ilością punktów. I tyle.
beera14-10-2003 11:05:20   [#05]

Ja nie prowadzę

Przepisy:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 31 grudnia 1996 r.

w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk i kwalifikacji niezbędnych do ich zajmowania (Dz. U. z 1997 r. Nr 9, poz. 46)obowiązuje od dnia 20 lutego 1997 r.

§ 8. 1. Hospitacja jest bezpośrednią obserwacją:
1) realizacji przez nauczycieli statutowych zadań szkoły lub placówki, w szczególności zajęć prowadzonych z uczniami lub wychowankami,
2) czynności hospitacyjnych dyrektora i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce.
2. Celem hospitacji jest diagnoza efektów pracy nauczyciela w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego, a w stosunku do dyrektorów i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze - również jakości sprawowanego nadzoru pedagogicznego.

3. Hospitacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1, prowadzą:

1) dyrektor oraz inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze - w odniesieniu do nauczycieli szkoły lub placówki,
2) dyrektor - w odniesieniu do innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, z zastrzeżeniem pkt 3,
3) pracownicy nadzoru - w odniesieniu do dyrektorów szkół lub placówek oraz nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, w której stanowisko dyrektora powierzono osobie nie posiadającej kwalifikacji pedagogicznych.

4. Hospitacje, o których mowa w ust. 1 pkt 2, prowadzą:
1) dyrektor - w odniesieniu do czynności hospitacyjnych podejmowanych przez innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, z zastrzeżeniem pkt 2,
2) pracownicy nadzoru - w odniesieniu do dyrektorów szkół lub placówek oraz nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, w której stanowisko dyrektora powierzono osobie nie posiadającej kwalifikacji pedagogicznych.
5. Każdy nauczyciel szkoły lub placówki powinien być hospitowany przynajmniej jeden raz w roku szkolnym.
6. Wnioski i spostrzeżenia z hospitacji należy omówić w dniu przeprowadzenia hospitacji, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - najpóźniej w ciągu trzech dni po jej przeprowadzeniu.
7. W przypadku hospitacji lekcji lub innych zajęć programowych hospitacją obejmuje się całą jednostkę lekcyjną (zajęć). Hospitujący nie może ingerować w przebieg obserwowanych zajęć.
8. Nie hospituje się zajęć, w których obecność osób trzecich może zakłócić przebieg pracy diagnostycznej lub terapeutycznej.
9. Dyrektor szkoły lub placówki oraz pracownicy nadzoru prowadzący hospitacje określają ich częstotliwość i zakres w planach nadzoru, o których mowa w § 12.
10. Przepisów ust. 1-9 nie stosuje się do szkół i placówek niepublicznych.

Stosuję za to załącznik przedhospitacyjny. Proszę n-la o wypełnienie go przd hospitacją. Jest tam temat lekcji, cele operacyjne lub przewidywane efekty pracy dzieci. Pomoce dydaktyncze. I w zależności od potrzeb, czyli od założonych celów wewnętrznego mierzenia, albo realizacja scieżek, albo elementy programu naprawczego.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]