Forum OSKKO - wątek

TEMAT: hospitacje
strony: [ 1 ]
Macia19-09-2003 08:12:27   [#01]

Gdzie znajdę dokładne informacje nt. hospitacji ich prowadzenia i dokumentowania?

Czy są jakies przepisy regulujace ich ilość i rodzaj?

Ewa z Rz19-09-2003 13:49:17   [#02]

tylko

to co zawiera rozporządzenie o nadzorze i wewnętrzne ustalenia dyrektora szkoły.

---------------------------------------------

I tu taki kwiatek - mamy DWA rozporządzenia o nadzorze - w jednym jest hospitacja opisana (zasady, tryb, częstotliwoiść). Drugie wspomina o niej jako o formie nadzoru bez dokładnego precyzowania... Zatem chyba trzeba stosować co najmniej to co jest w pierwszym rozporządzeniu - :-))
Zaznaczam OBA są obowiązujące... :-) (chociaż MEN swego czasu "powielaczowo" twierdził co innego...)

Rozporządzenie MEN z dnia 31 grudnia 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk i kwalifikacji niezbędnych do ich zajmowania (Dz. U. z 1997 r. Nr 9, poz. 46) [obowiązuje od dnia 20 lutego 1997 r.]

§ 7. ust. 1. Cele nadzoru pedagogicznego realizuje się:
1) w odniesieniu do działalności diagnostyczno - oceniającej poprzez:
a) hospitacje,
b) bieżące badania wybranych obszarów działalności szkół i placówek oraz nauczycieli (badanie wyników, lustracje, bieżące przeglądy i inne formy),
c) wizytacje,
2) w zakresie działalności wspomagającej w szczególności poprzez: szkolenia, narady, instruktaż bezpośredni i opracowania.

ust. 2. Sprawowanie nadzoru w formach wymienionych w ust. 1 powinno być poprzedzone przygotowaniem narzędzi badawczych, w szczególności: arkuszy kontrolnych, testów, ankiet, a także wymaga podejmowania niezbędnych czynności, w szczególności: obserwacji, rozmowy, analizy dokumentacji szkoły lub placówki oraz prac uczniowskich.

§ 8. ust. 1. Hospitacja jest bezpośrednią obserwacją:
1) realizacji przez nauczycieli statutowych zadań szkoły lub placówki, w szczególności zajęć prowadzonych z uczniami lub wychowankami,
2) czynności hospitacyjnych dyrektora i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce.

ust. 2. Celem hospitacji jest diagnoza efektów pracy nauczyciela w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego, a w stosunku do dyrektorów i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze - również jakości sprawowanego nadzoru pedagogicznego.

ust. 3. Hospitacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1, prowadzą:
1) dyrektor oraz inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze - w odniesieniu do nauczycieli szkoły lub placówki,
2) dyrektor - w odniesieniu do innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, z zastrzeżeniem pkt 3,
3) pracownicy nadzoru - w odniesieniu do dyrektorów szkół lub placówek oraz nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, w której stanowisko dyrektora powierzono osobie nie posiadającej kwalifikacji pedagogicznych.

ust. 4. Hospitacje, o których mowa w ust. 1 pkt 2, prowadzą:
1) dyrektor - w odniesieniu do czynności hospitacyjnych podejmowanych przez innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, z zastrzeżeniem pkt 2,
2) pracownicy nadzoru - w odniesieniu do dyrektorów szkół lub placówek oraz nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, w której stanowisko dyrektora powierzono osobie nie posiadającej kwalifikacji pedagogicznych.

ust. 5. Każdy nauczyciel szkoły lub placówki powinien być hospitowany przynajmniej jeden raz w roku szkolnym.

ust. 6. Wnioski i spostrzeżenia z hospitacji należy omówić w dniu przeprowadzenia hospitacji, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - najpóźniej w ciągu trzech dni po jej przeprowadzeniu.

ust. 7. W przypadku hospitacji lekcji lub innych zajęć programowych hospitacją obejmuje się całą jednostkę lekcyjną (zajęć). Hospitujący nie może ingerować w przebieg obserwowanych zajęć.

ust. 8. Nie hospituje się zajęć, w których obecność osób trzecich może zakłócić przebieg pracy diagnostycznej lub terapeutycznej.

ust. 9. Dyrektor szkoły lub placówki oraz pracownicy nadzoru prowadzący hospitacje określają ich częstotliwość i zakres w planach nadzoru, o których mowa w § 12.

ust. 10. Przepisów ust. 1-9 nie stosuje się do szkół i placówek niepublicznych.

-----------------------------------------------------------

Rozporządzenie MEN z dnia 13 sierpnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz (Dz. U. Nr 67, poz. 759) [obowiązuje od dnia 1 września 1999 r.]

§ 4. Organy sprawujące nadzór pedagogiczny i dyrektorzy szkół i placówek prowadzą mierzenie jakości pracy szkół i placówek w szczególności przez:
1) badanie skuteczności działania szkoły lub placówki, porównując osiągane efekty z założonymi celami,
2) badanie osiągnięć edukacyjnych uczniów,
3) diagnozowanie wybranych obszarów pracy szkoły lub placówki,
4) zorganizowane i systematyczne obserwowanie osiąganej jakości pracy szkoły lub placówki, według ustalonych kryteriów,
5) hospitację polegającą w szczególności na obserwacji wiedzy, umiejętności i postaw uczniów.

Elusia19-09-2003 17:53:56   [#03]
A to pierwsze jeszcze obowiązuje?
Leszek19-09-2003 19:16:14   [#04]

Ewo zawsze reprezentujesz tu rozsądek. Nie pisz , że obydwa są obowiązujące :-)

Pozdrawiam

Grażyna19-09-2003 19:32:08   [#05]
polecam  stronę Henryka, jest tam wiele arkuszy hospitacyjnych
www.edukator.net.pl
Ewa z Rz20-09-2003 02:20:40   [#06]

Leszku,

nigdzie nie znalazłam zapisu, że to pierwsze straciło swoja moc prawną... więc obowiązuje.

Znam tłumaczenie (jeszcze MEN-u), że jeśli rozporządzenie ma taka samą nazwę - w sprawie [i tu identyczna treść] - to nie trzeba starszego uchylać - obowiązujące jest to nowsze... Ale nigdzie nie znalazłam tego trybu utraty mocy przez akty prawne tej rangi co ustawy czy rozporządzenia.

Ponadto owe rozporządzenia inaczej sie nazywają - nie są to te same nazwy toczka w toczkę. Są wydane na mocy tej samej delegacji prawnej, ale nie znam podstawy na jakiej taki fakt automatycznie uniewazniał rozporządzenie, Nie jest to tylko moje zdanie - z tego co wiem IPwO go podziela.

-----------

Nie ja spowodowałam tą sytuację... aj tylko przynoszę wieści.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]