Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "strategia" i procedury" - czyli nowe papierzyska
strony: [ 1 ]
krystyna16-09-2003 20:27:13   [#01]

Na wczorajszej naradzie z KO (jutro następna), zwrócono nam uwagę na realizację ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem (Dz. U. z dnia 14 lutego 2003 r.), a szczególnie:

 § 10. Szkoły i placówki opracowują, zgodnie ze statutem, strategię działań wychowawczych i zapobiegawczych oraz interwencyjnych wobec dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem...

oraz:

 3)  określenie zadań wszystkich pracowników szkoły w zakresie pomocy dzieciom i młodzieży, zagrożonych uzależnieniem (łącznie z tym, co ma robić konserwator i woźna...)

oraz:

4)  procedury postępowania w sytuacjach szczególnych zagrożeń związanych ze środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, z uwzględnieniem zadań osób podejmujących interwencje

 

No i że trzeba powołać lidera d/s wychowania (podobno przewodniczący zespołu wychowawczo-opiekuńczego to nie to samo...), którego trzeba intensywnie szkolić (?) i który ma realizować jakiś program "Wychowawca w sieci".

No i jeszcze było, że protokoły RP piszemy źle, że nie dajemy projektów uchwał (dali na kartce wzór opracowany przez jakiegoś profesora...), że nie wolno (?) w księdze protokołować zebrań szkoleniowych, a tylko pisać z nich sprawozdania (niby gdzie...), że opinia jest też uchwałą i że trzeba mieć projekt opinii, która stanowi w sumie załącznik do uchwały,  że ........................................chyba wszystko robimy źle, a i tak za dużo nie robimy skoro do dzisiaj nie mamy tych STRATEGII I PROCEDUR !!!!

Wymiękam........................................

Czy ktoś z Was coś takiego ma ????

beera16-09-2003 20:42:53   [#02]

:-)))

Ktos tu kiedys juz o tym pisał, ale udawaliśmy, że nie dostrzegamy ;-)))
Małgoś16-09-2003 20:47:53   [#03]

precyzyjnie opracowane procedury i strategie to istota programów mających na celu podnoszenie jakości pracy instytucji

(np. ISO - czyli norma opisująca system zapewnienia jakości);sa juz szkoły, które uzyskały certyfikat ISO

a wiele innych firm zabiega ich zdobycie, bo to jest przyszłośc dla firm i organizacji (np.wiele firm podejmuje współprace tylko z firmami, które mają certyfikaty jakości)

chyba czas się ...przystosować do trendów światowych ;-)

Gaba16-09-2003 22:16:25   [#04]
jestem za! Precz z KN, to bedzie wreszcie światowe.
RomanG16-09-2003 22:19:42   [#05]
Jest już wiele szkół w Polsce, gdzie nie obowiązuje KN.

I co? tak świetlanie w nich jest? żadnych wad, same zalety?
violka16-09-2003 23:23:50   [#06]

Gaba !

"KN musi odejść"

;)))

można by się uśmiać, gdyby nie to, że masz  niewątpliwą rację

Gaba17-09-2003 04:23:39   [#07]

Czy urodził się już właśnie Balcerowicz oświaty polskiej?

Żeby było światowo, to nie tylko musi odejść KN, musi sie narodzic nowe pokolenie belfrów, niezepsutych rozbestwiającą ich ustawą (nawet, jak sie długo opierali) KN - to jest oczywisty żart i takie zastanowienie się - co nam daje KN. Mnie nic.

Jako nauczyciel czuje się zagrożona, że nieciekawy ktos pracuje ze mną, że w mojej firmie (daję tylko przykład) pracuje ktoś, kto nie może, nie chce, nie potrafi w naturlany sposób włączyć się do pracy zespołowej.



Muszą też być pieniądze, pieniądze i pieniądze. To państwo nie chce inwestować w edukację i tyle. Musi być strategia restortu.

Musi być też KTOŚ, tego ktosia brakuje mi na początek. Człowiek odważny, szlachetny, wyrazisty, bez demagigicznych hasełek (o likiwdacji korpucji...), czlowiek z kim się liczy premier, czlowiek, który...

REFORMA jest przed nami, wykonano pseudoruchy w kierunkach ogólnych, nie rozpoznając istoty.

Wad pracy bez KN jest wiele, wady będą zawsze, problem jest, czy i co wzmocni zmiany systemowe lub je rozpocznie.

Awans? Gdzie biedota rzuciła się na grosze, a władze tego nie przewidziały? Myśmy to przewidzieli, bo każdy, kto chce - może to zrobić, przypominam nasze namiętne dyskusje z innego forum.

KN napewno nie, bo układ petryfikuje i wiąże ręce. Stabilność zawodu (bardzo potrzebna) nie może być osiagnięta, przy takiej niedojrzałości społecznej (nam się wszystko nalezy, bo jesteśmy nauczycielami, czlowiekowi nic się nie należy, czlowiek musi w pokorze sam dźwigac swoją dorosłość).
Ewa z Rz17-09-2003 06:40:45   [#08]

Jakość TAK!

Ale dlaczego ISO? Przeciez to rozbudowana do ogromnych rozmiarów biurokracja... Zza sterty papierów przestaje być ucznia widać bardzo szybko (on mały :-)).

Uważam, że ISO nie pasuje do szkoły (jak widać), wolę TQM.

Małgoś17-09-2003 08:34:50   [#09]

Ewo

ja wcale nie jestem za ISO - podała ten przykład, bo akurat znajoma mi szkoła ma ten certyfikat a także firma, w ktorej pracuje mąż (nawet został ..audytorem) - wiem, ze to biurokracja - chociaz, biurokracja rozrasta sie wtedy, gdy ludzie nie mając do tego przekonania bezmyslnie przepisują od siebie procedury i chowają do szuflady, zamiast "podążyć" za wyprodukowanymi procedurami
Marek Pleśniar17-09-2003 08:38:02   [#10]
biurokracja ma zawsze jeden kierunek - wzrostowy. Wystarczy zacząć. Mam czasem wrażenie że jest to najlepsze odwzorowanie Matki Natury i jej niezwykłego dzieła - życia;-)
Helena S17-09-2003 09:18:34   [#11]

Matka Natura nie da się odwzorować....

A z biurokracją trzeba walczyć siłą i godnością osobistą, a lepiej rozumem z odrobiną doświadczenia przyprawionego rozsądkiem. Urzędnik z KO musi mieć dowód swojej kreatywności w postaci kolejnego papieru. Dyrektor ma szkołę, w której uczy, wychowuje, opiekuje się (uczniami, nauczycielami, rodzicami...) i tylko jedną głowę. Ma też dwa organy dla których musi tworzyć kolejne dokumety( KO i Organ Prowadzący). Ma co chciał - zostając dyrektorem. Więc niech siada i tworzy projekty i procedury. Jestem za- KN musi odejść, TQM -lepsze od ISO.
A dzisiaj do mnie przychodzą Komisja Oświaty i Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w celu udowodnienia, że są bardzo zatroskane całokształtem. I będę im tłumaczyć przez trzy godziny, że .... Dobrze, że można tak sobie ponarzekać na forum - tworzy się poczucie przynależności do grupy - wszak człowiek ma instynkt przynależności do stada - i tym sposobem wróciłam do Matki Natury.
Marek Pleśniar17-09-2003 09:55:30   [#12]

jest to jedno z niewielu stad w którym nie ma owczego pędu. A stadko powiększymy znów po spotkaniu wrocławskim. Po to tam jeździmy:-)

Jak mi ktoś rzekł, żeby była nas coraz większa grupa ludzi zjednoczona wokół celów Stowarzyszenia:-)))

krystyna17-09-2003 19:27:47   [#13]

poszukując cokolwiek na temat tych całych "procedut" i "strategii" znalazłam coś takiego - chyba w okolicach Marka:

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu informuje, iż po rozstrzygnięciu I fazy grantów na projekty edukacyjne Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie nasz Ośrodek organizuje szkolenia w następujących obszarach:

 OBSZAR XIII

Szkolna strategia działań wychowawczych i interwencyjnych wobec dzieci zagrożonych uzależnieniem – 22 godziny dydaktyczne

Kierownik projektu: Marlena Derlukiewicz

Liczba grup: 4

Liczba uczestników 100

Termin realizacji:  październik-listopad 2003r.

Miejsce realizacji: Elbląg, Olsztyn, Iława

      Wszystkie cztery oferty są skierowane do kadry kierowniczej szkół i placówek województwa warmińsko-mazurskiego. W razie uczestnictwa nauczyciela wymagane jest pisemne oddelegowanie przez dyrektora placówki. Uczestnictwo w grantach jest bezpłatne (nie zwracamy kosztów podróży)

         Zgłoszenia na formy grantowe prosimy kierować na adres: W-M ODN w Elblągu, ul. Saperów 20, 82-300 ELBLĄG  przesyłając wypełnione karty zgłoszeń. O zakwalifikowaniu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń.

http://wosmet.elblag.com.pl/projekty_granty.htm

No to ja też chcę !!! I co z tego że dokładnie drugi koniec Polski - wystarczy odwrócić mapę..............

 

Marek Pleśniar17-09-2003 21:08:36   [#14]
Iława to na E7 - Warszawa - Gdańsk - łatwo dojechac;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]