Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Umowa na czas zastępstwa
strony: [ 1 ]
DorotaJ06-09-2003 09:30:00   [#01]

 1 wrzesnia nauczycielka dostarczyła mi zwolnienie lekarskie ( jest w ciąży ), planowany termin porodu to przełom września i października. Stan jej zdrowia wskazuje na to, że do porodu będzie przebywała na zwolnieniach.

 Mam problem gdyż nie bardzo wiem jak sporządzić umowę z osobą, która będzie ją zastępowała.W szkole nie mam drugiej polonistki, dlatego chcę zatrudnić osobę z innej szkoły.

 Z jaką datą powinna być ona zatrudniona, jak określić do kiedy, czy w mojej szkole przysługuje jej stażowe(osoba ta w szkole macierzystej ma 15 letni staż pracy).

 Proszę o pomoc, z góry dziękuję .

 Dorota.

Elusia06-09-2003 11:03:52   [#02]
Stażowe musi sobie w drugim miejscu pracy wypracować.
Macia06-09-2003 12:38:35   [#03]

Umowa na czas określony

może byc zawarta od dnia od którego zaczęła pracować bez określania do kiedy a tylko z zaznaczeniem w zastępstwie za panią X przebywajacą na zwolnieniu lekarskim (urlopie macierzyńskim).
DorotaJ06-09-2003 15:46:23   [#04]

Dziękuję za wskazówki.

Potrzebuję jeszcze wzoru takiej umowy,jeżeli coś takiego posiadacie to bardzo proszę podeslijcie .

Dzięki

Elusia06-09-2003 15:51:08   [#05]
Chyba normalna umowa tylko w miejscu   "na"   wpisujesz "zastępstwo za panią ............ przebywającą na ...." Tak mi się przynajmniej wydaje, bo jeszcze nie miałam okazji zawierać umowy na zastępstwo.
Grażyna06-09-2003 16:34:14   [#06]
dokładnie tak, ja taką ostatnio zawarłam. Dopisek brzmiał "na czas nieobecności pani ....... (urlop macierzyński)".
Macia07-09-2003 16:31:02   [#07]

Dorotko

Jesli czas cię nagli mogę podesłac ci wzór w poniedziałek bo mam w pracy.
DorotaJ07-09-2003 21:16:40   [#08]
Dzięki, czekam Dorota
joszka07-09-2003 22:52:56   [#09]

Tak umowy należy zawieraĆ TAKŻE Z ZASTĘPSTWAMI

w związku z pełnieniem funkcji. Przerabiałem i wiem ile kłopotów moiże być w takim przypadku. "Podpadnięty" związkowiec wrócił do kredy i tablicy po....12 latach- a tu miejsce zajęte. Dobrze,że w międzyczasie przedmiot nie wypadł z siatki- powrót nastąpił w m-cu marcu
Macia10-09-2003 18:38:18   [#10]

Dorotko

Wysyłam ci wzór na priva
Basia L10-09-2003 19:54:41   [#11]
A czy ja też nieśmiało mogę prosic o wzór takiej umowy??????? Będę wdzięczna. Pozdrawiam. Basia
Macia10-09-2003 20:12:47   [#12]

Nie ma sprawy

Też posyłam
Macia10-09-2003 20:13:39   [#13]

ale

podaj adres
Basia L11-09-2003 18:35:01   [#14]

Przepraszam, że dopiero dziś podaję adres. Oto on: balip@poczta.onet.pl

Pozdrawiam i proszę o przysłanie. Basia

grażka11-09-2003 22:07:32   [#15]

Staż "zastępczyni"

Mam w pewien sposób podobną sytuację - też zastępstwo za nauczycielkę w ciąży + macierzyński - potrwa pewnie do marca/kwietnia. Jest zatrudniona na zastepstwo dziewczyna z licencjatem - pierwsza praca w oświacie. Jest zatem na warunkach stażysty.

Jak z rozpoczynaniem stażu? Czy może to zrobić? Nie da rady całych 9 miesięcy, ale gdyby znalazła pracę od września w innej placówce - to przed upływem pół roku dałaby radę go dokończyć?

Czy takie wyjście ma umocowanie prawne - mnie wydaje  się, że ma, ale może czegoś nie doczytałam.

Leszek11-09-2003 22:42:11   [#16]

Wydaje się, że jednak nie może ponieważ, i tu pójdę śladem zapisów w KN:

Art. 10. 2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7.

Tu nie mamy spełnienia powyższego warunku.

Art. 9d. 3. Staż, o którym mowa w art. 9c ust. 1, przerywa się w przypadku nieobecności nauczyciela w szkole z powodu: czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy oraz urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej łącznie dłużej niż 3 miesiące, z zastrzeżeniem ust. 3a.
3a. W przypadku nieobecności w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego staż ulega przedłużeniu o czas trwania tego urlopu.

Zwróć uwagę, że tu wymienia się literalnie przyczyny przerwania stażu, nie ma wśród nich zakończenia umowy o pracę.

Art. 9d.5. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany mogą przerwać staż z przyczyn niewymienionych w ust. 3 na swój wniosek w każdym czasie. W przypadku ponownego rozpoczęcia stażu, odbywają staż w pełnym wymiarze.


Nie wymienia się tu nauczyciela stażysty.

Art. 9f. 2. Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.
3. Ocenę, o której mowa w ust. 2, uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu.

Nie wymienia się tu nauczyciela stażysty.

I stąd moje zdanie początkowe.

Pozdrawiam

grażka11-09-2003 22:54:11   [#17]

Leszku - dzięki!

Podrzucę to dyrekcji i jeszcze raz pomyślimy. Pewnie masz rację - niestety :-(((. Szkoda, bo dziewczę obiecujące bardzo.

A czy dziewczynie należy się chociaż wyprawka dla młodego nauczyciela?

Leszek11-09-2003 23:01:59   [#18]

Coś trafiam dziś na same sprawy o negatywnych odpowiedziach. I znowu KN

Art. 61. 1. Nauczyciel posiadający wymagane kwalifikacje, który swą pierwszą pracę zawodową w życiu podejmuje w szkole, na swój wniosek otrzymuje jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku przysługuje nauczycielowi w okresie pierwszych dwóch lat pracy w szkole. Zasiłek wypłaca szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony w dniu złożenia wniosku.

Niestety jest ustęp drugi , który sprowadza nas na ziemię.


2. Zasiłek, o którym mowa w ust. 1, podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje trzech lat w szkole. W uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w całości lub w części od obowiązku zwrotu zasiłku.

Pozdrawiam

grażka11-09-2003 23:24:22   [#19]

Szkoda, dwa razy w plecy :-(((

Pocieszę ją, że zdobędzie po prostu nieco doświadczenia w zawodzie.

krystyna12-09-2003 00:02:54   [#20]

"literalnie" rzecz biorąc Leszek od początku do końca ma rację, ale......

wszyscy wiemy jak wygląda powrót po macierzyńskim w okolicach kwietnia - pod sam koniec roku pojawia się nowy nauczyciel, który rzetelnie powinien ocenić i za chwilę sklasyfikować sporą grupę nie bardzo znanych mu uczniów... są niby oceny cząstkowe, ale nie są one przecież jedynym "miernikiem" przyrostu wiedzy i umiejętności uczniów, zwłaszcza niektórych.....

do tego dochodzi troska młodej mamy o maleństwo, każdy jego katarek itp...itd...

dlatego w takiej sytuacji uzgodniłabym z nauczycielką - mamą nieco inny termin jej powrotu, gdzieś tak pod koniec czerwca (a może to zrobić kilkoma sposobami....).

w takim układzie stażystka zatrudniona "na czas nieobecności p.Kowalskiej" (tak by miała w umowie) mogłaby spokojnie zrealizować staż...

Zrobiłam tak kilka razy i nikt "z góry" się nie czepiał, stażysta był dozgonnie wdzięczny, a mama nie stresowała się powrotem pod koniec roku, reakcją uczniów i ich rodziców, którzy też (bądźmy szczerzy...) nie przepadają za częstymi zmianami nauczycieli.

Macia12-09-2003 21:33:55   [#21]

Wszystko

zależy od organu.Ja zatrudniam na zastępstwo za n-lkę na zdrowotnym. Niestety lekarz orzekł na 3 m-ce choc prawdopodobnie będzie przedłuzał do roku ale zastepujaca nie moze rozpocząc stażu. Jest i tak pokrzywdzona bo ponad 5-letniej [rzerwie zaczya od zera.Poszłabym jej na reke ale organ się nie zgadza.
Ewa z Rz14-09-2003 05:43:54   [#22]

Macia,

dlaczego nie moze rozpocząć stażu?!! Gdzie jest napisane, że nie może?

Nie tylko może, ale już rozpoczęła. N-l stażysta rozpoczyna staż automatycznie, w momencie zatrudnienia (o ile nie nastapi ono za późno). Z twojej wypowiedzi wynika, że ona juz pracuje, więc na 100% rozpoczęła juz staż. Inna sprawa czy go zakończy, ale to czas pokaże...

Masz obowiazek wyznaczyc jej opiekuna i niech jak najszybciej napisze ona plan.

Macia14-09-2003 11:20:52   [#23]

niestety

Organ się nie zgadza bo po 3 miesiącach poprzedniczka moze wrócic do pracy  a ja odpowiem za nieuzasadnione wydawanie pieniedzy publicznych (opiekun stażu). Tego samego zdania jest organ nadzoru.
violka14-09-2003 23:22:19   [#24]

Macia

a masz to na piśmie ?

wystosuj zapytanie o podstawę prawną - coś tu jest nie tak - dyrektor sobie łamie prawo bo tak kazał organ, a drugi jest tego samego zdania !?

violka14-09-2003 23:29:23   [#25]

Macia

a poza tym coż to za jasnowidztwo - "po 3 miesiącach poprzedniczka moze wrócic do pracy"

miałam podobny przypadek też za macierzyński  zastępstwo -

dziewczyna od stycznia, więc nie mogła zacząć stażu, ale przed wakacjami mówię przymierzaj się, pisz plan, zaczniesz we wrześniu, może skończysz u nas lub gdzie indziej - nigdy nic nie wiadomo

i co? - 2 dni przed początkiem roku przychodzi n-lka tego samego przedmiotu z wnioskiem o roczny zdrowotny

zmieniłam dziewczynie umowę na zastępstwo za tę drugą, a na 4 m-ce za tamtą przyjęłam kolejną osobę (może ona też popracuje do końca roku - zdarzają się przecież wychowawcze urlopy)

Macia15-09-2003 18:49:29   [#26]

Teraz

to i tak musztarda po obiedzie bo nie zdąży napisać planu rozwoju. A może i dobrze sie stało bo dziewczyna wypadła z rytmu przez te 7 lat. A poza tym zaczęła studia i nie może się pozbierać.
violka15-09-2003 21:13:09   [#27]

jak to nie zdąży ?

plan rozwoju masz zatwierdzić do 30 września - więc jak się dziewczyna postara to napisze nawet na poniedziałek

poza tym plan rozwoju stażysty to pryszcz - nauczyciel z jako takim doświadczeniem - sczególnie ten co już się awansował - z pewnością pomoże

w przypadku stażysty -wystarczy się tylko trzymać rozporządzenia - i tak będzie mial co robić

Ewa z Rz16-09-2003 04:06:44   [#28]

Macia,

zajrzyj do wątku:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=3390#FBK

Zatrudnienie na czas zamknięty nie jest powodem nierozpoczynania stażu dla stażysty - on rozpoczyna, ale na jego wniosek może on nie podlegać awansowi - art 10 ust. 11 KN.

Czy ta Twoja n-lka złożyła taki wniosek? Inaczej łamiesz prawo nie przydzielając jej opiekuna stażu...

ulkowa17-09-2003 14:26:16   [#29]

ZASTĘPSTWO

Jezli będzie któs tak mi ły to może mi też prześle wzów umowy. A jak sobie radzicie z wypłatą. Nauczyciele maja płatne z góry, co robicie jak się okaże w ostatniej chwili, ze ten kto jest zastępowany nieoczekiwanie wróci do pracy w trakcie miesiąca a zastępca już wziął wypłatę
Ewa z Rz17-09-2003 14:35:18   [#30]

nie może wrócić nieoczekiwanie...

musi przecież uprzedzic, że chce wrócić przed terminem - wtedy pracodawca ma dwa tygodnie czasu - i właśnie taki jest okres wypowiedzenia umowy pracownikowi zatrudnionemu na czas zamknięty.

Umowa jest taka sama jak w przypadku umowy na czas nieokreślony, tylko wpisujemy, że umowa jest na czas określony do .... (tu data) i jeśli to zastepstwo to piszemy za kogo to zastepstwo (zastępstwo za p. XY).

Jeśli zatrudniamy na zastępstwo za n-la na L4 to wpisujemy datę zgodna z otrzymanym zaśw. lekarskim. Gdy nieobecnośc sie przedłuzy, aneksem przedłużamy czas trwania umowy i tyle...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]