Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje
strony: [ 1 ]
Tadek15-04-2002 19:31:49   [#01]
Szukam pomocy!
Czy posiadam wystarczające do 2006 r. kwalifikacje do pracy w Sz. podstawowej np. do nauczania techniki i plastyki.
Ukończony SN zaj. praktyczno teczniczne z wych. plastycznym. Konkurs na dyrektora w czwartek a ja się dowiaduje, że mogę nie spełnić warunków z rozporządzenia w sprawie pracy w Sz. P.
Ewa z Rz15-04-2002 19:54:18   [#02]

Niestety, brak kwalifikacji

Nie, niestety, nie masz wystarczających kwalifikacji.

Z takimi kwalifikacjami nie możesz być dalej nauczycielem, jeżeli nim byłeś w dniu 6.04.2000, ale nie możesz zostać zatrudnionym na stanowisku nauczyciela, ani otrzymać powierzenia pełnienia funkcji dyrektora szkoły - nawet gdyby organ chcial, to kurator zawetuje.

Dlaczego? Bo nie spełniasz wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych w art. 9 KN (SN nie jest zakładem kształcenia nauczycieli).

Natomiast nie wim o jakim rozporządzeniu mówisz.

Mirka15-04-2002 20:12:02   [#03]

kwalifikacje

W rozporządzeniu w sprawie wymagań kwalifikacyjnych.....określony jest poziom wykształcennia nauczycieli w poszczególnych typach szkół. Zajrzyj tam. Jeżeli pozostało Ci trochę lat do emerytury to naprawdę warto ukończyć studia mgr Pomyśl o tym
Ewa z Rz15-04-2002 20:13:18   [#04]
Mirka, w jakim rozporządzeniu? Nie ma rozporządzenia o kwalifikacjach.
Marek z Rzeszowa15-04-2002 20:20:14   [#05]

Kwalifikacje do pracy w SP do 2006 masz rzeczywiście (jeśli w dniu 6 kwietnia 2000r. byłeś zatrudniony), oczywiście tak jak pisze Ewa nie ma możliwości zawarcia nowej umowy o pracę (czy SN nie był zakładem kształcenia nauczycieli bym dyskutował...)

Ale nie masz kwalifikacji do zajmowania stanowiska dyrektora.

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej

z dnia 15 lutego 1999 r.

w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowiska dyrektorów oraz inne stanowiska kierownicze w przedszkolach oraz w poszczególnych typach szkół i placówek

Na podstawie art. 36 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:

...

§ 1

Stanowisko dyrektora przedszkola i szkoły (placówki) wymienionych w art. 2 pkt 1-5 oraz 7, 9 i 10 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126) może być powierzone nauczycielowi lub nauczycielowi akademickiemu, który:

1) posiada wyższe wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w tym przedszkolu lub szkole (placówce),

2) posiada ukończone studia podyplomowe z zakresu zarządzania prowadzone przez szkołę wyższą lub kurs z zakresu zarządzania oświatą prowadzony przez zakład kształcenia nauczycieli, placówkę doskonalenia nauczycieli albo inną instytucję, osobę prawną lub fizyczną, o ile kurs nadaje kwalifikacje w sposób określony w przepisach w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli,

3) posiada co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub pięcioletni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego,

4) w okresie pięciu lat bezpośrednio przed powierzeniem stanowiska uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w przedszkolu lub szkole (placówce) lub pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy w szkole wyższej, jeżeli stanowisko dyrektora obejmuje bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia w szkole wyższej,

5) posiada potwierdzone aktualnym świadectwem lekarskim warunki zdrowotne niezbędne do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu lub w danym typie szkoły (placówki).

§ 2. 1.

Stanowisko dyrektora przedszkola i szkoły podstawowej, z wyjątkiem przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych specjalnych i szkół artystycznych, oraz stanowisko dyrektora domu wczasów dziecięcych może być powierzone również nauczycielowi, który posiada wyższe wykształcenie zawodowe z przygotowaniem pedagogicznym lub ukończone kolegium nauczycielskie albo nauczycielskie kolegium języków obcych oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w tym przedszkolu lub szkole (placówce) i spełnia warunki określone w § 1 pkt 2-5

 

Z pewnością SN nie jest wykształceniem wyższym ani nie jest kolegium.

Marek

Tadek16-04-2002 16:26:13   [#06]

kwalifikacje

Ponadto mam uko€czonˆ WSP kierunek - nauki spo¸eczne.
Jestem nauczycielem dyplomowanym. ..... mogč uczy w SzkolePodst. i t d ....
Marek z Rzeszowa16-04-2002 16:36:45   [#07]

No to nie ma o czym mówić

Nikt nie może zakwestionować Twoich kwalifikacji. WSP jest zakładem kształcenia nauczycieli!

Marek

Mirka16-04-2002 16:42:05   [#08]
W Dz.U.z 2000r. Nr 70 wprowadzone są zmiany do rozporządzenia ww.
Mirka16-04-2002 20:08:41   [#09]

kwalifikacje

Ewo-na opolszczyźnie obowiązuje Rozp.MEN z dnia 10 października 1991r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od n-li......Dz.U Nr98 poz.433 z późniejszymi zmianami. Dlatego tak podpowiedziałam.
Ewa z Rz16-04-2002 20:35:33   [#10]

A opolszczyzna to nie w Polsce?

Na podkarpaciu kurator też zachowuje się tak, jakby to rozporządzenie obowiązywało. Zresztą nie tylko kurator, Menis również!

Ale co z tago?! Menis może wydać rozporzadzenie jeżeli ma dotego delegację wynikającą z ustawy, ale nie może twierdzić, że przepis ustawy nie ma mocy prawnej. Zwłaszcza, że jest w tej sprawie wyrok NSA stwierdzający taki stan prawny! (poczytaj DS 9/2001, artykuł Jeżowskiego "Wyrok w imieniu rzeczpospolitej")

A jak to było? Po kolei:

  1. w dniu 6.04.2000 weszła w życie ustawa z dnia 18 lutego 2000 o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która mówi w art 16: Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w ustawie, o której mowa w art. 1 [KN] zachowują moc dotychczasowe przepisy wykonawcze w zakresie, w jakim nie są sprzeczne z ustawą, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
  2. trmin ten upłynął 6.10.2000 roku
  3. rozporządzenie, o którym mówisz jest wydane na mocy delegacji zawartej w art 9 ust 2 KN, czyli jest aktem wykonawczym, o którym mówi przytoczony wyżej art. ustawy i zostało wydane wcześniej (przed 6.04.2000)
  4. do chwili obecnej nie ukazało się nowe rozporządzenie wynikające z tej delegacji prawnej

Zatem, jak stwierdził NSA mamy obecnie do czynienia z luką w prawie i właściwe jest skarżenie Menisa do NSA na zaniechanie czynności, do której został zobowiązany ustawą.

My, jako dyrektorzy, mamy obowiązek stać na straży przestrzegania prawa, wobec czego nie wolno nam powoływać się na "rozporządzenie o kwalifikacjach nauczycieli", które straciło swoją moc prawną!

Mirka16-04-2002 20:44:05   [#11]
Jetem Ci bardzo wdzięczna. Dużo się od Was wszystkich uczę. Pozdrawiam gorąco.
Ewa z Rz17-04-2002 00:17:33   [#12]

Wiecie?

Mój serws prawny (profesjonalny!) w najnowszym uzupełnieniu z marca 2002 roku podaje to rozporzadzenie jako obowiązujące!!!!

Pisałam do nich w tej sprawie w listopadze. Myslałam, że do grudnia (wtedy wydają CD) nie zdażyli. Ale na marcowym krążku nic (!) się nie zmieniło! I co wy na to?

Janusz, nie jest to serwis wulkanowski, ale ciekawa jestem jak jest u Was.

Janusz Pawłowski17-04-2002 01:26:29   [#13]

Deklaracja niepodległości. ;-))

Ewo, nie chcę na tym forum wypowiadać się na temat tego - co, jak, czy i dlaczego robią produkty Vulcana, bądź przez lub za pośrednictwem Vulcana sprzedawane.

Nie zrozum mnie źle Ewo - takie pytania mogą padać - na tym, jak i na każdym innym forum - dotyczące produktów dowolnego producenta.
To jest normalne - po to m.in. są fora -żeby ludzie dzielili się informacjami.
I będę się cieszył, gdy będą padać.

Ale bardzo proszę Was, abyście nie kierowali ich do mnie - ani nie oczekiwali, że na nie odpowiem na forum.
Być może - czasem jakąś wprowadzająca w błąd odpowiedź krótko sprostuję - ale ... też chciałbym tego unikać.

Wolałbym, aby odpowiadał na takie pytania ktoś z Was, kto np. używa u siebie "Prawa w oświacie".

Jeśli bowiem zacznę odpowiadać na tego typu pytania, to będą padać kolejne - do mnie właśnie skierowane, bo przecież jako pracownik Vulcana powinienem wiedzieć najlepiej.

Wtedy przestanę być Januszem - uczestnikiem forum dyskusyjnego - stanę się natomiast przedstawicielem firmy Vulcan zobowiązanym do przeglądania i udzielania odpowiedzi dotyczących naszej działalności.
A ta rola mi nie odpowiada.
Nie po to tu zaglądam - forum jest dla mnie odpoczynkiem od pracy, nie miejscem wykonywania owej - tak samo jak dla Was - dlatego się tak dobrze tu czujemy.
Wiele osób idąc na imprezę wyłącza komórki.
Ja właśnie ją wyłączam, gdy wchodzę na forum.

Ponadto nasze forum mogłoby się przekształcić w serwis firmy Vulcan, w którym rozwiązywane byłyby problemy użytkowników naszych produktów.
Padałyby szczegółowe pytania - interesujące tylko osobę pytającą - na nie udzielane byłyby fachowe, kompetentne i nudne odpowiedzi.
Potem kolejne pytania - kolejne odpowiedzi - jeszcze nudniejsze.
Kto z Was wówczas by tu został?

Kto wie - jeśli będzie taka potrzeba - i stwierdzimy, że byłoby to skuteczne narzędzie wspierania naszych klientów - może wtedy takie forum powstanie - może nawet kilka.

No ... kurczę ... wiję się ... wiję się ... wiem o tym ... zlitujcie się nade mną proszę. ;-)))

Szczerze mówiąc - dobrze, że to Ty zadałaś to pytanie - wiem, ze mnie zrozumiesz - ktoś inny (np. nie znający nas jeszcze za dobrze) mógłby źle odebrać moje słowa i fukać obrażony na mnie.
A tak miałem okazję przedstawić tu moją "Deklarację niepodległości". ;-))
Będę nią mógł w przyszłości machać i się nią zasłaniać. ;-))
W dodatku mogę liczyć, że czasem ktoś z Was wyręczy mnie i albo sam odpowie na pytanie, albo przynajmniej powie, że ja nie mogę na takie pytania odpowiadać, bo obowiązuje mnie owa deklaracja - na której w końcu mój podpis widnieje. ;-))

Tym razem jednak wyjątkowo - specjalnie dla Ciebie - wprost z "Prawa w oświacie":

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 10 października 1991 r.
w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia
(Dz. U. Nr 98, poz. 433, z 1994 r. Nr 5, poz. 19 i Nr 109, poz. 521 oraz z 1999 r. Nr 14, poz. 127)

obowiązuje od dnia 31 października 1991 r. do dnia 6 października 2000 r.

Maelka17-04-2002 05:00:15   [#14]

Ludzie, czy wicie, cóż to było za wicie?

Janusz, wiłeś się nie tylko dla Ewy z Rz. Dla mnie też!! Tak, czy inaczej, było to takie urocze.... I, mimo wicia, nie oczekuj, że tak zupełnie zrezygnuję(my?) z twojego trzeźwego spojrzenia na niektóre sprawy...
Gaba17-04-2002 05:02:02   [#15]
Trzeźwe rano? Maelka, bój Ty się Boga... Kto tu jest trzeźwy...
Ewa z Rz17-04-2002 05:52:39   [#16]

Już nie będę!

Janusz, to moja deklaracja:

Od tej chwili zawswze będę pamiętać, w jakim charakterze tu jesteś. Możęsz wyłączyć tę komórkę. Wogóle zapomnij, że ją masz!

Ten jeden raz nie mogłam sie powstrzymać! Zauważyłeś może, że w tym temacie prowadzę krucjatę i po prostu byłam ciekawa! A dostępu do tego serwisu zwyczajnie nie mam! Ale i w ostatnim DS (nr 4/2002) też wkradł się błąd tego typu przy okazji porad prawnych. Co prawda nie dotyczy to tego rozporzadzenia, ale sprawa jest analogiczna (w tym wypadku już nieaktualna, bo jest nowe rozporządzenie wydane na mocy delegacji zawartej w ust 2 art 47 KN).

Jeszcze raz proszę: Wybasz mi!! I dziekuję pięknie za odpowiedź!

Tadek17-04-2002 16:23:47   [#17]
Dzički wszystkim z informacje. Jutro konkurs.
Mariola17-04-2002 17:12:51   [#18]

z tago co pamiętam

jutro nie tylko u Ciebie :-))))

powodzenia :-)

trzymam kciuki :-)

Olga17-04-2002 20:53:50   [#19]
Aktualne:
Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 14 lipca 2000 r.
zmieniające rozporządzenie z dnia 15.02.1999r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowiska dyrektorów oraz inne stanowiska kierownicze w przedszkolach oraz w poszczególnych typach szkół i placówek
stan17-04-2002 21:24:52   [#20]
Olga !
Gdzie można znaleść tekst tego rozporządzenia?
Jeśli nie sprawi Ci to kłopotów :-)
Dzięki
stan
Ewa z Rz17-04-2002 21:34:54   [#21]

Stan!

ROZPORZĄDZENIE Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lipca 2000r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowiska dyrektorów oraz inne stanowiska kierownicze w przedszkolach oraz w poszczególnych typach szkół i placówek  (Dz.U. z 2000r. Nr 70, poz.823)

znajdziesz pod adresem: www.men.waw.pl/prawo/rozp_58.html

stan17-04-2002 21:41:21   [#22]
Dzięki Ewo !
stan
P.s. Niezbyt uważnie przeczytałem wcześniejsze wypowiedzi i wydawało mi się, że "mówicie" o wymaganiach kwalifikacyjnych w stosunku do nauczycieli. Ale za tę informację również dziękuję.
:-)
stan
Ewa z Rz17-04-2002 21:48:07   [#23]

My tu wiesz róznie mówimy...

Najpierw było o kwalifikacjach na dyrka, ponieważ zwykle wtedy trzeba tez mieć kwalifikacje nauczycielskie, przerzuciliśmy sie na nauczycieli...

Olga nam przypomniała, że miało byc o dyrkach i zauważyła, że przytoczyliśmy odpowiednie rozp. nie podając najnowszej zmiany. I zrozumiałam, że chcesz znaleźć to rozp zmieniające stąd mój post.

W sprawie kwalifikacji nauczycieli większości szkół menis milczy jak zaklęty (jest tylko rozp. nt kalifik. n-li szkól artystycznych)

fredi14-07-2003 15:40:45   [#24]

Nauczycielskie kolegium językowe.

Daje porawo do nauki w technikum , liceum?

Chcę mieć 100 procent pewności stąd to pytanie.

bogna14-07-2003 16:31:03   [#25]

z rozp. o kwalifikacjach:

§ 11. 2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach, o których mowa w § 2, z wyjątkiem nauczycielskich kolegiów języków obcych, oraz w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w § 3 i 4, z zastrzeżeniem ust. 4, posiada osoba, która:

1) ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub
2) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych:
a) na kierunku filologia w zakresie danego języka obcego lub
b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego,
a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) legitymuje się dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu albo
4) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku (specjalności) i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II lub świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne.

fredi14-07-2003 16:39:10   [#26]
Zamiast tego wolałbym poprostu słone TAK.
bogna14-07-2003 18:10:28   [#27]

Fredi

dostałeś odpowiedź i jeszcze wybrzydzasz?
fredi14-07-2003 20:49:46   [#28]
dziekuję!!!!!!!
bogna14-07-2003 22:51:55   [#29]
:-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]