Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Bezpłatne konsultacje prawnicze - skorzystałem :-)
strony: [ 1 ]
RomanG27-02-2003 21:45:56   [#01]
Minister Kurczuk w ramach walki z przemocą dał społeczeństwu tydzień prawniczych konsultacji :-)
Wobec tego byłem dziś w Sądzie Rejonowym w N. i rozmawiałem z bardzo sympatycznym sędzią.
Skonsultowałem z nim moje tezy na wychowawcze i opiekuńcze uprawnienia szkoły i nauczyciela, prawa do skutecznego przeciwdziałania przemocy i szerzej: demoralizacji.
Tak miło sobie pogadaliśmy :-)))
Generalnie zdanie sędziego jest takie, że ustawodawca ma wielkie zaufanie do nauczyciela, o czym świadczy stopień ogólności przepisów mówiących o jego wychowawczych i opiekuńczych uprawnieniach. Według sędziego konkretyzowanie tych ogólnych przepisów i przenoszenie ich na grunt praktyki należy właśnie do nauczyciela. Ma on przy tym kierować się swoją najlepszą wiedzą i dobrem dziecka oczywiście.
Zacytowałem sędziemu niektóre wypowiedzi kuratoryjnych prawników. Komentarzem był uśmiech ;-)

Sędzia przyznał mi rację w następujących kwestiach szczegółowych:

1. Nauczyciel ma prawo skontrolować osobiste rzeczy ucznia w przypadku uzasadnionych podejrzeń o posiadanie alkoholu na przykład. Według sędziego wystarczy tu samo to, że nauczyciel sprawuje nad uczniem pieczę. Sprawowanie tej pieczy musi być jak najrzetelniejsze, ma odbywać się na zasadach analogicznych do pieczy sprawowanej przez rodziców i innych opiekunów.
Nieskontrolowanie, zdaniem sędziego, świadczyłoby o niewłaściwym sprawowaniu opieki nad dzieckiem i mogłoby narażać nauczyciela na odpowiedzialność karną i cywilną.

2. W przypadku konfliktu wartości: prywatność czy dobro dziecka, prywatność czy interes społeczny sędzia uznał, że prywatność jest wartością oczywiście niższej rangi. Ochrona praw dziecka nie może stać w sprzeczności z celami wychowania i zasadami współżycia społecznego.

3. Nagana udzielona uczniowi na apelu szkolnym nie narusza godności dziecka.

4. Nauczyciel ma zrobić wszystko, aby chronić ofiary przemocy, nawet gdyby miało to oznaczać użycie siły fizycznej wobec agresora. Nigdy prawa sprawcy nie mogą być ważniejsze niż prawa ofiary.

Sędzia zobaczył w tym wszystkim interesujące zagadnienia prawne, nadające się nawet do rozważenia na łamach prasy prawniczej. Umówiliśmy się na dalszy kontakt mailowy.

Dziękuję panu, panie ministrze! Wreszcie prawo przemówiło do mnie ludzkim głosem.
beera27-02-2003 21:57:44   [#02]

Poza ..

podziwianiem Twojej wyjątkowej konsekwencji i celowości w dzialaniu nie sposób nie rzucic z przymruzonym okiem:

Zazwyczaj uważamy z mowiącym ludzkim glosem tych, którzy mówią naszym glosem ;-)))

beera27-02-2003 21:59:38   [#03]

a swoja drogą...

Ciekawe na jakiej podstawie MENIS  formułuje te swoje opinie...

Moze warto byłoby zadać IM pytanie o to samo, o co spytałeś prawników?

Przeciez tak naprawdę do tej pory  poruszamy się w opiniach belfrów, dyrków i KO, a gdyby tak zacząć drążyć u źródła?

Roman?

RomanG27-02-2003 22:04:39   [#04]
Mój list skierowany ponad pół roku temu do Menisu pozostał do tej pory bez odpowiedzi.

Na mój list skierowany do Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymałem odpowiedź podpisaną przez panią Elżbietę Czyż, tę samą od Helsińskiej Fundacji i KOPD.
Zgadnij, jaka to była odpowiedź ;-)

Teraz boję się otworzyć lodówkę. A nóż wyjrzy z niej pani Elżbieta...
;-)
RomanG27-02-2003 22:05:34   [#05]

O rany Boskie!!!

a nuż nuż nuż

NUŻ

:-)))
RomanG27-02-2003 22:06:49   [#06]

O rany boskie!

Nie mam dnia do ortografii :(
beera27-02-2003 22:22:02   [#07]

ratunku???

Zdurniałam przez te noże ;-)))

 

jaka byla odpowiedź?

jak rozumiem kobieta nie przemowiła ludzkim ;-) glosem?

 

Wiesz- moim zdaniem, po prostu moze walczymy z wyimaginowanym wrogiem.

Wiem z własnch doświdczeń, że wiele karkołomnych nadinterpretacji powstaje w saamej szkole. często własnie tam demonizuje się pewne rzeczy- patrz wątek o ochronie praw.

To demonizowanie wynika z braku wiedzy, strachu i określonej atmosfery.

Dlatego tak wazny wydaje mi się kontakt z Menisem

janzg01-03-2003 11:24:47   [#08]
ten "kontakt z MENISEM" - TO  JEST  TO!!!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]