Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kasjer w szkole...
strony: [ 1 ]
JarTul14-10-2002 19:26:24   [#01]

Duża szkoła - zespół. Gimnazjum, nowe LO, stare LO, LO dla Dorosłych - razem ok. 1400 uczniów (i słuchaczy). Szkoła przyjmuje wpłaty gotówkowe na Radę Szkoły (porozumienie między RR i dyrektorem), na fundusz gromadzony przez samorząd w szkole dla dorosłych, wpłaty za udział w konkursach, itp.

Czy powinien w szkole być kasjer (np. na część etatu) i jakie przepisy tutaj działają?

Gaba14-10-2002 19:38:07   [#02]
Czynności kasjera się zleca komuś z administracji - referentowi lub (chyba najlepiej) sekretarzowi i za to ma dodatek kasowy, potem robi raporty i takie tam, ale to wyjaśni księgowa.

A macie wy księgowość w szkole?
JarTul14-10-2002 19:45:58   [#03]

Mieć mamy...

ale jak człowiek (- o ile dyrektor to człowiek. Pamiętam taki żart jednego z wykładowców na studiach zarządzania: Wicedyrektor, to jeszcze nie dyrektor, a juz świnia.) sam czegoś nie wie, to z administracja tego nie wyjaśni.

Ja (wicek ;-))) ) jestem przekonany, że to kasjer powinien przyjmować wpłaty, ale dotychczasowy zwyczaj w szkole jest inny. Dlatego chcę, to sobie dokładnie "naświetlić" zanim zacznę rozmowę z "Szefem".

Gaba14-10-2002 19:53:20   [#04]
Rada Rodziców ma mieć osobną księgowość i ktoś musi pełnić funkcję kasjera, nie łączcie tych czynności.

U nas przestrzega się bardzo stanowczo rodzielnosci wpłat - akrbnicy klasowi zbierają se pieniądze, a na zberaniu rodziców wpłacają skarbnikowi rodizcielskiemu, ten se idzie i na konto RR...
JarTul14-10-2002 20:02:04   [#05]

U nas w zasadzie, to jest rozdzielone...

księgowa szkoły prowadzi odrebną księgowość RR. Gdyby liczyć na zbieranie pieniędzy tylko raz w miesiącu w trakcie zebrań rodzicielskich, to RR nie widziałaby nawet połowy tego co ma teraz. A ucznia-skarbnika klasy np. w gimnazjum trudno obciążać odpowiedzialną za przetrzymywanie 200-300 zł.

Ale kasjer... -> przepisy, przepisy, przepisy...

I co rozumiesz pod pojęciem "osobna księgowość". Osobna dokumentacja czy także rozdzielenie personalne. Czy, to wynika z jakiegoś aktu prawnego?

Gaba14-10-2002 20:09:03   [#06]
U nas rozdzielnie wynika ze statutu, który nam dal organ założycielski. Wierzę, że własne sposoby na wyrwanie pieniędzy są najlepsze, ale nie chcę, by moja księgowa maczała palce w cudzych pieniądzach. Fundusze szkolne porwadzą dwie ksiegowe mamy i mamy się dobrze. Ale co szkoła, to układ.
JarTul14-10-2002 20:14:58   [#07]

A co z kasjerem...

jakie przepisy regulują potrzebę jaego powołania?
Zola14-10-2002 20:19:37   [#08]

Gaba,a skąd masz księgową dla RR ,

ktoś ze szkoły ?,

ktoś z rodziców?,

opłacany ?,

społecznie ?

JarTul14-10-2002 20:25:45   [#09]

Gabo...

Księgowa szkoły - społecznie :-))) (nazwijmy, to tradycją szkoły) prowadzi dokumentację księgową RR.
Gaba14-10-2002 21:02:42   [#10]
poplątałam...

moja ksiegowa jest opłacana tytułem pensji, a aż dwie ksiegowe są w RR, bo są matkami i to jest szczęście lub czysty przypadek RR + są cudowne, bardzo pomysłowe, i zgodnie stwierdzają, że nie chciałyby robić w budżecie, zyczliwe, z wyobraxnią i z kulturą.
JarTul14-10-2002 21:05:31   [#11]

Kraków to Kraków

ludzie maja więcej radości życia. U nas bezrobocie prawie 30% i pełnia roszczeń. Może trochę przesadzam, ale młodzież, w tym nasza młodzież, nie chce tu wracać.
Zola14-10-2002 21:35:54   [#12]

no to fakt, masz szczęście

miałam tak długie lata,ale teraz  klops

JarTul14-10-2002 21:40:18   [#13]

Zola...

nie bardzo rozumiem?
Zola14-10-2002 21:49:34   [#14]
mam na mysli dwie księgowe Gaby
JarTul14-10-2002 21:52:51   [#15]

Aaaaaaaaa...

:-)))))

Na pocieszenie (z moich fotek)

http://plfoto.com/zdjecie.php?picture=49620

Może te księgowe przylecą wraz z nim. :-)))

Zola14-10-2002 22:24:03   [#16]

piękny

jestem pod wrażeniem
Gaba15-10-2002 05:45:46   [#17]
piękny, chyba się nazywa pawie oczko... przypomniała mi się taka bajeczka z czasów Gierka - jeden mo tyle, a drugi mo tyle...

mam przez przypadek 2 księgowe z RR... ale dodam łyżkę dziegciu, moja księgowa choruje od maja i zostałam sama z referentem do rozliczenia remontu. Najbliższe więzienie dla kobiet jest w Myślenicach...

Taka szkoła samobilansująca się... i proszę księgowa, która ma o pincet więcej od dyra - nie oto chodzi, że ma tyle, ale o to, że dyr ma tak mało. A jak ktoś słusznie zauważył  odpowiedzialność ponosi finansową dyr. To jest śmieszne. Mój poprzednik odchodząc podniósł księgowej pensję chyba o set złotych. A jego decyzja była wiążąca. To taki dowcip niektórych dyrów!

:)
JarTul21-10-2002 19:10:36   [#18]

Wracając do początku...

że kasjer powinien być to wiem, ale przepisy?
Majka21-10-2002 23:10:33   [#19]

Jarku :-)

Przepisy przepisami, ale zdjęcia robisz świetne :-)))
JarTul22-10-2002 18:18:48   [#20]

Majko...

droga sąsiadko wielkie podziękowania.

:-))))) ...ale wróćmy do przepisów (prawnych) tyczących kasjera.

izabelamaciejka31-07-2008 13:25:29   [#21]
czy w Waszych placówkach istnieje coś takiego jak "dodatek kasowy"? Jeżeli tak, to jakie przepisy warunkują jego wypłacanie?
hana31-07-2008 14:14:42   [#22]
Na stronie odadozet znalazlam coś na ten temat. Może się przyda:

Dodatki kasowe – czy obecnie obowiązujące rozporządzenie przewiduje możliwość ich przyznawania?
Pytanie: Nasz organ prowadzący nie wydał stosownego regulaminu wynagradzania pracowników niepedagogicznych. W związku z tym mam pytanie, czy naszej pani sekretarz należy się dodatek kasjerski a jeżeli tak to na podstawie jakich przepisów? Dodam jeszcze, że w naszej placówce istnieje obrót gotówkowy, gdyż nie wszyscy pracownicy mają konta bankowe i część wypłat pobieramy gotówką.

Odpowiedź: Nie, dodatek kasjerki się nie należy

Komentarz: Wypłata dodatków kasowych została zniesiona w 2000 r. rozporządzeniem Rady Ministrów z 26 lipca 2000 r. w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach i urzędach marszałkowskich. Obecnie obowiązujące rozporządzenie z 2 sierpnia 2005r. podtrzymuje ten stan prawny. Zatem zapis o przyznawaniu i wypłacaniu dodatków kasowych w regulaminie wynagradzania jest niemożliwy, gdyż brak takich podstaw prawnych. Oznacza to także, że obecnie nie ma możliwości przyznawania i wypłacania pracownikowi tzw. dodatku kasowego.

Należy jednak pamiętać, by osoba, która nie zajmuje stanowiska kasjera w szkole, ale wykonuje te obowiązki w ramach etatu, np. sekretarza szkoły, miała ten obowiązek wpisany w zakres obowiązków pracowniczych. Powinna także podpisać oświadczenie następującej treści:

Ja, niżej podpisana, legitymująca się dowodem osobistym Nr................................. zamieszkała w .........................., w związku z powierzeniem funkcji sekretarza szkoły i obowiązku prowadzenia kasy, oświadczam, że przepisy odnośnie powierzenia kasy są mi znane i ponoszę odpowiedzialność finansową, materialną i prawną za powierzone mi pieniądze, przedmioty i inne wartości będące własnością szkoły.

Jedyne, co może finansowo rekompensować odpowiedzialność finansową pracownika w tej sytuacji to: zmiana kategorii zaszeregowania na wyższą, podwyższenie dodatku funkcyjnego lub motywacyjnego.

Podstawa prawna:

* Rozporządzenie Rady Ministrów z 26 lipca 2000 r. (Dz.U 61 poz. 707 z 2000r.)
* Rozporządzenie z 2 sierpnia 2005r.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]