Forum OSKKO - wątek

TEMAT: JESZCZE RAZ TERMINY MATURALNE
strony: [ 1 ][ 2 ]
Zola24-11-2005 12:00:15   [#01]
szczerze mówiąc zgłupłam
w uregulowaniach tymczasowych w par. 1 stoi,że zdający, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2005/2006  mogą dokonywać zmian w deklaracji na dotychczasowych warunkach - to znaczy jeśli nie narusza to harmonogramu matur ale
czy to znaczy, że na dwa miesiące przed maturą, czy juz powinni korzystać ze zmiany i musza na 3 miesiace przed maturą
bo jeśli chodzi o poziom i dodatkowy przemiot to rozumiem ( choć to tez nie jest jednoznaczne) że do 31 grudnia 2005 ( ak na marginesie nie mam ochoty czekac na te zmiany w sylwestra, jest przerwa świąteczna i tez chcę świętować)
benia4924-11-2005 16:48:50   [#02]

Terminy maturalne

Właśnie w tej sprawie napisałam do OKE, czy obowiązuje ten termin 4.03 czy w ogóle znika w związku z tym 31 grudnia. Czekam co mi odpiszą. I dam znać.
Zola24-11-2005 17:41:48   [#03]
ok
JarTul24-11-2005 18:34:13   [#04]

Zdający może dokonać zmian w deklaracji, jeżeli nie narusza to harmonogramu przeprowadzania egzaminu maturalnego, o którym mowa w § 57 ust. 2, nie później jednak niż 3 miesiące przed terminem egzaminu maturalnego.

Zdający, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego w sesji wiosennej w roku szkolnym 2005/2006, mogą:

2)  zrezygnować ze zdawania egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego lub egzaminu maturalnego w części pisemnej z przedmiotu obowiązkowego na poziomie rozszerzonym, zgłoszonych w deklaracji, o której mowa w § 59 ust. 1 rozporządzenia wymienionego w § 1 niniejszego rozporządzenia, do dnia 31 grudnia.

 

Interpretacje OKE mnie nie interesują. Zapisy rozporządzenia mówią jasno:
- do 31 grudnia (a właściwie w tym roku szkolnym do 2 stycznia - patrz kpa) uczeń może zrezygnować ze zdawania egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego lub egzaminu maturalnego w części pisemnej z przedmiotu obowiązkowego na poziomie rozszerzonym

- do 4 marca uczeń może dokonać zmian w deklaracji innych niż wskazane powyżej, np. zmienić poziom zdawania przedmiotu obowiązkowego z podstawowego na rozszerzony, wprowadzić nowy przedmiot dodatkowy, itp., jeżeli wyrazi na to zgodę przewodniczący SZE (a ten może nie wyrazić zgody tylko wtedy gdy zmiana taka naruszałaby harmonogram matur ogłoszony przez dyrektora CKE. Przyznam szczerze, że trudno mi wyobrazić sobie taką sytuację, w której zmiana zgłoszona przez ucznia narusza harmonogram dyrektora CKE.)

Zola24-11-2005 18:46:27   [#05]
a tak na marginesie, nie uważasz, że dwa terminy w sprawie zmiany(bo rezygnacja to też zmiana) to troche dziwne
cieszę się że zniknął termin na dwa tygodnie przed
JarTul24-11-2005 19:31:03   [#06]

Oczywiście dziwne i nie wiem czemu. A na dodatek obowiązuje tylko w tym roku szkolnym.
Ale tych dziwności jest więcej:

 Do sali, w której jest przeprowadzany sprawdzian lub egzamin gimnazjalny, nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z nich w tej sali. :-)))

JarTul24-11-2005 19:31:51   [#07]

Miało być:

Oczywiście dziwne i nie wiem czemu ma służyć.
Zola24-11-2005 20:03:32   [#08]
o tej drugiej dziwności nie zajarzyłam, zainteresowało mnie to pierwsze, że nie można wnosić, ciekawe kto i jak to wyegzekwuje, bo powiedziane, nawet zarządzone to nie znaczy w tym przypadku wykonane
AnJa24-11-2005 20:11:16   [#09]
tamtego z terminami nie rozumiem

ale z tymi tele to wydaje się proste:

1. nie można wnosić - coby zdający nie tłumaczył w razie czego, że miał, ale nie korzystał - udowodnienie nie zawsze łatwe (komórki - owszem, ale mini-zestawy radio już nie,

2.gdyby było tylko wnosić - a złapano na korzystaniu - mógłby tłumaczyć, że nie wniósł, a ktoś np. mu w krzesło czy ławkę wmontował

jasne, że nie ma o sytuacji: złapany na mamniu urządzenia, tłumaczy że nie korzystał 9dowodów korzystania nie ma), zaklina się, że nie wniósł też

ale jak to zapisać w Rozporządzeniu? ;-)
Zola24-11-2005 20:16:07   [#10]
oj Andrzej zamieszałeś
AnJa24-11-2005 20:25:46   [#11]
ja tylko tłumaczyłem meandry urzedniczego rozumowania
Zola24-11-2005 20:31:55   [#12]
znaczy się urzędnicy namieszali
AnJa24-11-2005 20:37:11   [#13]
moim zdaniem - wyprostowali

coś co wykrzywione nie było, ale wyprostować proste tak by wyglądało jak krzywe to prawie tak samo trudne jak czytanie z niezapisanej kartki
Zola24-11-2005 21:02:44   [#14]
dalej mieszasz, bez balantajna nie da się tego rozebrać
stefan24-11-2005 21:07:18   [#15]
sorry, nie jarzę. ale popieram AnJa, bo co on powie, to zaratrustra nie śmie zaprzeczyć...
zgredek24-11-2005 21:29:45   [#16]
co to jest zaratrustra?
benia4929-11-2005 13:10:11   [#17]

Zmienione Kalendarium Maturalne

28 listopada ukazało się zmienione kalendarium egzaminacyjne, ze zmienionymi terminami. Z OKE Jaworzno otrzymałam informację, żę ważny jest tylko termin zmian 31 grudnia ( w tym roku 2 stycznia jak podpowiedział kolega).
Jacek W29-11-2005 15:52:18   [#18]

Głośno myślę...

Pod koniec stycznia wpływa pismo od trzecio_LO_klasisty (może od tego Bartka z Łodzi):

Na podstawie par. 59 ust. 8 rozporządzenia wiadomego dokonuję zmiany w deklaracji polegającej na rezygnacji ze zdawania mniemanologii stosowanej jako przedmiotu dodatkowego. Równocześnie pozwalam sobie zwrócić uwagę kochanemu panu dyrektorowi, że wyżej wymieniona zmiana nie narusza harmonogramu przeprowadzania egzaminu maturalnego, o którym mowa w § 57 ust. 2 rozporządzenia, a do terminu egzaminu maturalnego pozostało ponad trzy miesiące.

Kto mu odpowie, że za późno na zmianę? Ja nie.

JarTul29-11-2005 18:01:22   [#19]

benia49

Informacja z OKE w formie pisemnej czy też wynik rozmowy telefonicznej?
Bogusława30-11-2005 11:27:22   [#20]
Zgredek - Zaratustra - bohater dzieła filozofa Nietzschego. Znam niestety tylko z dosyć popularnego powiedzenia "Tako rzecze Zaratustra" - może zmobilizuję się do przeczytania ? Pozdrawiam
zgredek30-11-2005 11:29:49   [#21]
o dzięki - ja to nawet tego powiedzenia nie znałam:-(
AnJa30-11-2005 13:55:52   [#22]
hmm

pamięc mam zawodną mocno

ale na Zaratustrę otwierają mi się zakładki: religia, Iran(?), dawno straszliwie( ze 30-40 wieków temu)
zgredek30-11-2005 15:28:24   [#23]

takie ukazało się na stronie OKE Wrocław:

Matura w roku szkolnym 2005/2006 – wybrane pytania i odpowiedzi

pytania.matura@oke.wroc.pl

  1. Gdzie odbędą się egzaminy maturalne w sesji zimowej 2006 r?

    • Część pisemna w wyznaczonych centrach egzaminacyjnych
    • Część ustna w macierzystych szkołach zdających

  2. Gdzie można znaleźć informację na temat terminów egzaminów maturalnych w sesji zimowej 2006 r?

    www.cke.edu.pl lub www.oke.wroc.pl
    Harmonogram egzaminów pisemnych został ogłoszony przez Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 16 września 2005 r.
    • Egzaminy ustne odbędą się w terminie od 16 stycznia 2006 do 3 lutego 2006 r.
    Każdy zdający otrzyma za pośrednictwem swojej macierzystej szkoły szczegółową informację na piśmie o czasie i miejscu egzaminów.

  3. Co każdy zdający powinien przynieść ze sobą na pisemne egzaminy maturalne?

    • Dowód osobisty lub paszport z aktualnym zdjęciem
    • Długopis lub pióro z czarnym tuszem
    • Pomoce zgodnie Komunikatem Dyrektora CKE o materiałach i przyborach pomocniczych (szczegółową informację w tej sprawie zdający również otrzyma na piśmie za pośrednictwem macierzystej szkoły)

    UWAGA: należy pamiętać o tym, że na egzaminach pisemnych każdy zdający będzie kodował arkusz egzaminacyjny za pomocą numeru PESEL, daty urodzenia oraz trzyznakowego znaku ucznia (np. A21 – symbol klasy i numer z dziennika w klasie maturalnej)

  4. Czy można zgłaszać zmiany dotyczące wyboru przedmiotów na sesję zimową?

    Zgodnie z nowym rozporządzeniem1 należy do 30 listopada zgłosić chęć rezygnacji ze zdawania przedmiotu dodatkowego lub poziomu rozszerzonego na egzaminie obowiązkowym.

  5. Kogo i w jakiej formie należy powiadomić o rezygnacji ze zdawania egzaminu maturalnego?

    Należy o tym powiadomić na piśmie dyrektora macierzystej szkoły.

  6. Czy absolwent, któremu nie udało się podwyższyć wyników egzaminów (albo otrzymał gorszy wynik), będzie musiał legitymować się nowym świadectwem?

    Nie, pozostanie przy starym świadectwie.

  7. Czy absolwent przystępujący do matury pisemnej w roku szkolnym 2005/2006 (sesja zimowa i wiosenna) w celu podwyższenia wyniku na poziomie rozszerzonym musi przystąpić również do poziomu podstawowego?

    Nie, w celu podwyższenia wyniku egzaminu maturalnego można przystąpić tylko do poziomu rozszerzonego. Zmianę tę wprowadziło rozporządzenie z 24 października 2005 r.

    UWAGA: Zdający, którzy po raz pierwszy przystępują do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie rozszerzonym i przedmiotów dodatkowych przystępują również do egzaminu na poziomie podstawowym.

  8. Czy w sesji zimowej i wiosennej 2006 można podwyższyć wyniki z egzaminów ustnych?

    Nie, zgodnie z nowym rozporządzeniem podwyższanie wyników z egzaminów ustnych będzie możliwe dopiero od roku szkolnego 2006/2007.

  9. Do kiedy można zgłaszać zmiany w deklaracjach na sesję wiosenną?

    Zgodnie z nowym rozporządzeniem najpóźniej na 3 miesiące przed maturą (do 4 lutego 2006).

  10. Jaki zapis na świadectwie będzie miał absolwent, który nie przystąpi do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym, mimo że zadeklarował zdawanie matury na tym poziomie?

    Na świadectwie dojrzałości zostanie odnotowane, że absolwent otrzymał 0% punktów.
bogna30-11-2005 21:36:40   [#24]

wszystko się wyjaśni ;-)

TYDZIEŃ W MEiN - 1.12., czwartek godz. 11.00

Minister Edukacji i Nauki Michał Seweryński weźmie udział w seminarium na temat "Nowa matura - zabezpieczenie i przestrzeganie praw Zdających", organizowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
Siedziba Rzecznika Praw Obywatelskich - sala konferencyjna, Warszawa, ul. Długa 26.

zgredek30-11-2005 21:40:43   [#25]

to misie podoba:

UWAGA: należy pamiętać o tym, że na egzaminach pisemnych każdy zdający będzie kodował arkusz egzaminacyjny za pomocą numeru PESEL, daty urodzenia oraz trzyznakowego znaku ucznia (np. A21 – symbol klasy i numer z dziennika w klasie maturalnej)
Mariola02-12-2005 15:16:05   [#26]

hm...czytałam co napisaliście ale...

jak to jest?
czy uczeń może jeszcze zmienić przedmiot obowiązkowy czy już nie?
AnJa02-12-2005 15:23:46   [#27]
może - na wiosenną

pytanie dotyczy tego do kiedy

bo z rozporządzenia wynikają 2 daty: 31 grudzień i 4 luty

po próbnej dowiem się u naszego źródełka - na razie nie ma pośpiechu
Zola03-12-2005 13:36:58   [#28]
rozmawiałam wczoraj telefonicznie z przestawicielem OKE Pozanań i zapytałam o te dwa terminy, pracownik powiedział, że czekają na interpretację, nie ukrywał tego, co my wiemy, że jest to skopane i powiedział to, o czym myślimy, że będzie obowiązywał termin korzystniejszy dla ucznia, czyli lutowy
abigale03-12-2005 20:36:27   [#29]

Jak może kodować za pomocą trzyznakowego symbolu ucznia np. A21 ,

skoro w Hermesie na sesję zimową nie podaje się już oddziałów z dziennika , tylko tworzy się jeden ciągły oddział z kolejnymi numerami wszystkich zgłoszonych bez podziału na klasy A, B itd.?

Zola03-12-2005 20:42:57   [#30]
z tym kodem to jakieś przekłamanie
przecież w maju uczeń pisał swój pesel i kod, który otrzymywał z OKE
kod złożony z symbolu klasy i numeru w dzienniku służy do odnalezienia ucznia w Hermesie i np. naniesienia zmian w jego deklaracji
JarTul03-12-2005 20:47:38   [#31]

Zola

W maju na Dolnym Śląsku było miejsce i kodowali abiturienci prace trzyznakowym kodem złożonym z symbolu klasy i numerem ucznia w dzienniku. Do tego oczywiście naklejka z kodem kreskowym szkoły i PESEL.
Zola03-12-2005 21:03:03   [#32]
o, sorki, to u nas było inaczej
margocha04-12-2005 13:17:12   [#33]

zola

Czemu u Was było inaczej, toż Ty OKE Poznań o ile się nie mylę? U nas też były "numerki dodatkowe" A01
Zola04-12-2005 14:10:27   [#34]
margocha nie , myśmy dostali listy alfabetyczne i uczniowie nie mieli A01 tylko dla całaj szkoły numery od 001 do 210 bo tylu miałam maturzystów, ten numer zależał od ustawienia alfabetycznego np. Andrzejewska niezależnie od klasy A-G miała numer 001  a Wojciechowski nr 210
nazwiska oczywiście fikcyjne ;-)))
te numerki A01 były tylko w trakcie wypełniania Hermesa
oczywiście ja OKE Poznań
margocha04-12-2005 14:51:43   [#35]
Śmiesznie bo ja też, ale może to dlatego, że u nas raptem dwie klasy to LO było a, LP - b i problem rozwiązany. Tak się na marginesie tematu zdziwiłam.
Zola04-12-2005 15:26:54   [#36]
może, ale dziwi taka niejednolitość w obrębie jednej OKE
Mariola05-12-2005 11:07:19   [#37]

niestety

u nas uczniowie nie mogą zmienić przedmiotu obowiązkowego.
Jednynie w czasie od 31.12 do 4 lutego mogą zmieniać przedmiot dodatkowy lub z niego rezygnować ale tylko za zgodą OKE.(po telefonie do OKE w Warszawie)
No to jak to jest naprawdę???
Czemu u was moż na a u nas nie?
JarTul05-12-2005 18:10:29   [#38]

Mariola

Bo nasza Polska, to taki dziwny kraj, w którym przepis prawa to jedno, a jego czytanie... zwane w naszym kraju interpretacją... no i tu się zaczyna pole do popisu dla rozlicznych OKE, KO, MEiN itd. itp.

Mariola05-12-2005 20:58:19   [#39]

ależ to jest chore!

uczniowie twierdzą, że będą się odwoływać do MEiN chociaż może powinni do CKE?
ee tam, nie podoba mi się to :(
Zola06-12-2005 08:52:37   [#40]

a jest w rozporządzeniu termin przekazywania przez uczniów planów prezentacji, znalazłam termin oddawania bibliografii - 4 tygodnie przed maturą
w procedurach zeszłorocznych,ciut nieaktualnych, bo przecież zaszły różne zamiany był zdaje się termin na tydzień przed egzaminem oddaje plany
czy można to określić wewnętrznym zarządzeniem, zapisem w instrukcji przeprowadzania matur ?

czy uczeń musi oddawać plan, czy musi go mieć ?

fredi06-12-2005 12:33:25   [#41]

Do sali, w której jest przeprowadzany sprawdzian lub egzamin gimnazjalny, nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z nich w tej sali. :-)))

 

w niektrych salach Men sa stacjonarne telefony

Majka06-12-2005 16:40:43   [#42]

Zola

Coś mi sie tłucze, że w tym roku musza oddac plan 4 tyg. przed egaminem .
Tylko nie pamiętam, skąd ja to wiem ;)
margocha06-12-2005 16:45:42   [#43]
Też mi się tłucze, że i to i to cztery tygodnie przed, ale sprawdzić muszę.
Zola06-12-2005 17:50:17   [#44]
może też z wewnętrznych ustaleń, ale czy mamy PP na takie ustalenia
ja bym chętnie ustaliła, bo potem na koniec jest jeden wielki galimatias
Majka06-12-2005 17:52:08   [#45]
Nie, coś z OKE było we wrzesniu (konferencja polonistów).
AnJa06-12-2005 18:05:53   [#46]
gdzieś tutaj Leszek zamieścił ujednolicony tekst Rozporządzenia

zakładam, że Leszek nie walnął się ( człek akuratny, nie mylił się wcześniej, stąd założenie), więc:

Rozporządzenie jest aktem prawnym.

Poczytajcie je.

Wewnętrzne ustalenia są aktem wiązącym strony ustalające.

Instrukcja OKE ...

No, nie jest ustaleniem na pewno...

Moja instrukcja:
1. ustalam instrukcię tyczącą ZS....  zgodną z Rozporządzeniem
2.wprowadzam ją Zarządzeniem Dyrektora ZS ...
3.Mam w d... inne instrukcje.
Zola06-12-2005 18:15:08   [#47]
oj czytałam leszkowe i z zaufaniem czytam dalej, ale koszmarna jest ilość treści w tym czymś
AnJa, no to wyszło mi ,że nie powinnam określać terminu oddania planu prezentacji, napisz jak Ty ustaliłeś, zakładam, ze lepiej czytasz ze zrozumieniem niż ja ;-)))
AnJa06-12-2005 18:39:08   [#48]
nie ustaliłem

i nie zamierzam

przyliźie zdający - ma prawo zdawać

magistry w komisyi szkoły pokończyli - mają być z literaturą obzajomione

nie zrozumieją bo niedouczone - niech obsadzą gupola, co nie uprzedził, że coś więcej niż Dzumę i Antka przeczytał

NIE ZAMIERZAM SIĘ MAKULATURĄ OKŁADAĆ.
Zola06-12-2005 18:47:21   [#49]
i za to Cię lubię
ale nie posunę się tak daleko jak inne damy i nie powiem "mój Ci on" ;-))
Leszek06-12-2005 19:18:26   [#50]

 

rozp. o ocenianiu - egz. maturalny - § 69. 1. Egzamin maturalny w części ustnej z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego – języka kaszubskiego trwa około 25 minut i składa się z dwóch części:

1) prezentacji tematu wybranego z listy tematów, o której mowa w § 65 ust. 1, która trwa około 15 minut;

2)  rozmowy zdającego z zespołem przedmiotowym, która jest związana z prezentowanym tematem.

2. Projekcja filmu lub odtworzenie nagranej wypowiedzi lub muzyki może trwać
do 5 minut z czasu przeznaczonego na prezentację tematu.

3. W części przeznaczonej na prezentację tematu nie przerywa się wypowiedzi zdającemu.

4. Rozmowa, o której mowa w ust. 1 pkt 2, dotyczy prezentowanego tematu i wykorzystanej do opracowania tematu bibliografii.

4a. Zdający dostarcza przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego wykaz bibliografii wykorzystanej do opracowania tematu, nie później niż na 4 tygodnie przed terminem części ustnej egzaminu maturalnego z danego języka.  Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego niezwłocznie przekazuje wykaz bibliografii właściwemu zespołowi przedmiotowemu.

 

W rozporządzeniu nie było nigdy nic o planie porezentacji - patrz ust. 4

 

pozdrawiam

strony: [ 1 ][ 2 ]