Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Święta tuz tuz a Fundusz socjalny
strony: [ 1 ]
barbaras214-11-2005 19:58:42   [#01]
Paczki czy pieniądze ?

06.11.2005 - 20:20:45

W portalu internetowym "e - Podatki" w dniu 18.10.2005 r. umieszczono artykuł pt. "Lepsza paczka niż zwrot pieniędzy", którego treść zamiszczamy poniżej.


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) zwolniona od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu swiadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

(...) Przy czym ustawodawca wskazuje, że nie są świadczeniami rzeczowymi bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Wolne od podatku dochodowego są tylko bony, talony, kupony lub inne dowody uprawniające do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych - w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów bhp, nie ma możliwości wydania ich pracownikom (art. 21 ust. 1 pkt 11b updof).

Prezentem musi więc być konkretny towar. Pracownik może jednak zrobić sam zakupy (biorąc fakturę na firmę), a pracodawca zwróci ich koszt. Czy jest to świadczenie pieniężne (opodatkowane), czy rzeczowe (nieopodatkowane)? Na ten temat pisaliśmy w "Dobrej Firmie" z 1 grudnia 2004 r. Wypowiadający się eksperci stwierdzili, że jest możliwe uznanie takiej operacji za świadczenie rzeczowe (jeżeli pracownik kupuje towary w imieniu i na rzecz pracodawcy, który mu później je przekazuje). Wskazali jednak na ryzyko sporu z urzędem, ponieważ w transakcji pojawia się element świadczenia pieniężnego. Pracodawca wypłaca bowiem pracownikowi gotówkę.

Przykładowo w wyjaśnieniach Izby Skarbowej w Lublinie z 30 grudnia 2004 r. (PD.2-415/262/04) stwierdzono: "Refundując pracownikowi w formie pieniężnej poniesiony przez niego, udokumnetowany wydatek na zakup wybranych towarów handlowych, zakład pracy dokonuje wypłaty świadczenia pieniężnego, a nie świadczenia rzeczowego. Wobec powyższego dokonany zwrot kwoty zapłaconej przez pracownika za zakupione towary nie korzysta ze zwolnienia". Podobnego zdania jest Ministerstwo Finansów. Jak czytamy w piśmie z 6 kwietnia 2005 r. (PB5/AŁ-033-17-175/05): "świadczeniem rzeczowym jest świadczenie o charakterze materialnym - nieodpłatnym, odpłatnym bądź częściowo odpłatnym. Zatem refundacja, ze środków wyżej wymienionych funduszy, wydatków poniesionych przez pracownika na zakup artykułów spożywczych i przemysłowych jest świadczeniem pieniężnym pracodawcy, które nie podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Bez znaczenia pozostaje fakt, iż zakupiony towar został udokumentowany fakturą VAT wystawioną na zakład pracy, a wydatkowana przez pracownika kwota została mu zwrócona po przedstawieniu faktury zakupu".(...)

(źródło: Rzeczpospolita 16/10/2005)

 

 

I co Wy na to??????????

asper0114-11-2005 21:10:58   [#02]
Ja na to tyle, że my poprostu wypłacamy gotówkę z podatkiem i nie bawimy się w żadne paczki (ani jedne ani drugie) i mamy święty spokój z "poborcami" ;)
kasjana15-11-2005 08:24:14   [#03]

A do mnie właśnie przyszła kontrola finansowa i już na wstępie zapytała o sposób rozdysponowania środków socjalnych. U nas akurat były w tamtym roku bony i pani kontrolująca była z tego zadowolona i stwierdziła, że wiele szkół rozdaje pieniądze, co jest błędem i zapisują to w protokołach pokontolnych.

A kiedy zapytalam tak z ciekawości, na jakiej podstawie jest to sprzeczne, odpowiedziala, że ustawa wyraźnie precyzuje, sposób rozdysponowania.

asper0115-11-2005 08:39:26   [#04]

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

 1)(3)działalność socjalna - usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową,

 

więc dlaczego sprzeczne??

lawenda15-11-2005 10:17:06   [#05]
Mam pytanie: czy n-l przebywający na urlopie zdrowotnym ma prawo korzystania z takich np. paczek świątecznych?
kasjana15-11-2005 10:36:38   [#06]

"...udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej,..."

Jeżeli chodzi o pomoc finansową, to ubiegający sie o nią występuje z wnioskiem i pisze, że z powodu ........ i tu należy wpisać coś sensownego.  No i jakoś naciągane jest, że nagle cała szkoła jest w trudnej sytuacji materialnej, zdrowotnej albo innej, w wyniku której należy mu się pomoc np. gotówkowa.

Taka jest interpretacja mojej pani kontrolujacej.

asper0115-11-2005 10:51:48   [#07]
A talonów to cała szkoła potrzebuje? Wy dajecie je bez żadnego wniosku? Toć wszystko się daje na wniosek pracownika, więc przy talonach też trzeba napisać wniosek i uzasadnić. My mamy widełki i zgodnie z oświadczeniami przyznajemy zróżnicowane kwoty.
ewa bergtraum15-11-2005 10:56:48   [#08]

Świadczenie

Pracownik przebywajacy na jakimkolwiek urlopie, nie przestaje być pracownikiem. Jeśli złoży wniosek o udzielenie pomocy z zfśs, należy taki wniosek rozpatrzyć i na podstawie regulaminu przyznać świadczenie (w tym w formie paczki) lub nie.
Macia15-11-2005 11:25:46   [#09]

a co z upominkami

czy wogóle nie stosujecie takiej formy?
Oczywiście wiem że to nie jest świadczenie pomocy ale...
violka15-11-2005 21:08:04   [#10]

w zfśs

nie ma czegoś takiego jak upominki
Mada15-11-2005 21:12:25   [#11]

pozwolę sobie wkleić:

MGiP > Listy do ministerstwa > Wynagrodzenia

Czy z funduszu socjalnego można przydzielić talony (bony towarowe, kupony podarunkowe) o zróżnicowanych nominałach dla wszystkich pracowników i emerytów w ramach pomocy socjalnej ? Czy z funduszu socjalnego można dofinansować spotkania z okazji świąt

2003-04-29

Departament Wynagrodzeń uprzejmie wyjaśnia, że:

zakres przedmiotowy działalności socjalnej finansowanej z Funduszu - a więc cele i rodzaje wydatków ponoszonych w ramach tej działalności - określa art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm., ostatnia zmiana Dz.U. z 2002r. Nr 135, poz. 1146).

Działalnością socjalną w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej (np. dopłata do biletów wstępu do teatru, kina, opery itp.), działalności sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Formą rzeczowej pomocy materialnej – zdaniem Departamentu – jest np. zakup konkretnych towarów, paczek żywnościowych ewentualnie bonów towarowych itp.

Zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności oraz zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu ustala, z uwzględnieniem ust. 1, pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi. Pracodawca, którego pracownicy nie są zrzeszeni w związku zawodowym, regulamin uzgadnia odpowiednio z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (art. 8 ust. 2 ustawy).

Przyznanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu – zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy – uzależnia się od kryteriów socjalnych, tj. od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z jego środków. Wymóg stosowania kryteriów socjalnych przy przyznawaniu oraz ustalaniu wysokości świadczeń socjalnych dotyczy także rzeczowej pomocy materialnej finansowanej z Funduszu.

Decyzje o przyznaniu pomocy objętej działalnością socjalną (art. 2 pkt 1 ustawy) podejmowane są na podstawie wniosku złożonego przez osobę uprawnioną, spełniającą warunki określone w obowiązującym w zakładzie regulaminie, uwzględniającym w swoich postanowieniach powyższe kryteria socjalne.

Opierając się na zasadach określonych ww. przepisach, Departament wyraża pogląd, że wszelkie wydatki związane z organizowanymi przez zakład uroczystościami o charakterze “okolicznościowym”, których wyłączną przesłanką sfinansowania z Funduszu są różnego rodzaju święta - jako nie mieszczące się w definicji działalności socjalnej - nie powinny być pokrywane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

 

kasjana16-11-2005 12:42:41   [#12]
U mnie bony również są zróżnicowane. Każdy składa oświadczenie o dochodach. No i do bonów nikt sie nie przyczepia.
elka4016-11-2005 21:12:14   [#13]
"zakup konkretnych towarów" - czy istnieje , gdzieś wskazówka jakie to towary (rodzaj)? Rozumiem, że używek nie wolno (co z kawą?), ale pozostałe inne (mydło i powidło) do określonej kwoty można? Czy powinno to być w regulaminie ZFŚS? A jeśli nie ma? U mnie na świstku papieru wisi , że nie wolno towarów luksusowych (od jakiej kwoty uznać, że towar jest luksusowy w dzisiejszych czasach?) typu biżuteria, kosmetyki, używki: alkohol, papierosy.
Gaba16-11-2005 21:30:26   [#14]

Podaruj sobie odrobinę..

dla mnie kosmetyki Diora nie sa luksusem, używam codziennie. ;-)
elka4016-11-2005 22:47:48   [#15]
Gaba! Wlaśnie podarowałam sobie odrobinę luksusu, rowerek rehabilitacyjny za 169 PLN z Biedronki i to jest luksus :-))) (w/g mojej wspaniałej księgowej).
stefan16-11-2005 23:01:08   [#16]

myslałaś o servisie?

życzę powodzenia, płytkiej zadyszki

elka4016-11-2005 23:16:24   [#17]
Mogłam kupić węgiel. Też byłaby zadyszka przy znoszeniu. Tylko po co mi węgiel jak ja pieca nie mam.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]