Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy jeszcze obowiązuje...-gimnastyka korekcyjna?
strony: [ 1 ]
kasiek10-09-2005 20:49:25   [#01]

ZARZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 19 listopada 1996 r. w sprawie zasad organizowania przez szkoły i placówki publiczne gimnastyki korekcyjnej oraz nadobowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego.

Chodzi mi szczególnie o:

§ 7. 1. Gimnastyka [korekcyjna] dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej prowadzona jest w ramach obowiązkowych zajęć pozalekcyjnych, w wymiarze nie mniejszym niż 2 godziny tygodniowo.

Jeżeli przepisy są już nieaktualne, to czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na pytanie, czy dalej jest określony przepisami minimalny wymiar godzin gimnastyki korekcyjnej?

Wertykal10-09-2005 22:39:37   [#02]

Gdzieś po drodze zginela podstawa prawna tego rozporzadzenia (art. 22 ust. 2 pkt 11 UoSO). W tekscie jednolitym Leszka pkt 11 dotyczy pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Skoro nie ma podstawy prawnej - to nie ma rozporzadzenia.

Tak jest również na stronie sejmowej:

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WMP19960830724

Kancelaria Sejmu
 

M.P. 1996 nr 83 poz. 724

  Zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 listopada 1996 r. w sprawie zasad organizowania przez szkoły i placówki publiczne gimnastyki korekcyjnej oraz nadobowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego.

Status aktu prawnego: 

  nieobowiązujący - uchylona podstawa prawna

Data wydania: 

  1996-11-19

Data wejścia w życie: 

  1997-01-05

Data obowiązywania: 

  1997-01-05

Data uchylenia: 

  2001-03-30

Organ wydający: 

  MIN. EDUKACJI NARODOWEJ
Akty powiązane
 Podstawa prawna (1)  Podstawa prawna z art. (1)  Akty uchylone (1)  Uchylenia wynikające z (1)
słonko11-09-2005 13:39:17   [#03]

ZARZĄDZENIE MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA( Dz. Urz. MOiW Nr3, Poz.16-20, Warszawa 15.03.1980) z dnia 18 lutego 1980 ( Nr FKTiZ4-561/79) w sprawie gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dzieci i młodzieży z zaburzeniami statyki ciała i obniżoną sprawnością fizyczną

jako załącznik do tego Zarządzenia wydano INSTRUKCJĘ szczegółowo omawiającą problem

tam, jeszcze wtedy obowiązkowa, gimnastyka k-k została określona w wymiarze 2-3 zajęć tygodniowo ( dla p-li po 30 min, dla pozostałych po 45 min)

kasiek11-09-2005 21:01:36   [#04]

Zadałam pytanie tak z ciekawości, bo koleżanka-nauczycielka nauczania początkowego- trochę pozazdrościła nadgodzin wuefistce i wyraża głośno niezadowolenie, że ta ma aż (!!!) 2 godziny zajęć korekcyjnych w jej klasie... A jak na razie nie ma śmiałości chyba wyżalić się Dyrekcji, więc chciałam jej jakiś przepis podsunąć, że jeżeli już się przyznaje korekcyjną, to minimum 2 godziny (jeżeli zarządzenie z 1996r. nie obowiązuje, to pewnie nie mam racji...

Najbardziej jest przykre to, że lepiej, żeby maluchy miały 1 godzinę korekcyjnej, niż wuefistka nadgodziny, tymbardziej, że takie sądy wyraża nauczyciel dyplomowany z już pewnie 15letnim stażem...

słonko11-09-2005 21:24:45   [#05]

w tym temacie jest ogólna luka w prawie oświatowym...  :(((

w tekście ujednoliconym Leszka ( o którym wspomina Marek ) nic dziwnego, że gimnastyka k-k się mieści, gdyż jest to część zajęć korekcyjno-wyrównawczych > Problem polega na tym, iż znaczenie słów "zaj. korekcyjno-wyrównawcze" wynika z kontekstu ( w rozp. z 2003 o 4 godz. w-f zajęcia te dotyczą ruchu, a nie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w znaczeniu np. zajęć wyrównawczych, rewalidacji itp.),a w przepisach prawnych uległy uogólnieniu

 gimnastykę k-k w dalszym ciągu zaleca się prowadzić w wymiarze 2-3 zajęć tygodniowo, ale to są zalecenia, o których dowiadują się studenci na uczelni od wykładowców, a nie pracujący n-le/instruktorzy z jednoznacznej, obowiązującej, aktualnej podstawy prawnej

cynamonowa11-09-2005 22:24:27   [#06]
 U mnie w I-III gddd dzielę na: 1 język, 1 zespół wyrównawczy i 2 korekcyjne.
słonko12-09-2005 20:59:19   [#07]

czy ktoś słyszał, czy ktoś wie?

ponoć w 2005r odgórnie ( rozp.?) wszedł nakaz diagnozowania i kierowania na gimnastykę k-k jedynie przez ortopedę

do tej pory mógł to robić alternatywnie lekarz szkolny, w zmieniającym się świecie - lekarz pediatra, rodzinny, pierwszego kontaktu ( do wyboru ;) ), który - rzecz jasna do ortopedy mógł skierować. Zostawienie gimnastyki k-k w  ostatnim ćwierćwieczu samej sobie spowodowało tworzenie grup wyłącznie na podstawie badań pielęgniarki ( najczęściej szkolnej ), bądż diagnozy samego n-la/instruktora gimnastyki k-k

nie bardzo wierzę w tę wiadomość z "poczty pantoflowej" ( ponieważ od dawna NIKT w oświacie się tym zagadnieniem nie interesuje ), ale może jednak...?

beera12-09-2005 21:32:29   [#08]

luki prawnej to tu nie ma

bo realizacja godzin gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej wynika z  rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania, w częsci dotyczacej rozdysponowania godzin ddd, gdzie jest mowa o zajęciach wynikajacych z potzreba dzieci.

zajęcia kompensacyjno- korekcyjne w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie pomocy- psych ped nie jest gimnastyką korekcyjną

słonko12-09-2005 21:41:32   [#09]

Asiu, zgadzam się

ale tu już są:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 grudnia 2003r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji czwartej godziny obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego. (Dz.U. z 2003r. Nr 217, poz. 2128)

§ 1.

Czwarta godzina obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w ramach tygodniowego wymiaru godzin może być realizowana w formie:

1) zajęć sportowych i rekreacyjnych;
2) gier i zabaw ruchowych;
3) zajęć korekcyjno-wyrównawczych;
4) aktywnych form turystyki;
5) imprez rekreacyjnych i rozgrywek sportowych;
6) udziału w szkoleniach młodzieżowych organizatorów sportu i sędziów sportowych;
7) uczestnictwa w ważnych dla środowiska wydarzeniach sportowych.

beera12-09-2005 21:47:09   [#10]

zajecia gimnastyki korekcyjno dotyczą  także dzieci nie majacych 4 godziny w-fu

- tego wlaśnie aspektu zagadnienia dotyczył post 1, czyli dzieci z klas I-III

Rycho12-09-2005 22:04:41   [#11]
poza tym, czwarta godzina, chociaz jest czwarta, to jest ona tylko jedna.
 
to dyrektor ma prawo określic wymiar i na co zostana przeznaczone gdd.
 
jesli dał 1 godzinę na GK jest OK,
 
jeśli dał 2 tez jest OK. Ale tu miałbym wątpliwości, czy tak jest dobrze. Tzn, czy aby nie ma jeszcze w tej klasie innych potrzeb.
 
No właśnie. Potrzeby.
 
Pytanie najważniejsze - czyje mają być zaspokojone?
 
Bo z tego, co tu czytam, to - niestety - nauczycieli :-(
słonko12-09-2005 22:18:19   [#12]

Asiu, zobacz też tutaj

Nie chodzi mi o dyskutowanie nad tym czy gimnastyka k-k ma ścisły związek z rewalidacją ( ma :) ), ale o uogólnienie pojęcia : zajęcia korekcyjno-wyrównawcze w oświatowych aktach prawnych i powstających w zw. z tym niedopowiedzeniach, tym bardziej, ze nie ma aktualnej modyfikacji szczegółów ( np. jeśli chodzi o gimnastykę k-k : liczba dzieci w grupach, sposób doboru, itp. A co ciekawe - po nadobowiązkowych zaj. gimnastyki k-k w kl I-III szkoły podstawowej,  zajęcia te w kl IV-VI szkoły podstawowej i w kl. I-III gimnazjum mogą być obowiązkowe... i całe mnóstwo różnych ciekawostek... :( ).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

 z dnia 12 lutego 2002 r.

w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.

§ 3.

  1. Na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor szkoły ustala szkolny plan nauczania dla danego etapu edukacyjnego, z wyodrębnieniem każdego roku szkolnego.
  2. w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczniów, z zastrzeżeniem ust. 3, następujące zajęcia rewalidacyjne:

1) korekcyjne wad postawy,

2) korygujące wady mowy,

3) orientacji przestrzennej i poruszania się,

4) nauki języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji,

5) inne, wynikające z programów rewalidacjiW szkolnym planie nauczania należy dodatkowo uwzględnić dla uczniów niepełnosprawnych,.

słonko12-09-2005 22:21:01   [#13]

Rycho

średnio na x dzieci w klasie 2-3 nie ma bodaj jednej wady postawy ciała...
słonko12-09-2005 22:22:18   [#14]
wiem, korektywa to nie jedyna potrzeba, ale mocno zaniedbana
beera12-09-2005 22:26:41   [#15]

niebardzo rozumiem, o co Ci chodzi

tzn- nie rozumiesz rozróżnienia pomiedzy zajęciami kor-kom w rozumieniu Rozporządzenia o pomocy ped- psych od innych?

o ramowych planach i wynikajacych z tego rozporządzenia zzajeciach pisałam wczesniej- ściśle w zwiazku z postem pierwszym- w odpowiedzi na pytanie.

................

I " o Rycho" :-))

Rycho12-09-2005 22:32:37   [#16]
o ile rozumiem o co idzie w tym wątku, to własnie chyba o to:
 
nauczycielka nauczania początkowego- trochę pozazdrościła nadgodzin wuefistce i wyraża głośno niezadowolenie, że ta ma aż (!!!) 2 godziny zajęć korekcyjnych w jej klasie
 
wiem, ze GK jest ptrzebna, tak samo jak potrzbna jest reedukacja, zdw,itd.
 
o tym na co te godziny przeznaczyć decyduje się w szkole. Zakładam, że w opisanym przypadku zrobiono to zgodnie z potrzebami dzieci.
 
no to o co tu chodzi? czy nie o prywatne interesy nauczycieli?
Rycho12-09-2005 22:34:33   [#17]
o! Asia! :-)
 
to Ty nie śpisz jeszcze!!?? ;-)
beera12-09-2005 22:35:33   [#18]

nie, bo tęsknię ;-))

...... Cię ....... moje ;-))))

słonko12-09-2005 22:39:30   [#19]

Asiu, ja tym razem szerzej, wykraczam poza #1

skoro w rozp. o 4 godz. w-f użyto słów:zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, czy to znaczy, że gimnastyka k-k powinna być prowadzona w tak samo liczebnych grupach jak np. zajęcia rewalidacyjne? a jeśli nie - gdzie znaleźć wykładnię? W zarządzeniu z 1980r? 

to jedno z "szerszych" pytań...

słonko12-09-2005 22:41:58   [#20]

Asiu, Rycho

macie rację , jeśli chodzi o wszystko, co zostało napisane ściśle w zw. z #1

mnie - przy okazji tematu - "rozszerzyło"...;)

Wertykal12-09-2005 22:44:33   [#21]

Kurczę!

Sprawa prosta jak drut a Wy tu...

Gimnastyka korekcyjna to pojęcie wielkie. I nie występuje już w prawie oświatowym (#2).

ALE!!!:

Zajęcia korygujące wady postawy jak najbardziej. (#12)

Ja np. przyznałem z "dyrektorskich" po jednej godzinie na każdą klasę 1-3.

Zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, które można ralizować jako czwarta godzina w-f, niewątpiwie są formą gimnastyki korekcyjnej (#9)

I tu też "moi wuefiści" realizują w czwartych klasach tę formę (mam fachowców, salkę do gimnastyki korekcyjnej, niezbędny sprzęt.

O "krzywych" dzieciakach nie wspomnę...

Marek

ps.

Wróciłem na forum imogę znowu pisać "po polsku".

Może ktoś wie, co się dobrego wydarzyło?

słonko12-09-2005 22:54:37   [#22]

Marku,

jak taka prosta, to dorzuć jeszcze odp. na #19

:)

Wertykal12-09-2005 23:06:57   [#23]

Moim zdaniem (nie znalazłem na to "zapisu - pp") różnorodność form realizacji czwartej godziny w-f dopuszcza różną liczebność grup realizujących te zajęcia (nie wszyscy potrzebują g-k, nie wszyscy są turystami, nie wszyscy w końcu, biorą udział w szkoleniach młodzieżowych organizatorów sportu i sędziów sportowych oraz uczestniczą w ważnych dla środowiska wydarzeniach sportowych). 

Liczebność grupy na zajęciach g-k powinny określać przepisy zzakresu kultury fizycznej. W przypadku braku takowych trzeba sięposiłkować przepisami już nie obowiązujacymi np. przepis cytowany w #1.

Marek

słonko12-09-2005 23:07:11   [#24]

Marek Widurek

A tak w ogóle - miło Cię znowu widzieć na forum   :)
Wertykal12-09-2005 23:08:42   [#25]
;-)))
beera13-09-2005 08:28:17   [#26]

nie: " trzeba się posilkować przepisami juz nie obowiazujacymi' a " mozna się posiłkować"

liczebnośc grup może zalezec także od wewnętrznych ustaleń szkoły

grzezale13-09-2005 08:51:09   [#27]

Dorzucę i ja trochę.

Jestem dyrkiem WF-istą z 20 kilkuletnim stażem. Zawsze przydzielałem i przydzsielam godziny GK. Niespójne i bezsensowne rozporządzenia mnie nie wzruszają. Ponadto zawwsze mogę się wytłumaczyć inną interpretcją (choćby zapisy w ramówce a zniesienie rozporządzenia)
Dlatego jak macie godziny to je dawajcie i to nie po 2 czy 3. I tak w wzkole nie naprawicie defektów w na takich zajęciach Współpraca z rodzicami i ich zaangażowanie da dopiro efekt.
Wertykal13-09-2005 10:13:12   [#28]

Cześć Asiu!

Jasne że "można" a nie "trzeba".

jzt :))

Marek

beera13-09-2005 10:23:34   [#29]

;-))))

co cieszy;-)))))
kasiek13-09-2005 14:11:34   [#30]

Jak Rycho zauważył...

chodziło raczej o sprawy niemerytoryczne ale zadrość o godziny:-)), prawie cała klasa kwalifikuje się do zajęć korekcyjnych.

Uczniowie tej klasy mają jeszcze z godzin dyrektorskich j. angielski, zajęcia wyrównawcze,więc moim skromnym zdaniem zostało wszystko nieźle rozdzielone.

Sprawa na szczęście ucichła, ale było dość nieprzyjemnie...

jarko07-09-2006 18:27:17   [#31]

Witam, mam takie oto pytanie:

Kto kieruje dzieci na zajęcia gimnastyki korekcyjnej? Czy regulują to jakieś przepisy?

cynamonowa07-09-2006 18:54:56   [#32]
Akurat dziś w mojej szkole odwiedził nas zaprzyjaźniony ortopeda. On, pani od korekcyjnej w towarzystwie chętnych rodziców, po badaniach, kierowali dzieciaczki na te zajęcia.
jarko07-09-2006 19:16:17   [#33]

Skierowanie od ortopedy jest miarodajne. Jak natomiast traktować kartkę papieru, na której pani pielęgniarka wypisała jedynie nazwiska uczniów, którzy powinni korzystać z gimnastyki korekcyjnej? Skąd nauczyciel ma wiedzieć,  jakie wady korygować?

Mam w szkole nauczycieli z uprawnieniami do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej, ale nie chcę by działali w ciemno. Mam taki pomysł, aby na razie zamiast korektywy wprowadzić zajęcia rekreacyjne, a gdy rodzice dostarczą (no właśnie co i od kogo?), wtedy dopiero uruchomić gimnastykę korekcyjną?

Co o tym sądzicie? Proszę o jakieś sugestie.

cynamonowa07-09-2006 19:18:00   [#34]
zapytać, skąd pielegniarka ma te nazwiska?
jarko07-09-2006 19:28:56   [#35]
Od pani doktor. W mojej miejscowości jest dwóch pediatrów, którzy (podobno) robią bilanse sześciolatków. Ta lista jest ponoć od jednej z nich, ale tylko nazwiska i nawet bez podpisu lekarza.
słonko07-09-2006 21:08:50   [#36]

musi być diagnoza

najlepiej, jeśli jest od ortopedy, ale może zdiagnozowć też inny lekarz (np. pediatra)

nie chodzi o lekarza, rzecz w jak najlepszej diagnozie

.........................................

ja radzę sobie w ten sposób, że "biletem wstępu" na gimnatykę jest indywidualne zaświadczenie lekarskie dla każdego ucznia

Bysjan08-09-2006 14:04:52   [#37]

kwalifikacje do korekcyjnej

Mam problem z nauczycielem, który mógłby mi prowadzić te zajęcia. Nauczyciele nauczania zintegrowanego w latach 90-tych ukończyli kurs gimnastyki korekcyjnej, ale nie jest na świadectwie jego ukończenia napisane, że jest to kurs kwalifikacyjny. Wizytator zakwestionował  ich kwalifikacje na dzień 1.09.2006r. Zajęcia są prowadzone w klasach I-III z godzin do dyspozycji dyrektora. Jak to wygląda w innych województwach(moje pomorskie) ?
kwiecie08-09-2006 17:20:03   [#38]

to chyba jest wiadome, że najlepiej zdiagnozuje dziecko lekarz ortopeda czy od wad postawyi jego diagnoza napisana wyraźnie jest podstawą do kierowania na korektę tak nam tłumaczono na podyplomówce gimnast, korekc. -  komp., którą robiłam na AWF w Poznaniu w 2000r.

tylko nauczyciel z kwalifikacjami tj. po kursie kwalifikacyjnym lub podyplomówce może prowadzić korektę

na pewno nic się nie zmieniło od tego czasu

Power428-03-2008 18:23:45   [#39]
u mnie prowadzi pani ze studiami podyplomowymi z korekcyjnej
przyjęcia na nią- na podstawie bilansów dzieci
Wystarczy, że rodzic pokaże książeczkę zdrowia dziecka, w której jest taki wpis lekarza lub kartę bilansu lub zaświadczenie indywidualne i higienistka na tej podstawie robi nam spis uczniów którzy powinni chodzić z adnotacja ze względu na co
Power428-03-2008 18:25:25   [#40]
i dlaczego tylko od ortopedy
czy dzieci leczące się w poradni otyłości nie mogą być objęte?
z chorobami u.krążenia?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]