Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dodatek stażowy
strony: [ 1 ]
dan03-09-2005 07:22:49   [#01]

Chcę się upewnić w sprawie wypłaty dodatku stażowego nauczycielowi zatrudnionemu na 4/18 etatu. Wg  mnie się należy. Przepis o tym, że warunkiem jest minimum 1/2 etatu jest już nieaktualny. Ale gdyby ktoś podał podstawę.

Pozdrawiam.

Miłego weekendu.

rzewa03-09-2005 07:24:59   [#02]

należy się

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=11386#FBK

Rozporządzenie MENiS w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181).

słonko03-09-2005 07:42:51   [#03]

Rzewo,

nauczyciel zatrudniony w tej samej szkole na 2 umowy:

  • na pełen etat, jako obsługa
  • na 1/2 etatu jako n-el

jak należy wypłacić wysługę lat?

DYREK03-09-2005 12:30:35   [#04]

Jakie umowy ? Czas nieokreślony nauczyciel i nieokreślony pracownik, od kiedy zawarte ? Jakie ma okresy zakończone (świadectwa pracy)?  Czy jako nauczyciel zaczął pracę wcześniej, czy dopiero od 1.09.2005 i nigdy nie pracował ( jest to stażysta ) itd. Nie mając odpowiedzi na te pytania nie można udzielić odpowiedzi.

grazabo03-09-2005 17:55:32   [#05]
Jeżeli w jednej szkole n-l jest zatrudniony na 4/18 a w innej na cały etat- to czy w tej dodatkowej ( 4/18)płacę mu wysługę ?
słonko04-09-2005 09:34:45   [#06]
podniosę...
rzewa04-09-2005 09:40:43   [#07]

słonko, to zalezy ile ten n-l ma lat stażu pracy udokumentowanego świadectwami pracy - załózmy, że X.

I teraz zatrudniamy go 1 września, to mamy:
1. dodatek stażowy w wysokości X% o ile X> lub = 5
2. dodatek stażowy w wysokości X% o ile X> lub = 3

grazabo, jeżłi w tej dodatkowej udokumentował świadectwami pracy staż większy niż 3 lata (lub równo 3 lata), to dodatek stażowy jak najbardziej przysługuje w ywsokości - patrz wyżej.

słonko04-09-2005 09:54:25   [#08]

Rzewo,czy mogę dopytać?

 

czy chodzi ogólnie o staż, czy o staż w tej szkole?

czy te etaty są równoległe, czy któryś jest dodatkowy?

 

chodzi o n-la mianowanego

 

Dyrku, dziękuję - dopiero teraz zauważyłam Twój odzew :)

rzewa04-09-2005 10:53:54   [#09]

slonko,

ogólnie o cały staż pracy jaki ma n-l

to drugie nie ma żadnego zanczenia: prawo pracy nie zna takich pojęć jak etaty równoległe czy dodatkowe - do stażu pracy każdy okres zalicza sie  tylko raz bez względu na to ile stosunków pracy było wykonywanych równocześnie. Czyli jak okresy pracy na różnych świadectwach pracy sie duplują, zalicza sie je tylko raz - wtedy równoczesny nie ma zanczenia (znaczenie to on będzie miał, ale dla wysokości emerytury pracownika).

słonko04-09-2005 12:21:01   [#10]

Rzewo,

staz tego n-la to kilkanaście lat pracy

o ile dobrze rozumiem, nalicza się mu staż z jednego stosunku pracy ( #3 ). Z którego?

słonko04-09-2005 12:26:41   [#11]
przepraszam, nie staż, a dodatek stażowy
słonko04-09-2005 13:26:24   [#12]

Rzewo,

jeszcze jedna prośba...

z jaką datą jest to rozp. z #2?

słonko04-09-2005 13:32:54   [#13]

już wiem

rozp. z 31 stycznia 2005

http://www.men.waw.pl/prawo/wszystkie/rozp_330.php

słonko04-09-2005 13:49:58   [#14]

Rzewo, jeśli można - jeszcze raz

w tym konkretnym przypadku:

paragraf 7, punkt 2 - (pierwsze zdanie) n-lowi nalicza się wysługę lat x 2 czyli do obydwu umów, (drugie zdanie) n-el jest w tym samym zakładzie, więc nie dotyczy, (trzecie zdanie) ? . Jak rozumieć zatrudnienie podstawowe i dodatkowe?

słonko04-09-2005 21:15:16   [#15]
podniosę...
rzewa05-09-2005 06:55:07   [#16]

słonko,

naprawdę wszystko już zostało wyjaśnione - zupełnie nie wiem co by tu jeszcze wyjaśniać...
jaszczurzyca05-09-2005 09:40:51   [#17]

poszkodowana na własne życznie

Właśnie się dowiedziałam, iż księgowa przez rok nie naliczała mi stażowego (pieniądz z tego niewielki ale ziarnko do ziarnka...)...

Od tego miesiąca zaczynam wnikliwie czytać paski!

słonko05-09-2005 10:28:41   [#18]

Rzewo,

nie chcę Cię zirytować

wyjaśnię czemu dopytuję, chociaż faktycznie już wszystko jasne

pani zajmująca się naliczaniem twierdzi, że n-lowi należy się jeden dodatek za wysługę lat, ten od umowy na cały etat (?), ponieważ ta umowa dotyczy zatrudnienia podstawowego

słonko06-09-2005 06:31:38   [#19]

wybaczcie, im więcej osób się wypowiada ( w tzw. realu), tym większa liczba...interpretacji  :(

znów mam galimatias

czy mógłby Ktoś na forum raz jeszcze dać jednoznaczną odp. do #3?

n-el mianowany, z kilkunastoletnim stażem, na cały etat zatrudniony w tejże szkole od prawie roku, na 1/2 etatu od 1 września 2005

serdeczne dzięki!

BogdanKa06-09-2005 08:39:14   [#20]
Faktycznie Rzewa ma rację: sytuacja tak klarowna, że wstyd.
Przy umowie na pełen etat stosujesz kilkanaście procent wysługi, bo obrazowo w tej teczce masz na to świadectwa pracy i bieżące umowy.
Przy umowie na 1/2 etatu nie masz nic, więc staż biegnie od zera. No chyba, że znajdą się jakieś świadectwa, których ze względu na pokrywanie się okresów nie umieszczono w pierwszej teczce.
U mnie jest nauczyciel z 30 letnim stażem w SP, który w sąsiednim Gim ma 4% wysługi właśnie z tytułu II pracy.
micali06-09-2005 08:45:12   [#21]

1. N-l zatrudniony w mojej szkole na 8/18 (ma świadectwa pracy) i w innej szkole (obcej) na 4/18 naliczam mu dodatek stażowy w wysokości jaka mu się należy np. 15%

2. N-l zatrudniony w mojej szkole na 14/18 (ma świadectwa pracy) i w innej szkole (podstawowe miejsce pracy) na 12/18 naliczam mu dodatek stażowy w następujący sposób: do wysokości pensum 6/18 naliczam mu tyle, ile wychodzi np. 20%; natomiast resztę godzin tj 6/18 naliczam mu tyle procent, ile wypracował w mojej szkole (drugie miejsce pracy)

Czy robię dobrze? nie jestem tego pewna, słyszałam różne interpretacje, że zarówno w 1 jak i w 2 przypadku nie powinnam płacić. W przypadku 1 nie ma 1/2 etatu; w przypadku 2 drugie miejsce pracy.

słonko06-09-2005 09:40:26   [#22]

dziękuję Wszystkim

wpadłam na genialny pomysł - przestaję pozwalać sobie na robienie wody z mózgu czyli po prostu przestaję wsłuchiwać się w przeróżne interpretacje ( w realu )

rzewa07-09-2005 00:41:15   [#23]

micali, nic nie rozumiem...

przyp 2 jakoś strasznie dziwnie...

Jeszcze raz: prawo do dodatku za wysługę (dodatku stażowego) nie zależy od tego ile pracownik ma stosunków pracy, ani który z tych stosunków jest dodatkowy!.

Istotny jest faktyczny okres przepracowany przez pracownika, i tak: nauczyciel po przepracowaniu 3 lat (nieważne w jakim charakterze ani wymiarze, może być przysłowiowa 1 godzina) nabywa prawo do tego dodatku - art 33 KN. Pozostali pracownicy szkoły otrzymują taki dodatek po 5 latach pracy - ustawa o prac. samorządowych.

Teraz jakie okresy można zaliczać do stażu pracy i jak to robić, gdy jest kilka stosunków pracy?

Poza wszystkimi okresami które nie są pracą, a podlegają zaliczeniu, zalicza się jedynie te okresy, które są potwierdzone świadectwami pracy oraz ten okres, który został przepracowany w zakładzie pracy wypłacającym dodatek od dnia zawarcia umowy po dzień wypłaty.

Czyli zatrudniam n-la (lub innego pracownika) i  nie interesuje mnie czy jest on już gdzieś zatrudniony czy nie, a interesuję się czy był już gdzieś zatrudnuiony, otrzymuję do wglądu świadectwa pracy i zliczam staz pracy pracownika - tu okresy które się "dublują" liczę tylko raz. Ten okres zaliczam pracownikowi jako jego staż pracy "na wejściu" -> wypłacam, jeśli staż ten daje uprawnienia, dodatek stażowy.

Jeśli ze swoim pracownikiem zawieram drugą umowę o pracę, wykonuję takie samo postepowanie jak poprzednio - tak jakbym nic nie wiedziała o tym, że on już jedną umowę ma... Wobec tego nie mogę mu zaliczyć stażu pracy uzyskanego u mnie na pierwszej umowie o ile stosunek ten trwa nadal, bo... pracownik nie przedstawił mi świadectwa pracy (jak stosunek pracy trwa, to nie ma świadectwa, a zaświadczenia się nie liczą). To samo dotyczy stosunku pracy zawartego u innego pracodawcy, który trwa (nie jest zakończony).

I tu, w przypadku nauczycieli jest jeden wyjątek: Nauczyciel zatrudniony w KILKU szkołach, ale w sumie w tych szkołach ma nie więcej niż etat, w KAŻDEJ ZE SZKÓŁ zalicza mu się staż pracy uzyskany w drugiej szkole nawet wtedy, gdy stosunek pracy nie ustał. (podstawa: §7 ust 3 rozporządzenia MENiS z dnia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz. U. Nr 22, poz. 181))

Przykład: Nauczyciel pracuje 3 lata w szkole a na 1/2 etatu i nabył w niej prawo do dodatku. Zatrudnia się w szkole B na 1/4 etatu. Otzrymuje on wtedy dodatek 3% w obu szkołach, chociaż stosunek pracy w szkole A nie został rozwiązany, bo w sumie jest zatrudniony na mniej niż etat.

Jeśli pracownik u jednego pracodawcy zatrudniony był kolejno na kilku umowach okresowych ma prawo upomnienia się o świadectwo pracy po rozwiązaniu każdej z umów - pracodawca w takim wypadku nie musi wystawiać świadectwa pracy, o ile pracownik sie o nie nie upomni. Prawo do tego "upomnienia się" nie ulega przedawniu -> można upomnieć się o świadectwo pracy po latach i prośbę pracodawca lub jego prawny następca ma obowiązek spełnić.

barlink25-03-2006 13:45:00   [#24]

Rzewa - a co w przypadku gdy w jednej szkole pracuje na 11/18 i udokumentował 5 lat stażu, a w drugiej na 9/18? W pierwszej oczywiste, że należy mu się 5% dod. stażowego ale czy w drugiej również 5% od 9/18 czy może 5% od 7/18 (jako uzupelnienie do pełnego etatu) i 0% od 2/18?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]