Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jeszcze raz urlop
strony: [ 1 ]
aleksandra200401-07-2005 21:16:13   [#01]
Zgodnie z KN:

Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

Art. 66. 1. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.

to dlaczego  wmawia się nauczycielom, że łączny ich urlop wynosi 8 tygodni (2 tygodnie ferii zimowych i 6 tygodni ferii letnich). Jak jest w waszych placówkach?

Pracuję w szkole gdzie przewidziano ferie letnie i zimowe.
ewa01-07-2005 21:19:55   [#02]
no to jest tak, jak wykorzysta urlop to ok, ale jak nie wykorzysta, bo np.choruje albo te inne tam z art. 66.1 KN to uzupełnienie do 8 tygodni, nie wmawia się nauczycielom,że mają 8 tygodni urlopu, tylko uzupełnienie im się do 8 tygodni należy i to się wmawia  ;-)
beera01-07-2005 21:35:24   [#03]

uzupełniający do 8 tygodni i ekwiwalent się wyplaca nie większy niż za 8 tygodni

i nie wmawia się nauczycielom, ze mają 8 tygodni urlopu- niegy czegoś takiego nie słyszałam

beera01-07-2005 21:36:08   [#04]

ewa...

a swoją drogą- nie chcialabyś mieć 8 tygodni urlopu?

;-)))

ewa01-07-2005 21:40:08   [#05]
oj chciałabym, choćby nawet te 35 dni jako nieferyjna ;-)
aleksandra200401-07-2005 21:55:19   [#06]
To jak mam rozumieć fakt, iż na dwa tygodnie przed zakończeniem wakacji  w naszej szkole wrze jak w ulu. Nauczyciele pracują nad dokumentacją szkolną, egzaminy poprawkowe, ozdabianie sal lekcyjnych i takie tam. Zatem jak się ma do tego Art. 64 KN.
beera01-07-2005 22:02:52   [#07]

zgodnie z przepisami

mozna nauczycielowi zająć 7 dni urlopu.

ale w końcu- podoba nam się to, czy nie- klasy muszą jakoś wyglądać, egzaminy poprawkowe musza się odbyć, dokumentacja musi być wyprowadzona.

7 dni to bardzo duzo, bo można zrobić tak:

przegląd klas : 28 sierpnia, składanie dokumentacji: 30 sierpnia, egzaminy poprawkowe: 29 sierpnia, RP 28 po przeglądzie.

I  w ten sposób osiągnąwszy cel ( dokumentację, klasy, rp, egzaminy) mieć jeszcze 4 dni do zagospodarowania

;-)))

aleksandra200401-07-2005 22:41:27   [#08]
Asiu, który przepis prawny "zabiera nauczycielowi 7 dni urlopu?" Proszę Cię to ważne.
DYREK01-07-2005 22:58:36   [#09]

Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

1) przeprowadzania egzaminów;

2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;

3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

rzewa01-07-2005 23:00:30   [#10]

KN

art. 64 ust. 2 Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

Gaba02-07-2005 09:51:26   [#11]

o ja melepeta, nie widziałam tego wątku

kiedy zaczyna się urlop nauczyciela, by można mu było zająć owe 7 dni? (a zajmę, gdyż ogorm pracy przerasta normalnego dyrektora)

Czy mogę zwołać radę na 8.00 i skończyc 16.00? (28 sierpnia oraz 29 sierpnia)? chętnie zwołam. I nikogo nie zwolnię.

Czy po zakończeniu zajęć zaczynają się natychmiast ferie dla nauczyciela?

Jak się to ma do 56 dni urlopu? Jak to się ma do 14 dni w ferie zimowe? - bo ja tu widzę niespójność.

Jak to się ma do protestu rodziców przeciwko procedurom oceniania... - kto ma wtedy ten protest rozpatrywać - skoro nauczyciel na urlopie//feriach... i już siedział w szkole po zakończeniu roku szkolnego... przy naborze.

Kto ma wykonac pracę, która może byc wykonana przez wakacje... zebrania zadaniowe...

aleksandra200402-07-2005 11:14:53   [#12]
Dziękuję.
Gabo u mnie dyrektor grzecznie nas informuje, że jest mnóstwo roboty i my nauczyciele dzielimy się tą pacą i rzadko się zdarza, że ktoś nawali. Szkoda tylko, że ograniczył nam urlop do 8 tygodni. A może sam nie wiedział? Ale to też wina nauczycieli, bo po to jest KN, że należy ją czytać i należycie interpretować.
Gaba02-07-2005 11:24:30   [#13]

8 tygodni w wakacje czy w roku... - ja sama niczego nie chcę nikomu ograniczac, ale pracę trzeba wykonać, tego się nie da w owe 7 dni.

Jakie siedem dni... i kiedy owe 7 dni?

przecież nauczyciele otrzymali już dwa tygodnie w zimie... ferii -

-  chcę by było dobrze, a mi tu nic nie gra. Ja tylko myslę głosno. Zawsze kierowałam sie wykładnią płacową - jest praca i jest płaca, a tu praca zostaje, płaca ma być, inaczej sie przelicza... a robota leży.

Nie wiem, jak to ugryźć.

Rok temu zbuntowałam się przeciwko pracy za sekretariat. Teraz buntuję sie przecikow pracy, ktorej nie da sie zaplanować.

bogna02-07-2005 13:00:58   [#14]

dlaczego mówicie o 8 tygodniach?

Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
BożenaB02-07-2005 19:03:49   [#15]

minus 7 dni

z wakacji, które może zająć dyrektor na sprawy organizacyjne zw z końcem i poczatkiem roku szkolnego.

Jak dobrze rozplanować, to 2-3 dni w pierwszym tygodniu i 4-5 w ostatnim tygodniu wakacji można zająć.

A właściwie, to nawet można dwa tygodnie na poczatku i dwa na końcu obsadzić... tymi 7 dniami od każdego nauczyciela; tylko dobrze zaplanować pracę i podzielić na zespoły zadaniowe. 

I dać każdemu przydział tak, żeby miał 6 tygodni nieprzerwanego urlopu.

Gaba02-07-2005 19:55:28   [#16]
wreszcie Bożenko napisałaś to, na co czekam!!! siedmioma dniami mozna osadzić i dwa tygodnie na początku. Nauczyciel ma dostać 6 tygodni nieprezrwanych... - na te słowa czekam. I dyretor szkoły może wyznaczyć przujcie do szkoły 16 sieprnia... (pomijam, że tego nigdy nie zrobię)
BożenaB03-07-2005 00:57:39   [#17]

Jak tu zajrzy ktoś, kto mnie zna ;-)

To mnie zeżre ;-)

Żeby taki zwykły n-l jak ja podpowiadał dyrektorom, jak "załatwić" -nas ;-))

Chyba se startne na dyra ;-) A papiery właściwe mam od lat :-)

.... tylko po co mi to?

AnJa03-07-2005 01:24:11   [#18]
nie zeżrę

także dlatego, że Cię nie znam

startuj - adres podam, jakby co

i z osobistym szefuniem umówię

.... tylko po co Ci  to?
BożenaB03-07-2005 01:31:03   [#19]

Pomyliłam się, Gabo :-)

Nie musisz zapewnić 6 tygodni nieprzerwanego urlopu; wystarczy cztery - zobacz poniżej: 

Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania
/.../
4. W ramach ustalonego w ust. 1 wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Nie wiem, skąd mi się wzięło 6 tyg. Pewnie z ustawowych 8 minus 2 tyg ferii zimowych? Ale bądź dobra :-) Niech już będzie te 6 tygodni nieprzerwanych :-)

BożenaB03-07-2005 01:32:37   [#20]

Hej, AnJa :-)

Właśnie ;-) ... po co mi to?
Gaba03-07-2005 06:51:26   [#21]

i tak też Bożenko zrobiłam... dałam 7,5 - mam dość słuchania we wrzesniu... przepraszam, ale nie zdązyłam... wiesz sorry, ale nie przeczytałam, nie gniewaj się - jeszcze tego nie zrobiłam... mogę na jutro? i to, co miało byc na 1 wrzesnia jest... w styczniu.

w sierpniu tylko dwie rady - na pierwszej zadania, a na drugiej odbiór.

BożenaB03-07-2005 08:34:25   [#22]
:-)
DYREK03-07-2005 09:43:11   [#23]

Letni urlop nauczyciela zaczyna się zawsze w czerwcu.  Wykonywanie zadań, które dyrektor zlecił nauczycielowi na podstawie   zapisu art. 64. Karty Nauczyciela, nie przerywa urlopu nauczyciela -  są to czynności wykonywane w czasie ferii zimowych lub letnich.

Może zna ktoś odpowiedź na to pytanie?

asia 22.02.2005 12:50 [#36]
moje pytanko- próba zadania go po raz drugi

Jak MENIS widzi możliwość realizacji ART 64 KN

Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

1) przeprowadzania egzaminów;

2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;

3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

Awans zawodowy

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli
4. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego.
§ 5. Opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu przez nauczyciela

Nauczyciel kończy swój staż 30 maja. Zapis rozporządzenia mówi, ze sprawozdanie z realizacji planu rozwoju składa się dyrektorowi do 30 czerwca  wówczas dyrektor jest już na urlopie,

to samo z opiekunem stażu, który ma dodatek za opiekuna płacony do dnia konca stażu stażysty, nie do dnia wyczerpania wszystkich czyniości wynikających z pełnienia funkcji opiekuna stażu

KN Art. 9c
6. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły.

1) w przypadku nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego - po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego - po zasięgnięciu opinii rady rodziców.



 

Z zapisu, ze n-l sklada sprawozdanie dyrektorowi z odbytego stażu terminie do 30 czerwca, jasno wynika, ze czynności związane z oceną dorobku zawodowego nauczyciela dyrektor musi podejmować podczas wakacji. Jak rozumiem, ustawodawca dopuszcza rozwiązanie, że te czynności mogą trwać nawet do 21 lipca.

Pamiętajmy, ze musi w nie włączyć będącego na urlopie nauczyciela- opiekuna stażu oraz rodziców

AWANS ZAWODOWY- KOMISJE

 Art. 9b. 1. Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a-3, odbycie stażu, z zastrzeżeniem art. 9e ust. 1-3, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6, oraz:

1) w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie;
2) w przypadku nauczyciela kontraktowego - zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną;
3) w przypadku nauczyciela mianowanego - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowie.
2. Komisje kwalifikacyjne lub egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają odpowiednio postępowania kwalifikacyjne lub egzaminacyjne na wniosek nauczyciela skierowany odpowiednio do dyrektora szkoły lub właściwego organu, o którym mowa w ust. 4 pkt 2-4.

3. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.

 

Jest chyba dla nas wszystkich jasne, że komisje awansowe odbywają się podczas urlopu dyrektora.- Nigdy podczas wakacji ekspertów, czy wizytatorów;-))

W dodatku dyrektorzy zgłaszają zastrzeżenia, co do braku trybu powiadamiania ich o posiedzeniach komisji przez OP i KO. W przypadku organizowania komisji dla n-la stażysty, dyrektorzy są zobowiązani do zachowania 14 dni od momentu zawiadomienia organów do momentu posiedzenia komisji. Powinniśmy się domagać się stosowania wobec dyrektorów takiego samego sposobu postępowania.

KN:
Art. 9b. 1. Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a-3, odbycie stażu, z zastrzeżeniem art. 9e ust. 1-3, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6, oraz:
1) w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie;
2. Komisje kwalifikacyjne lub egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają odpowiednio postępowania kwalifikacyjne lub egzaminacyjne na wniosek nauczyciela skierowany odpowiednio do dyrektora szkoły lub właściwego organu, o którym mowa w ust. 4 pkt 2-4.
3. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.

Komisje dla n-li stażystów odbywają się zazwyczaj podczas wakacji.

Nie dość, ze dyrektorzy muszą organizować ich prace podczas własnego urlopu, to jeszcze muszą podczas urlopu zobowiązywać do pracy nauczycieli- członków komisji

Rozporządzenie:

§ 11. 1. Dyrektor szkoły lub właściwy organ nadający stopień awansu zawodowego przeprowadza analizę formalną wniosku o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego i dokumentacji, o której mowa w § 9.

2. Jeżeli wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego lub dokumentacja, o której mowa w § 9, nie spełniają wymagań formalnych, dyrektor szkoły lub właściwy organ nadający stopień awansu zawodowego wskazuje szczegółowo stwierdzone braki i wyznacza termin ich uzupełnienia.

Jeśli wniosek n-la spłynie w terminie  do 30 czerwca dyrektor dokonuje szczegółowej analizy, wskazuje braki i wyznacza termin uzupełnienia

Znowu podczas  swojego urlopu- wyznaczonego KN

OCENIANIE

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych
§ 17.1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

 

Zastrzeżenie, o którym mowa w §17 rozporządzenia, wnoszone w dopuszczalnym terminie do 7 dni od zakończenia zajęć dydaktyczno- wychowawczych jest zastrzeżeniem wnoszonym podczas urlopu dyrektora i nauczycieli

§17.2 W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję,

Komisja, o której mowa w §17.2 Rozporządzenia jest powoływana i pracuje podczas urlopu dyrektora i nauczycieli

EGZAMINY POPRAWKOWE

§19.4Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu - w ostatnim tygodniu ferii zimowych.

Termin egzaminu poprawkowego jest ustalony w Rozporządzeniu podczas urlopu dyrektora oraz n-li

NABÓR

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych
§ 17.1. W celu przeprowadzenia rekrutacji do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) szkół, o których mowa w § 8 ust. 1, § 12, § 13 i § 14 ust. 1, dyrektor szkoły powołuje szkolną komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną, wyznacza jej przewodniczącego i określa zadania członków komisji, z zastrzeżeniem ust. 2.

Czynności te dokonywane są podczas wakacji- do 15 lipca i po 20 sierpnia

 

 

beera03-07-2005 10:14:09   [#24]
 
Pewnie z ustawowych 8
 
jakie ustawowe 8 tygodni????
 
Skąd Wam się bierze takie czytanie przepisow jakie pasuje?
 
Rozumiem, że jest z urlopem kieposko, ale przepisy są jakie są- można z nimi się nie zgadzać, można oprotestowywać, ale nie można ich nie widzieć...
 
 
Dyrek- na razie nie znamy
BożenaB03-07-2005 10:24:28   [#25]

ustawowe minimum :-)

No, te 8 tygodni, co musi mieć, gdyby chorował... takie ustawowe minimum... tylko tak to rozumiałam :-)
AnJa03-07-2005 10:27:22   [#26]
Może byśmy na te urlopy tak poszli?

Zamiast je innym liczyć?
....
Ja do piątku nie mogę.
BożenaB03-07-2005 10:38:05   [#27]

;-)

A ja mogę :-) Bo wy, dyrektorzy, to macie przechlapane ;-)

A za rok wszyscy zaczniemy w lipcu i jak się odejmie po 1 tygodniu na początku i na końcu, co to tylko urlop na miejscu, przerywany pracą, to zostanie 7 tyg świętego spokoju...

Mało trochę.... patrząc na tabelę wyżej, wychodzi, że dyr może nie móc mieć 4 tyg nieprzerwanego....

DYREK03-07-2005 20:14:02   [#28]

I często nie ma. Wakacje mają uczniowie i nauczyciele.

Nie narzekam, bo sam chciałem być dyr ..... .

maeljas03-07-2005 20:30:55   [#29]

Jeżeli

partiom politycznym starczy odwagi i rzeczywiście zniosą KN

- i zatrudnienie będzie regulowne na podstawie Kodeksu pracy - to za rok nie będzie problemu  - maks - 26 dni i chwatit :-))

Arwena03-07-2005 21:21:40   [#30]
Ja to nawet lubię popracować sobie w szkole, jak nie ma dzieci.Cisza, spokój. I jak położę gdzieś jakiś papier, to następnego dnia on tam leży.I te papiery jest gdzie rozkładać - tyle wolnych stołów.
I tak robimy w domu mnóstwo rzeczy na nowy rok. Równie dobrze możemy je robić w szkole, jak nam zlikwidują KN.
zgredek03-07-2005 23:55:16   [#31]

pozdrowienia z dyżurnego urlopu

przesyła

Bożena A.

BożenaB04-07-2005 00:27:44   [#32]

Może jednak ...

26 dni + zwiększenie zdrowotne ... jak w niektórych zawodach. W końcu to jeden z najbardziej stresogennych zawodów.
Macia04-07-2005 09:56:06   [#33]

Arwena

mam to samo co ty. Zwłaszcza jesli chodzi o te papiery.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]