Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ocena dorobku zawodowego
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane24-06-2005 18:22:54   [#01]

Nauczycielka odbywająca u mnie przez dwa lata staż na nauczyciela mianowanego od września będzie pracować w innej placówce. Czy muszę jej wystawić ocenę dorobku od siebie? A jeżeli tak, to w jakiej formie? Proszę, pomóżcie!

Leszek24-06-2005 18:30:34   [#02]

KN

Art. 9f. 2. Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

3. Ocenę, o której mowa w ust. 2, uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu.

 

zatem winien postępować zgodnie z zapisami art. 9c KN

oraz § 4 i § 5 rozporz o awansie zawod.

 

pozdrawiam

Konto zapomniane24-06-2005 18:33:32   [#03]
Dzięki!
asper0101-07-2005 12:46:15   [#04]

Mam pilną sprawę dotyczącą podobnej sytuacji, ale z nauczycielem stażystą.

Pracowała u nas na zastępstwo nauczycielka do 9.04.05, potem przeniosła się do innej szkoły od 25.04.05 i tam kontynuowała staż. Czy dyrektor musiał jej zrobić ocenę za tą część stażu od 01.09-09.04 tak samo jak w przypadku nauczycieli kontraktowych i mianowanych??

rzewa01-07-2005 13:37:45   [#05]

nauczyciel stażysta

nie może skorzystać z możliwości kontynuowania stażu - zaczęla pracę w innej placowce -> 1 września rozpocznie tam staż od nowa, o ile będzie dalej zatrudniona.

Stażyscie niestety, w momencie wygaśnięcia (bez przedłużenia) lub rozwiązania umowy o pracę przed końcem stażu, zrealizowany już staż przepada...

Dlatego też nie ma ani obowiązku, ani możliwości wystawienia stażyście cząstkowej oceny dorobku.

Stażysta może, w przypadku zatrudnienia na czas określony krótszy niż rok szkolny, złożyć wniosek o odstąpienie od stosowania w stosunku do niego przepisów awansowych - na swoje życzenie nie rozpoczyna stażu, bo jeśłi by go rozpoczął ryzykuje nieukończenie go.

podstawa: KN art. 10 ust. 11

fredi04-07-2005 18:25:45   [#06]

2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.

 

 

3. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.

 

30 czerwca nl dostarczył świadectwo  zyskania przygotowania pedagogicznego.

Czy nmależy przedłużyć staż do 30 czerwca?

czy spr nla może być z datą 30 czerwca ?

Czy ocena dorobku może być 30 i wniosek nla 30 ? ( a może staż trwał tylko do 30 maja )

30 czerwoiec to istotna data

rzewa04-07-2005 19:51:08   [#07]

a jaka data widnieje

na zaświadczeniu o uzyskaniu pp?

Do tej właśnie daty trwa staż.

Ale by awans uzyskać w obecnym roku szkolnym n-l nie musi złożyć wniosku na komisję do 30 czerwca -> może złożyć wniosek później, tylko wówczas komisja nie musi, ale może postępowanie przeprowadzić do końca sierpnia.

Jak komisja jest życzliwa i ma "moce przerobowe", to przeprowadzi postępowanie w lipcu pomimo to, że wniosek złożony został np. 5 lipca.

Terminy podane w art 9b ust 3 i 3a KN mają charakter ostateczny -> organ nie może wydać decyzji później, ale nikt nie broni organowi wydać tej decyzji wcześniej...

Natomiast późniejsze przeszeregowanie płacowe n-la jest uzależnione od daty wydania aktu (podjęcia decyzji w sprawie awansu) a nie od daty złożenia wniosku przez n-la.

fredi04-07-2005 20:31:12   [#08]

30 czerwiec

3a. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.

1a. W przypadku uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego w trybie art. 9b ust. 3a zmiana wysokości wynagrodzenia następuje z dniem 1 stycznia danego roku, następującego po roku kalendarzowym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu.

 

?

fredi04-07-2005 20:33:19   [#09]

art. 9b  ust 3a     do 31 października ( czyli po 30 czerwca)

 

to w trybie art. 9b ust. 3a zmiana wysokości wynagrodzenia następuje z dniem 1 stycznia danego roku

rzewa04-07-2005 20:47:18   [#10]

rzeczywiście fredi

Czytam to i czytam i wychodzi mi, że owszem wszystko można zrobić, ale przeszeregowanie jest ściśle związane z datą złożenia wniosku.

Nielogiczne to całkiem, ale tak jest.

Czyli nauczyciel musi zlożyć wniosek najpóźniej 30 czerwca, by móc otrzymać podwyżkę od 1 września.

Tyle. :-(

Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by data zlożenia sprawozdania, wystawienia oceny dorobku za okres stażu i złożenia wniosku była ta sama.

Baa, nauczyciel może złozyć wniosek bez sprawozdania i/lub oceny dorobku. Organ mu wówczas nakaże uzupełnienie, ale data wpłynięcia wniosku nie zmieni się... ;-)

bogna04-07-2005 20:56:06   [#11]

rzewa

sugerujesz, że nauczyciel moze złożyć sam wniosek,

a całą resztę w formie uzupełnienia?

rzewa04-07-2005 21:03:07   [#12]

a gdzie jest napisane,

że nie może?

§11 ust 2 rozporządzenia o awansie: Jeżeli wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego lub dokumentacja, o której mowa w § 9, nie spełniają wymagań formalnych, dyrektor szkoły lub właściwy organ nadający stopień awansu zawodowego wskazuje szczegółowo stwierdzone braki i wyznacza termin ich uzupełnienia.

A przecież cała dokumentacja jest załącznikiem do wniosku... Wniosek to prośba o przeprowadzenie postępowania i nadanie stopnia. Reszta to załączona dokumentacja, która może być niekompletna (a jak niekopletna rozporządzenie nie precyzuje...)

zgredek04-07-2005 21:06:03   [#13]
a jakich wymagań formalnych może nie spełniać wniosek?
zgredek04-07-2005 21:22:17   [#14]

pozostanę przy tym co już kiedyś pisałam:

Art. 39. 1. Zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu. Zmiana wysokości wynagrodzenia z innych przyczyn następuje z pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego.

i dopiero, gdy uzyskanie awansu następiłoby po 31 sierpnia zastosowałabym to:

1a. W przypadku uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego w trybie art. 9b ust. 3a zmiana wysokości wynagrodzenia następuje z dniem 1 stycznia danego roku, następującego po roku kalendarzowym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu.

--------------------------------------------

natomiast jeśli chodzi o wniosek to składa się go wtedy, gdy spełnia się wymagania formalne

nie może złożyć wniosku osoba, która w dniu złożenia wniosku nie zakończyła stażu lub nie posiada oceny dorobku zawodowego

rzewa04-07-2005 21:22:56   [#15]

;-)

może brakować na nim podpisu...
ewa bergtraum04-07-2005 21:59:16   [#16]

Coś mi się nie zgadza.

W Karcie napisano, że nauczyciel może złożyć wniosek po otrzymaniu oceny dorobku zawodowego (a nie otrzyma jej wcześniej, jeśli nie zakończy stażu i nie złoży sprawozdania). Jakoś nie widzę tutaj możliwości zrobienia tego wszystkiego jednego dnia. Żonglowanie terminami i naciąganie ich może się chyba obrócić się przeciwko dyrektorowi?. A minister w § 9 określił, jaką dokumentację należy dołączyć do wniosku. Czy ja muszę przyjąć wniosek lub mogę pozostawić go bez rozpatrzenia, jeśli nie spełnia wymogów określonych w rozporządzeniu awansowym?. I spróbujcie już nie mieszać, :-) bo właśnie siedzę w awansach i nie bardzo mam czas wychwytywać aluzje.
ewa bergtraum04-07-2005 22:17:12   [#17]

Znowu się spóźniłam :-(

Zaczęłam pisać po 12 liście (rzewy).Chyba dzisiaj odpuszczę  sobie kontemplowanie forumowych rewolucyjnych pomysłów, bo się całkiem pogubię. Na razie mam jasność. :-)
zgredek04-07-2005 22:33:06   [#18]

Ewa - nie chcę mieszać, ale takie mi się jeszcze nasuwa:

w przypadku nauczycieli kontraktowych i mianowanych postępowania odbywają się poza szkołą

nauczyciel otrzymuje akt nadania wyższego stopnia

ten akt ma datę - natomiast nie ma nigdzie informacji o tym kiedy wniosek o postępowanie został złożony

i w takim przypadku trudno jest zastosować art. 39 ust.1a

bogna04-07-2005 22:45:34   [#19]

takie tam - błędy w procedurach awansowych znalezione przez KO w Olsztynie

Lp.

Wyszczególnienie

Ilość przypadków

  1.

Rozpoczęcie 01.09.04.stażu nauczyciela zatrudnionego bez wymaganych kwalifikacji

 

1

  1.

Brak daty i podpisu dyrektora szkoły na planie rozwoju zawodowego nauczyciela

 

1

 

  2.

Opiekun stażu przydzielony z opóźnieniem (28.11.02)

1

  3.

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela dokonana przez dyrektora szkoły przed zakończeniem stażu – (projekt opiekuna 19.05.04.)

1

   4.

Wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego złożony przez nauczyciela (14.06.04.) po dokonaniem przez dyrektora szkoły analizy formalnej dokumentacji oraz powołaniu komisji  i powiadomienie nauczyciela (10.06.04.)

1

   5.

Brak przestrzegania wymogu § 8 ust. 7 rozporządzenia zachowania terminu co najmniej 14 dni od powiadomienia nauczyciela                    do posiedzenia komisji, albo niezachowanie formy pisemnej powiadomienia

16

   6.

Dokonanie analizy formalnej dokumentacji w dniu wyznaczonego terminu posiedzenia komisji

12

   7.

Brak możliwości uczestniczenia w posiedzeniu komisji obserwatorów       z powodu niepowiadomienia uprawnionych organów

6

    8.

Uchybienia w ustaleniu składu komisji kwalifikacyjnej:

- powołanie niezgodnie z art.9g ust.1 KN 4 członków

- nie powołanie n-la przewodniczącego zespołu przedmiotowego

- przewodniczący i opiekun stażu ten sam – oznacza skład 2-osobowy

1

1

5

   9.

Brak odrębnego rejestru wydanych zaświadczeń o akceptacji komisji

2

  10.

Brak kwalifikacji w dniu zatrudnienia i rozpoczęcia stażu – uzyskane przed podjęciem postępowania kwalifikacyjnego

4

  11.

Nauczanie dodatkowych przedmiotów bez wymaganych kwalifikacji

4

fredi05-07-2005 07:35:58   [#20]

Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by data zlożenia sprawozdania, wystawienia oceny dorobku za okres stażu i złożenia wniosku była ta sama

 

tylko czy to może być w ostatnim dniu stażu ( do której godziny trwa staż bo jesli do 15.00 to po 15.00 mogę to wszystko zrobić)

Jeżeli opiekun stażu i sze zespołłu przedmiotowego to te same osoby to w skaład komisji powołuję innego nla ?

fredi05-07-2005 07:37:16   [#21]
czy członek komisji który nie stawi się na posiedzenie komisji 22 lipca powinien to usprawiedliwić i jak ?
bogna05-07-2005 13:32:01   [#22]

Fredi [#20]

i jeszcze w tym jednym ważnym dniu rada rodziców zdąży przedstawić swoją opinie?
AnJa05-07-2005 13:44:53   [#23]
jeśli sprawna tak jak dyrektor - oczywiście, że zdązy

ponadto dyrektor może przewidująco poprosić o opinie wcześniej

moja RR mnie olewa - jeszcze nigdy nic nie napisała
violka05-07-2005 22:24:19   [#24]

Fredi

opiekun ma być jako opiekun

na trzeciego powołaj innego nauczyciela - dyplomowanego lub mianowanego

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]