|
||
Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej
Oświaty (OSKKO)
w sprawie stanu przygotowań oświaty do sytuacji zagrożenia
wojennego i kryzysowego
oraz niezbędnych działań
naprawczych.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. 2024 poz. 248 z późn. zm.), ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz.U. 2023 poz. 122 z późn. zm.) i inn., szkoły i placówki oświatowe mają obowiązek przygotowania się do działań w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa, w tym wojny lub innego stanu nadzwyczajnego. Jednak oceniamy, że szkoły i placówki oświatowe nie dysponują ani wystarczającymi zasobami, ani kompetencjami, by samodzielnie realizować te zadania w sposób adekwatny do realnych zagrożeń.
W związku z tym apelujemy o:
1. Przygotowanie aktualnego ogólnokrajowego planu
działania dla szkół na czas wojny i kryzysu:
2. Wyposażenie szkół w niezbędne zasoby
infrastrukturalne i techniczne. Obejmuje to m.in.:
3. Wsparcie działań humanitarnych, opiekę
psychologiczną i medyczną. M. in.:
4. Zabezpieczenie ciągłości działania edukacji
polskich uczniów w tym:
5. Nadrobienie zaniedbań w sprawie centralnej platformy edukacyjnej, mogącej zapewnić ciągłość edukacji dla uczniów relokowanych z terenów zagrożonych.
W sytuacjach nadzwyczajnych szkoły stają się często jedynym bezpiecznym miejscem dla uczniów oraz wszystkich członków lokalnych społeczności. Konieczne jest, abyśmy jako oświata nie byli pozostawieni wobec tych zadań sami sobie..
Zwracamy się z apelem o podjęcie skoordynowanych rządowych działań legislacyjnych, finansowych i organizacyjnych, które realnie wesprą szkoły w przygotowaniu do funkcjonowania w warunkach kryzysowych i wojennych.
Z poważaniem: Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO).
Kontakt: Marek Pleśniar, dyrektor Biura OSKKO marek.plesniar@oskko.edu.pl tel. 513 057 830 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO) Ul. Żniwna 58, 10-811, Olsztyn, www.oskko.edu.pl email: oskko@oskko.edu.pl |
||
|