Przyjaciele w naszym dziele i sztuce zawodowej - dyrektorzy i nauczyciele. Nasi wierni Partnerzy - rodzice, woźne, woźni, szatniarki, konserwatorzy, sprzątaczki, kucharki... Nasz celu całego życia wieloletnich starań, nauki, doskonalenia w naszej sztuce - uczniowie - nasza Przyszłości i Nadziei.

Jesteśmy pierwszym w Polsce takim ruchem społecznym nauczycieli - dyrektorów szkół. W ponad 20 lat zebrało nas się ponad 6 tysięcy osób - osób, które odważyły się pytać: "dlaczego". Dlaczego mam traktować swoich uczniów, nauczycieli, rodziców tak - a nie inaczej. Jaki jest nasz cel? Jakie podzielamy wartości? Jakie nas dotyczy prawo?

Z biegiem lat powstały pytania kolejne: czy chcemy się zaprzyjaźnić z naszymi uczniami, czy nam na nich zależy? Co oddamy za przyjaźń i dobro w naszej szkole? Pytaliśmy wychowanków o to. Mówili nam, ze cenią relacje z nami, chcą byśmy dostrzegli w nich człowieka - młodego i pełnego rozterek. Bólu. Dowiedzieliśmy się, że polskie dzieci zaczynają się zabijać z rozpaczy wobec szaleństwa współczesnego świata tak młodo, że najmłodsze polskie dziecko odebrało sobie życie w wieku sześciu lat.

Aż wreszcie wrócił czas, gdy zaczęto nazywać polskich nauczycieli słowami ciężkimi jak kamienie. Straszyć karami i pozbawieniem zawodu. Straciliśmy wiarę - i nadzieję - we własnych władców. Przyszło spytać samych siebie: gdzie są granice, których nie przekroczymy?

To nas określa i łączy. Nasze wartości. Nie pozwolimy by naszych uczniów dzielono, naznaczano, segregowano, ograniczano. Nie zgodzimy się by naszych nauczycieli karano i ścigano za poglądy, odruchy serca, pasje. Nie wpuścimy za próg naszych klas nienawiści, ciemnoty, pogardy. Jesteśmy strażnikami wiedzy i oświecenia - jak od setek lat. Dlatego ten rok będzie trudny dla każdego nauczyciela, inteligenta, człowieka prawego i dobrego. Już wielu z nas stanęło wobec trudnych wyborów. Wobec łamania sumień i kręgosłupów moralnych. Wielu już zapłaciło za swe postawy.

OSKKO, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, ku pokrzepieniu serc, pragnie Wam przypomnieć słowa Dezyderaty, które powtórzymy wiosną kolejnego roku z Piwnicą Pod Baranami na naszej Konferencji OSKKO w Krakowie:
 

"Niech twoje osiągnięcia zarówno jak plany będą dla Ciebie źródłem radości.

Wykonaj swą pracę z sercem - jakakolwiek byłaby skromna, ją jedynie posiadasz w zmiennych kolejach losu. []

Niech Ci to jednak nie zasłoni prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów, i wszędzie życie pełne jest heroizmu.[]

Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy, masz prawo być tutaj.

I czy to jest dla ciebie jasne, czy nie - wszechświat bez wątpienia jest na dobrej drodze"


Wierząc głęboko w to, nie porzucimy naszej Przyszłości - naszych uczniów. Nie porzucimy naszych wartości.

Tę obietnicę, zamiast życzeń kolejnego spokojnego roku nauki, Wam - Przyjaciele - składamy.

Niech będzie dobry dla naszych uczniów - dla których tu jesteśmy. Miejcie nadzieję.


<<< powrót do strony głównej OSKKO