<<< powrót do strony głównej OSKKO

 

Na prośbę organizatora zamieszczamy informację o ciekawym konkursie organizowanym przez Państwowe Muzeum na Majdanku.
 


KONKURS PLASTYCZNY - „JEDYNY TAKI DZIENNIK"

 

Dział Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku zaprasza uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich do udziału w konkursie plastycznym pt. „Jedyny taki Dziennik". Jego celem jest zachęcenie młodzieży do odkrywania i pogłębiania wiedzy o historii II wojny światowej oraz przybliżenie losów ludzi więzionych w obozach koncentracyjnych.

Założeniem konkursu jest wykonanie ilustracji do wybranego fragmentu Dziennika Jadwigi Ankiewicz spośród dostępnych na Facebooku i na stronie Muzeum. Fragmenty Dziennika dostępne są do odsłuchania, są także przetłumaczone na Polski Język Migowy.

Technika wykonania prac jest dowolna, a wymagany format nie większy niż A3. Nadsyłanie prac podzieliliśmy na 2 etapy.

Jadwiga Ankiewicz urodziła się 11 września 1926 r. w Warszawie. W czasie wojny była sanitariuszką Szarych Szeregów. Mając 16 lat została ujęta w trakcie jednej z największych ulicznych łapanek w Warszawie i przewieziona do więzienia gestapo na Pawiaku. Następnie 17 stycznia 1943 r., została deportowana do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W tym czasie pisała w ukryciu dziennik. 17 maja 1943 r. została zwolniona. Niestety, 30 stycznia 1944 r., w niewyjaśnionych okolicznościach, została zastrzelona przez Niemców na jednej z warszawskich ulic. Miała niewiele ponad 17 lat.

Zdjęcia prac konkursowych wraz z podpisanymi i zeskanowanymi: formularzem zgłoszeniowym, regulaminem konkursu, oświadczeniem o ochronie danych osobowych - należy przesłać w terminie od 15 lutego do 15 marca 2021 r. do godz. 24:00.

Informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej muzeum:

http://www.majdanek.eu/pl/news/konkurs_plastyczny_-____jedyny_taki/1387