European Policy Network on School Leadership

<< powrót do strony głównej OSKKO

Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli

Ponad 600 dostępnych bezpłatnie materiałów edukacyjnych dla nauczycieli wychowania przedszkolnego na portalu Scholaris.

 

Na portalu Scholaris dostępne są darmowe, zgodne z podstawą programową, materiały dla nauczycieli każdego etapu edukacyjnego, w tym ponad 600  materiałów dla nauczycieli przedszkoli. Pakiety edukacyjne mogą pomóc nauczycielom najmłodszych dzieci urozmaicić codzienne zajęcia i poprzez zabawę wprowadzać je w różne dziedziny nauki.

 

Na portalu Scholaris znajdują się nie tylko materiały dotyczące energetyki jądrowej, biologii czy matematyki. Imponująca liczba pakietów edukacyjnych dla nauczycieli wychowania przedszkolnego to wyjście naprzeciw potrzebom tej grupy pedagogów, którzy dźwigają ciężar wprowadzenia małych dzieci w świat edukacji, poznawania świata poprzez naukę, zajęć wymagających koncentracji.

 

Ogłosiliśmy konkurs na materiały dydaktyczne dotyczące pracy z dzieckiem
w wieku przedszkolnym,  z uwagi na małą liczbę zasobów z tego zakresu dostępnych
w Internecie. Takie pakiety edukacyjne są weryfikowane pod kątem merytorycznym przez zewnętrznych ekspertów, aby spełniały wysokie oczekiwania nauczycieli najmłodszych dzieci.
- mówi Krzysztof Nierojewski, koordynator projektu Scholaris.

 

Przedszkole to niezwykły czas w życiu małego człowieka. Większość dzieci właśnie wtedy po raz pierwszy styka się z zajęciami grupowymi, porządkiem dnia i koniecznością dostosowania się do rówieśników oraz nauczyciela. Pobyt w przedszkolu do nie tylko zabawa, lecz także nauka, rozwój intelektualny i emocjonalny. Nauczyciele wychowania przedszkolnego mają niezmiernie trudne zadanie - nie mogą zniechęcić dzieci do poznawania nowych zagadnień, rozwijania zdolności plastycznych, muzycznych, uczenia się pierwszych liter, cyfr i zgłębiania tajemnic przyrody. Oczywiście nauka odbywa się początkowo głównie przez zabawę, jednak nie jest łatwo przekazać wiedzę nawet w takiej formie, szczególnie dzieciom nieprzyzwyczajonym jeszcze do nauki. Zajęcia nie mogą być monotonne, mały człowiek potrzebuje wielu bodźców i przykucie jego uwagi oraz utrzymanie koncentracji na jednej rzeczy nie jest prostą sprawą. Zadania przeznaczone dla najmłodszych dzieci nie mogą być zbyt proste, bo dzieci się nie rozwijają i szybko nudzą, nie mogą być jednak za trudne, ponieważ wtedy łatwo o zniechęcenie. Materiały edukacyjne dostępne bezpłatnie na portalu Scholaris pomogą nauczycielom w szybkim i prostym przygotowaniu niebanalnych, rozwijających zajęć na tematy z różnych dziedzin życia i nauki.

 

Materiały przedszkolne dostępne na portalu są zróżnicowane tematycznie oraz pod względem stopnia trudności. Korzystając z nich, nauczyciele mogą w ciekawy sposób przedstawić dzieciom zagadnienia z różnych dziedzin życia, np. opowiedzieć o bezpieczeństwie, porozmawiać z dziećmi o zwierzętach, omówić różne zawody wykonywane przez dorosłych, wprowadzić nowe litery. Korzystając z kolorowych tablic z odpowiednimi rysunkami mają szansę uczyć dzieci odpowiednich nawyków higienicznych, rozmawiać o emocjach, itd. Nauczyciele mają do dyspozycji scenariusze zajęć, tablice, rysunki, zdjęcia, schematy, ćwiczenia interaktywne, rebusy, quizy, prezentacje multimedialne oraz czytanki. Wszystkie zamieszczone na portalu materiały zgodne są z podstawą programową, dostosowane do potrzeb 3, 4 i 5-latków i zostały zweryfikowane przez niezależnych ekspertów wychowania przedszkolnego.
 Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli
(www.scholaris.pl) zawiera ponad 25 tys. interaktywnych, zgodnych z nową podstawą programową materiałów dotyczących wszystkich przedmiotów, od gier dla trzylatków, po zagadnienia energii jądrowej. Jest skierowany do nauczycieli wszystkich etapów edukacji (od przedszkola do szkół ponadgimnazjalnych), ale także do uczniów, którzy chcą w ciekawy sposób pogłębiać swoją wiedzę. Scholaris to projekt realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III, Działanie 3.3, Poddziałanie 3.3.3, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Scholaris  jest także częścią rządowego programu rozwijania  kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych - Cyfrowa szkoła.
 

Kontakt:

Krzysztof Nierojewski, koordynator projektu Scholaris

Tel: (22) 345 37 93 , E-mail: krzysztof.nierojewski@ore.edu.pl  

www.scholaris.pl