Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kolejność powitań
strony: [ 1 ][ 2 ]
Krzysztof Pom20-08-2006 11:42:35   [#01]
Szukajka nic nie chce powiedzieć, więc może Wy podpowiecie: jakie są zasady co do kolejności powitań szanownych gości będących przedstawicielami organów prowadzących, nadzorujących, Kościoła... Kiedyś gdzieć coś chyba było na forum ale nijak nie mogę tego znaleźć.
Zola20-08-2006 12:02:27   [#02]

Precedencja - proces ustalania pierwszeństwa pomiędzy szefami misji dyplomatycznych, ustalony zasadami protokołu dyplomatycznego. W przypadku dyplomatów tej samej rangi, zazwyczaj decyduje data złożenia listów uwierzytelniających w państwie przyjmującym.

Precedencja to także porządek (witania, przemawiania, zajmowania miejsc) podczas oficjalnych spotkań władz państwowych. W Polsce precedencja uzależniona jest od zajmowanego stanowiska. W niektórych krajach uzależniona jest od posiadanych tytułów szlacheckich, honorowych lub posiadanych odznaczeń.

W Polsce precedencja wygląda następująco:

Precedencja stanowisk umocowanych konstytucyjnie i kierowniczych państwowych:

Precedencja stanowisk administracji rządowej i samorządowej w województwie:

  • wojewoda,
  • marszałek województwa,
  • przewodniczący Sejmiku Województwa,
  • wicewojewoda,
  • prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej,
  • przewodniczący Samorządowego Kolegium Odwoławczego,
  • wiceprzewodniczący Zarządu Województwa,
  • wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa,
  • członek Zarządu Województwa,
  • radny województwa,
  • dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego,
  • skarbnik województwa.

Precedencja stanowisk samorządowych w powiecie:

  • starosta,
  • przewodniczący Rady Powiatu,
  • wicestarosta,
  • wiceprzewodniczący Rady Powiatu,
  • członek Zarządu Powiatu,
  • radny powiatu,
  • sekretarz powiatu,
  • skarbnik powiatu

Precedencja stanowisk w gminie (mieście):

  • wójt (burmistrz, prezydent miasta),
  • przewodniczący rady gminy (miasta),
  • zastępca wójta (burmistrza, prezydenta miasta),
  • wiceprzewodniczący rady gminy (miasta),
  • członek zarządu gminy (miasta), (nieaktualne z powodu likwidacji zarządów gminy)
  • radny gminy (miasta),
  • sekretarz gminy (miasta),
  • skarbnik gminy (miasta),
  • sołtys,
  • przewodniczący zarządu dzielnicy (osiedla).
Krzysztof Pom20-08-2006 12:12:00   [#03]
Jesli na uroczystości jest radny powiatu i burmistrz miasta to rozpoczynać powitanie od radnego? a gdzie umieścić wizytatora delegatury KO i księdza proboszcza?
Zola20-08-2006 12:41:14   [#04]
z tego co pamiętam to najpierw radny powiatu a po nim burmistrz, kurator jako przedstawiciel administracji wojewódzkiej byłby przed nimi ale wizytator moim zdaniem po radnym i burmistrzu
zawsze największy kłopot jest z duchowieństwem, ale tu dałabym proboszcza po wizytatorze
a tak naprawdę to jak byś nie zrobił, to i tak będą tacy co będą niezadowoleni, wszystko zależy od ludzi i ich uczulenia na bycie kimś
rzewa20-08-2006 12:56:19   [#05]

jakie to nasze forum bogate... :-)

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=12223&fs=0&st=0
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=8381&fs=0&st=0
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=6949&fs=0&st=0
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=4275&fs=0&st=0

Prawie wszystko już było...

:-)))
Krzysztof Pom20-08-2006 15:00:06   [#06]
dziękuję Zolo za odzew!
rzewo, Tobie także podziekowania. Jak Ty to wszystko znajdujesz? Mnie sie nie udało :-(((
mika20-08-2006 20:32:34   [#07]
Zdecydowanie przydatny wątek:).
Czy wypada dać jedno zbiorwe zaproszenie dla radnych?
mika20-08-2006 20:33:41   [#08]
Poza tym cały czas nie wiem w jakiej kolejności witać księdza proboszcza. Może nie przyjdzie.
Zola20-08-2006 20:39:29   [#09]
radnych możesz witać razem, ewentualnie wymień przewodniczącego rady
a proboszcza nie podpowiem , bo to zależy od proboszcza i tradycji
mika20-08-2006 20:46:38   [#10]
Zola dzięki, może niedokładnie się wyraziłam. Chodzi mi o wysłanie zaproszenia na rozpoczęcie roku, imiennie czy można zbiorowo (jedna koperta, jedno zaproszenie).
Może jednak ktoś ma doświadczenia z księdzem proboszczem?
elrym20-08-2006 20:53:21   [#11]

mika,zbiorowe zaproszenie to mozna na tablicy ogłoszeń np. na dyskotekę :))) jeżeli już prosisz, to nie oszczedzaj na materiale- każdemu radnemu imiennie!

u mnie proboszcza wymienia sie zaraz po wyższych "rangą" kościelną, ale przed wszystkimi pozostałymi, nawet kutator w tym wypadku musi poczekać :)) ale co kraj to obyczaj

mika20-08-2006 20:55:33   [#12]
Powinno ograniczyć się ilość radnych zawsze mnożą zaproszenia. Czyli proboszcz pierwszy jak nie ma biskupa?
elrym20-08-2006 21:02:14   [#13]

 z proboszzcem, zdecydowanie tak!

a z tymi radnymi to rozważ- moze tylko przewodniczącego rady i przewodniczącego komisji oświaty...?

Zola20-08-2006 21:06:02   [#14]
jeśli chodzi o zaproszenia to raczej osobno, jeśli chcesz zaprosić wszystkich
radni to często okropny i uczulony na swoim punkcie światek
ja jednak zaprosiłabym przewodniczącego i szefa komisji oświaty jak napisała elrym
mika20-08-2006 21:12:07   [#15]
Miałam zamiar doręczyć zaproszenia dla przewodniczącego rady i odręcznie napisać, że składam na jego ręce dla wszystkich radnych itp. Szef komisji oświaty oczywiście, u nas to naczelnik wydziału. Dziękuję Wam za pomoc.
Gaba20-08-2006 21:16:24   [#16]
Mika - składanie przez kogos traktuj jako wyjątek, radni mają swoje przegródki w radzie i odbierają korespondencję imienną. Przepraszam, że się wtrącam/ ;-)
Józefina20-08-2006 21:40:19   [#17]

Trochę to dziwne , ale duchowni zawsze przed wszystkim?

O kolejność powitań mi chodzi oczywiście

elrym20-08-2006 21:43:46   [#18]
no zobacz kto Nam szefuje! dziwisz się, bo ja nie :))
Józefina20-08-2006 21:45:24   [#19]
oj dziwię jeszcze ciągle , się dziwuję!
zgredek20-08-2006 21:48:21   [#20]

STRUKTURA ORGANIZACJI KOŚCIOŁA

Najmniejszą organizacyjną jednostką Kościoła jest parafia. Kieruje nią proboszcz. Pomagają mu: wikariusz, ewentualnie diakon, kościelny i organista. Większe parafie posiadają często specjalnych katechetów do nauczania wiary. Niejednokrotnie też parafie dysponują swoim przedszkolem lub podobną placówką, kierowaną zazwyczaj przez siostry zakonne.

W parafii, gdzie kwitnie życie religijne, oprócz stałych pracowników działają również osoby spełniające swe zadania honorowo. Rada parafialna i komitet kościelny dzielą między siebie rozmaite zadania wewnątrzparafialne, a także służą proboszczowi radą. Widzialnym ośrodkiem parafii jest kościół parafialny z ołtarzem i amboną, tabernakulum, chrzcielnicą i konfesjonałem. Inne budynki i pomieszczenia (dom parafialny, sale katechetyczne, przedszkole) świadczą o tym, że we wspólnocie Jezusa Chrystusa ważne są nie tylko nabożeństwa.

Kilka parafii tworzy dekanat, na czele którego stoi dziekan. Najstarszą i najważniejszą jednostką Kościoła jest biskupstwo (diecezja), kierowane przez biskupa. Biskupim urzędem do kierowania diecezją jest kuria.

Kilka biskupstw tworzy prowincję kościelną, na czele której stoi arcybiskup (metropolita). Biskupi danego kraju tworzą konferencję episkopatu.

Na czele wszystkich biskupów stoi biskup Rzymu, papież. Jest on następcą św. Piotra i widzialną głową Kościoła powszechnego. Wspomaga go Kuria Rzymska, która spełnia wszystkie zadania administracji kościelnej. Mniej więcej co trzy lata zbiera się w Rzymie synod biskupów. Biorą w nim udział przedstawiciele konferencji episkopatów. Synod biskupów służy papieżowi radą w kierowaniu Kościołem.

Specjalne zadania spełniają kardynałowie. Mianuje ich papież. Pomagają mu - o ile są w Rzymie - w kierowaniu Kościołem. Inni kardynałowie są zarazem biskupami w rozmaitych diecezjach świata. Wszyscy razem tworzą oni kolegium kardynalskie. Po śmierci papieża kolegium zbiera się w Rzymie i wybiera jego następcę. Zostało to uregulowane prawem w 1059 r.

zgredek20-08-2006 21:50:55   [#21]
i teraz w zależności od tego jaka duża parafia to i proboszcza można umieścić w okolicy osoby świeckiej odpowiadającej tej wielkości?
elrym20-08-2006 22:00:30   [#22]
no to mika ma problem, bo zaprosiła tylko proboszcza, ale Jaśnie Nam Panujacy przedłużył wakacje to moze jeszcze  innych  zdąży? :))
skrzat20-08-2006 22:12:33   [#23]
a  po co zapraszasz ich wszystkich???
zgredek20-08-2006 22:14:03   [#24]
:-)
Marek Pleśniar20-08-2006 22:14:14   [#25]

dla marketingu placówki ośw.

:-)

Zola20-08-2006 22:21:19   [#26]
a marketing czasami popłaca :-)
zgredek20-08-2006 22:22:11   [#27]
czasami;-)
elrym20-08-2006 22:33:41   [#28]
grunt to poczucie humoru :))) ale zastanawiam się jak mika dostarczy zaproszenia? no, chyba ze proboszcz ma u siebie takie przegródki jak radni mają w radzie
mika20-08-2006 22:55:39   [#29]
Do proboszcza idę osobiście:), reszta sekretarka. A z tymi radnymi to chyba macie rację, dam każdemu. Gabuś, wtrącaj się koniecznie, potrzebuję Cię.
skrzat20-08-2006 23:54:23   [#30]
Poważnie zaniesiesz to osobiście??
Marek Pleśniar21-08-2006 01:08:41   [#31]

tak z ciekawości - Skrzacie? A co w tym dziwnego że zaniesie?

ciekawi mnie to, bo na forum kadry kierowniczej oświaty dziwi mnie że Cię to dziwi:-)

Gaba21-08-2006 01:31:36   [#32]
do proboszcza i nie tylko - idzie się osobiście. To osoba bardzo wazna dla szkoły i właściwe relacje sa bardzo potrzebne.
Fakir221-08-2006 10:36:20   [#33]

Krzysztofie...

Szukając "zaginionych dokumentów niezbędnych natychmiast i bardzo ważnych", natknąłem się na swoją precedencję sprzed 2 lat. Układali mi ją ludzie z Urzędu Miasta a weryfikowali "ludzie z Warszawy"- wklejam, może się przyda? To było z okazji imprezy sportowej w ramach Olimpiad Specjalnych...

 

-         Wielkopolski Kurator Oświaty - patron imprezy

- - - -

-         Poseł na sejm

-         Senator

-         europarlamentarzysta

-         Marszałek Województwa

-         Prezydent Miasta Poznania

-         Przewodniczący RMP

-         Członek Rady Polityki Pieniężnej

-         Wicemarszałek

-         Zastępca prezydenta

-         Radny RMP

-         Arcybiskup

-         Wicekurator

-         Dyrektor Kuratorium

-         Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta

-         Dyrektor banku

-         Członek Komitetu Narodowego stowarzyszenia organizującego imprezę

-         Prezes stowarzyszenia organizującego imprezę

-         Prezes stowarzyszenia

-         Dyrektor szkoły gdzie odbywa się impreza

-         Dyrektorzy szkół

-         Dyrektor Więzienia

-         Wiceprezes stow. organizuj. imprezę

-         Wicedyrektor WO

-         Wizytator Kuratorium

-         Inspektor WO

-         Profesorowie UAM

-         Ksiądz proboszcz

- - -

Nie wiem, czy to dobra kolejność. Impreza się odbyła, zostałem pochwalony przez władze :))))

skrzat21-08-2006 10:50:26   [#34]
Marku, mika napisała"Do proboszcza idę osobiście:), reszta sekretarka."

dlatego mnie zaciekawiło, dlaczego własnie tak.
Skoro sama, to proboszcz najważniejszy - zatem Fakir2 nie ma racji??;)

Zacząć trzeba od proboszcza!
;)
Fakir221-08-2006 11:48:02   [#35]

:)))

Eeee tam...

Moja szkoła jest ponadparafialna :))) Mam dzieciaczki z całego miasta... Wszystkich proboszczów nie zaproszę... osobiście :)))

- - -

Poważnie - tak wymieniałem (włącznie z członkiem RPP) i było OK :)))

mika21-08-2006 16:53:05   [#36]
Moja szkoła jest zdecydowanie świecka. Chętnie każdego zaprosiłabym osobiście, ale nie dam rady. Wykombinowałam więc, że lepiej nie latać po urzędzie i jednego zaprosić osobiście a innego nie bo szybko sie rozniesie. Do proboszca ide osobiście bo to inny budynek:), zresztą myślę, że nikt sie nie obrazi.
skrzat21-08-2006 18:22:17   [#37]
ale jednak :))
mmaly22-08-2006 12:02:15   [#38]

Żenujące

Przyznam się szczerze, że dla mnie zastanawianie się nad precedencją w kontekście powitania księdza proboszcza jest żenujące.
teka5713-12-2009 22:56:20   [#39]

Czytam na dawnych  forumowych  wpisach ,porządek powitania.Poradziłem sobie do  pewnego  miejsca i,,,,,

Mam lecie szkoły i po wymienieniu sołtysów/na  nich  utknąłem, bo  wcześniejszą kolejność  znam/ kogo  mam   powitać ,aby zachować porzadek????-pilne jeszcze dziś ,bo  jutro muszę dać prowadzącemu:

sędziwi  absolwenci/kilku/

dawni dyrektorzy -emeryci,

główni sponsorzy

emeryci  zaproszeni: n-le, pracownicy obsługi

dyrektorzy lokalnych placówek oświatowych

rada rodziców-zaproszona trójka

nauczyciele i pracownicy obsługi-aktualnie pracujący

uczniowie




Magosia13-12-2009 23:06:52   [#40]

Ja do precedencji na jubileuszu szkoły podeszłam po swojemu . Poniżej fragment artykułu z DSz, w ktorym opisałam cała imprezę. Zawsze się zżymam, jak emerytowanych dyrektorów/nauczycieli na końcu sie wita. Stąd moje innowacje precedencjalne :-)

 

Powitanie gości to rola gospodarza. Dwa dni przed uroczystością przygotowuję ostateczną listę – przy ustalaniu kolejności kieruję się ogólnymi zasadami procedencji (nowe słowo w moim zasobie J), jednak wyróżniam tych, na których docenieniu zależy mi szczególnie: to moje poprzedniczki na stanowisku, emerytowani nauczyciele, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół. Dla zainteresowanych – mała ściągawka do potencjalnego wykorzystania:

 

Ø  Władze i instytucje centralne (np. MEN, posłowie),

 

Ø  Władze wojewódzkie (wojewoda, marszałek – przedstawiciele)

 

Ø  Kuratorium Oświaty – organ nadzorujący szkołę,

 

Ø  Władze powiatowe, gminne- organ prowadzący,

 

Ø  Przedstawiciel duchowieństwa,  

 

Ø  Emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy placówki,

 

Ø  Główni sponsorzy: Rada Rodziców i, szefowie firm,

 

Ø  Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół,

 

Ø  Przedstawiciele oświatowych związków zawodowych,

 

Ø  Radni powiatowi, gminni,

 

Ø  Przedstawiciele służb mundurowych

 

Ø  Przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, firm i organizacji,

 

Ø  Media,

 

Ø  Społeczność szkolna: nauczyciele, pracownicy, uczniowie.

 

Dylemat: witamy imiennie czy ogólnie? Wybrałam wyjście pośrednie- wszystkich szczególnych dla nas gości- witam wymieniając imię, nazwisko i funkcję; w przypadku określonych grup (radni, pracownicy) ograniczam się do powitania ogólnego. Rada praktyka: koniecznie przygotować listę, nie liczyć na pamięć i jakośtobędzie. Żeby uniknąć witania nieobecnych – umiejętnie wychwycić przy wchodzeniu, kogo nie ma, warto też upewnić się, kto przyjechał w imieniu.. (wojewody, kuratora) i powitać taką osobę imiennie. Ważne podczas ceremonii powitania: uśmiech, opanowanie i ciepłe spojrzenie kierowane na kolejnego witanego gościa. Wiem, wiem, to niełatwe.. ale profesjonalne - a o to nam przecież chodzi, nieprawdaż? J

 

 

teka5713-12-2009 23:56:08   [#41]
czy muszę zz-ty zapraszać?
Marek Pleśniar14-12-2009 01:14:14   [#42]

nie

ponadto nikogo nie musisz - swoją drogą


foki14-12-2009 07:18:14   [#44]

no bo ten prezes chyba koszaliński był. :-))))))))))

dyrlo14-01-2010 19:18:08   [#45]

Poukładajcie mi :-)

1. Starosta

2. Przewodniczący Rady Powiatu

3. Prezydent Miasta

4. Przewodniczący Rady Miasta

5. Wicestarosta

6. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu

7. Zastępca Prezydenta Miasta

8. Władze KO w osobach (....)

9. Członkowie Zarządu Powiatu

10. Sekretarz Powiatu

11. Skarbnik Powiatu

12. Radni Rady Powiatu

13. Radni Rady Miasta

14. ??? Prałat

15. Burmistrzowie i Wójtowie

16. Dyrektorzy Szkół

17. Przedstawiciele ZZ

18. Prelegenci





strusia27-03-2011 15:18:03   [#46]
A ja trochę z " innej beczki", chociaż... Niedługo świętować będziemy u sąsiadów jubileusz istnienia szkoły. Szukamy pomysłu na prezent stosowny dla stulatki. Proszę o podpowiedź. 
Marek Pleśniar27-03-2011 21:01:12   [#47]
piękny dzwonek ręczny z brązu:-)
PawełR28-03-2011 09:39:49   [#48]
tablica interaktywna :)
post został zmieniony: 28-03-2011 09:40:04
Marek Pleśniar28-03-2011 10:34:57   [#49]
Rozumiem że to PawełR jest tym sąsiadem do obdarowania;-)
PawełR28-03-2011 13:21:51   [#50]

ale powiedz Marku czy taka tablica by się nie przydała... nawet jak już jedna jest... :)

strony: [ 1 ][ 2 ]