Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Praca na roli
strony: [ 1 ]
Ivet29-09-2005 18:33:25   [#01]
Czy praca w gospodarstwie rolnym uprawnia  do nagrody jubileuszowej i do wysługi? Czy sa jakieś warunki do spełnienia? Chodzi mi o pracowników niepedagogicznych
Diter Kalla29-09-2005 18:56:55   [#02]
z tego co wiem, do nagrody tak, jeżeli nabył prawa do gospodarstwa rolnego ( przejął je po rodzicach); do wysługi lat, gdy udokumentuje, że na nim pracował -))
DYREK29-09-2005 21:32:49   [#03]
Zobacz tu: http://www.bhp.cyberdusk.pl/article.php?sid=942
Ivet29-09-2005 23:12:15   [#04]
Bardzo dziękuję, znalazłam tam wyczerpujące informacje
layola04-11-2005 16:42:22   [#05]

"Ponadto zaliczeniu do stażu pracowniczego podlegają przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem, a także przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin."


"Praca w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia nie podlega zaliczeniu do pracowniczego stażu pracy, jeżeli nie nastąpiło objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem, choćby nastąpiło to z przyczyn niezależnych od zainteresowanego."

Czy to, co wytłuściłam powyżej nie wyklucza się?

To znaczy jeżeli ktoś po 31 grudnia 1982r pracował w gospodarstwie rodziców (czyli jako domownik), po ukończeniu 16 roku życia, ale nie przejął gospodarstwa po rodzicach - to zalicza mu się ten czas do stażu czy nie?

Proszę wyłóżcie mi kawę na ławę, bo nie rozumiem :)))

bomis04-11-2005 17:48:17   [#06]

praca na roli

O zaliczeniu jej do stażu pracowniczego przesądza ustawa z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstweie rolnym (Dz. U. nr 54, poz. 310).

Zaliczamy do stażu
- okres pracy w gosp. roln. przypadający przed 1 stycznia 1983 roku (po ukończeniu 16 roku życia do momenntu podjęcia 1 pracy). Aby ten okres pracy zaliczyć osoba ta musi to gospodarstwo objąć od rodziców lub  teściów, przy czym nie zastrzega się w nim, że objęcie gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia ma nastąpić zaraz po okresie kiedy tylko pomagaliśmy rodzicom.  Można  przejąć to gospodarstwo od rodziców dopiero dzisiaj. Występujemy teraz  z wnioskiem do dyr. szk. o zaliczenie tego okresu do stażu. Musimy  dołączyć zaświadczenie, że faktycznie pracowałliśmy w tym gospodarstwie, tzn pomogaliśmy  rodzicom ( oświadczenie 2 świadków, że tak było, poświadczone przez Urzędnika Gminy) oraz dokument stwierdzający przekazanie tego gospodarstwa tej osobie lub jego małżonkowi.

Po 1 stycznia 1983 roku pracę w gospodarstwie też można zaliczyć ale od tego czasu odprowadzane były już składki  na ubezpieczenie i trzeba dostarczyć dokument z Urzędu Gminy, że te składki były płacone przez rodziców (za domowników nie były płacone składki).

Wystarczy że to gospodarstwo przejęliśmy i prowadziliśmy choćby na 1 dzień i potem mogliśmy je zbyć.

bomis04-11-2005 17:50:42   [#07]

do loyoli

 

To znaczy jeżeli ktoś po 31 grudnia 1982r pracował w gospodarstwie rodziców (czyli jako domownik), po ukończeniu 16 roku życia, ale nie przejął gospodarstwa po rodzicach - to zalicza mu się ten czas do stażu czy nie?

Tak niestety nie zalicza mu się do stażu. Warunkiem jest praca a potem np. po jakimś czasie objęcie tego gospodarstwa od rodziców lub teściów.

layola04-11-2005 19:07:33   [#08]

bomis

dziękuję za interpretację, ja z tekstu ustawy nie mogłam tego wywnioskować. Pozdrawiam:)
bomis04-11-2005 20:25:40   [#09]

loyola

Ja mam inny problem. Nauczycielka pracowała w gospodarstwie rodziców po ukońnczeniu 16 lat do rozpoczęcia pracy (1977 r)                   

Potem rodzice przekazali gospodarstwo dzieciom, ale gospodarstwo przejął syn a córce(tej właśnie która ubiega sie o zaliczenie pracy w gospodarstwie do stażu) tylko działkę o powierzchni 0,9 ha. Ale to jest  tylko działka, nieważne jakiej wielkości, bo  zgodnie z wyrokiem  Sądu Najwyższego z 5 lutego 1998 roku (I PKN 511/97; OSNAPiUS 1999/1 poz. 19) wśród kryteriów gospodarstwa rolnego nie wymienia jego obszaru (art. 553 kodeksu Cywilnego. Ten  przepis definiuje pojęcie gospodarstwa rolnego następująco "..za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz  z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Ponieważ ta pani otrzymała tylko działkę więc myślę, że nie można tego uznać za gospodarstwo. Nie wiem czy mam rację ale wielokrotnie czytałam ten przepis i wydaje mi się że owszem pracowała w tym gospodarstwie ale niestety nie przejęła go (to brat dostał gospodarstwo: pole, zabudowania, inwentarz, zasiewy..), ona dostała tylko działkę gruntu rolnego.

jzzg05-11-2005 11:31:11   [#10]
Wydaje mi się, że nie można w wtłuszczonym przez Ciebie fragmencie traktować wszystkich wymienionych elementów jako obowiązkowych, bo wtedy np. nieprzejęcie lasu powodowałoby, że gospodarstwo nie jest gospodarstwem. Osobnym problemem jest wielkość tej działki. W różnym czasie kształtowała się ona następująco:
do 30.09.1990 powinna odpowiadać w dniu objęcia (Rozp. RM z28.11.1964) - od 2 do 5 ha
od 23.12.1971 do24.03.1989 - 0,4 ha
od 25.03.1989 do 30.09.1990 - 1 ha
Po skreśleniu ort. 165 Kc ca gosp. rolne uważa się grunty rolne (...) jeżeli stanowią lub mogą stanowić itd.

Nie wiem niestety, jak zgodnie z prawem pogodzić przytoczone przeze mnie informacje, z wyrokiem SN, o którym piszesz.
nalix07-11-2005 12:14:04   [#11]

hm!

ZUS zalicza jako okres nieskładkowy pracę na roli, nawet jeśli się gospodarstwa nie przejęło.
GMR07-11-2005 15:17:18   [#12]

praca na roli

a co w przypadku, gdy pracował na gospodarstwie rodziców, a objął gospodarstwo teściów?
layola12-11-2005 09:38:25   [#13]

Wracam do tematu, bo w tej chwili mam taką sytuację:

Pracownik

1.pracował u rodziców po ukończeniu 16 r.ż w latach 1984-1990. Nie objął tego gospodarstwa po rodzicach.

2. wyprowadził się do teściów i w latach 1996-2005 prowadził gospodarstwo (współwłasność z małżonkiem)

Czy do 1 punktu ma zastosowanie Art. 1. ust 1. p. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990  (  przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,) ? I wówczas nie zaliczam tego okresu.

czy może Art. 1 ust 1 p. 3. tej ustawy 
( przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin. )? I wówczas powinnam zaliczyć?

Czy prowadzenie gospodarstwa w latach 1996-2005 (pracownik w tym czasie był zarejestrowany jako bezrobotny) zalicza się do stażu pracy od którego zależą uprawnienia pracownicze?

Bardzo liczę na Waszą pomoc. Z góry dziękuję :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]